تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی به زودی آغاز می شود- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

خجسته مهر با بیان اینکه این روزها حداکثر حجم عملیات را میدان مشترک گازی پارس جنوبی شاهد هستیم، ادامه داد: یک تجربه ارزشمند در کشورمان هفته گذشته رقم خورد و یکی از عظیم‌ترین سکوهای گازی پارس جنوبی با دقت حداکثری جابه‌جا شد؛ این سکوی 4 هزار تنی به‌زودی در موقعیت B11 نصب می‌شود و این نماد یک کار منحصربه‌فرد در شرکت ملی نفت ایران است.

اسیدکاری 400 حلقه چاه در پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: خط لوله فاز 16 پارس جنوبی نیز در حال تکمیل است.

وی در پایان تاکید کرد: مردم عزیز ایران بدانند کارکنان خدوم شرکت ملی نفت ایران با تمام توان در حال کار و تلاش برای رفاه و آرامش مردم هستند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشست تودیع و معارفه رئیس حراست این شرکت، اظهار داشت: در آستانه ورود به زمستان با تلاش و همت همکاران و خدمتگزاران در شرکت ملی نفت ایران بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز تولید می‌شود و آمادگی حداکثری وجود دارد تا مردم عزیز در سرتاسر ایران از یک آرامش نسبی در زمستان امسال برخوردار باشند.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه عملیات متعددی در عسلویه و خلیج فارس در حال اجرا است، ادامه داد: حفاری 4 حلقه چاه فاز 11 پارس جنوبی در مرحله نهایی قرار دارد؛ خط لوله دریایی آن به اتمام رسیده است و به‌زودی تولید گاز از فاز 11 آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه عملیات در میدان بلال با سرعت در حال انجام است، ادامه داد: همچنین درباره میدان کیش برنامه عملیاتی و اجرایی ما تولید 28 میلیون مترمکعب گاز از این میدان است.

وی افزود: لازم است اعلام کنم حداکثر تولید ممکن را در پارس جنوبی شاهد هستیم و آمادگی کامل برای تکمیل توسعه وجود دارد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کار توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با شتاب هر چه تمام‌تر در حال انجام است، افزود: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما تولید حداکثری و توسعه شتابان تمام میادین مشترک نفتی و گازی است.

وی افزود: به دنبال آن هستیم تا حداکثر خدمت را داشته باشیم، کارگران و مهندسان از سکوهای پارس جنوبی تا سایر مناطق عملیاتی، از خانگیران در شمال شرق کشور تا جنوب غرب کشور و در استان‌های مختلف با تمام وجود مشغول تلاش شبانه‌روزی هستند.

خجسته مهر ادامه داد: به موازات آن کار مهندسی پایه فشارافزایی تمام فازهای پارس جنوبی آغاز شده است؛ اگرچه بخش مطالعاتی با همکاری یک شرکت بین‌المللی در حال پیشرفت است؛ اما به موازات یکی از شرکت‌های ایرانی کار مهندسی آن را پیش می‌برد.

وی تاکید کرد: چند طرح دیگر نیز در این بخش بهمن ماه امسال به بهره‌برداری رسمی خواهد رسید.

خجسته مهر افزود: برنامه نگهداشت میدان گازی پارس جنوبی نیز در دستور کار قرار دارد و در این زمینه اسیدکاری 400 حلقه چاه در پارس جنوبی اجرایی خواهد شد.

خجسته مهر تصریح کرد: عملیات فاز 13A پارس جنوبی پس از توقفی که در سال‌های گذشته برای آن رخ داد نیز با انتقال یک دکل در چند روز گذشته آغاز شده است و عملیات تکمیلی در فاز 14 نیز با شتاب ادامه دارد.

اراده شرکت ملی نفت استفاده از توان متخصصان ایرانی است

معاون وزیر نفت تصریح کرد: کارکنان خدوم شرکت ملی نفت ایران همواره مشغول خدمت هستند، اما در این روزها و در دولت سیزدهم فعالیت‌ها از نظر حجم و ارزش در بالاترین سطح خود قرار دارد.

وی افزود: اراده شرکت ملی نفت ایران این است که در هر شرایطی کار فشارافزایی توسط متخصصان داخلی انجام شود و از توان هر شرکت بین‌المللی که آمادگی همکاری داشته باشد نیز استفاده خواهد شد.

تعیین تکلیف میادین مشترک نفتی و گازی

شتاب‌بخشی به توسعه آزادگان جنوبی

معاون وزیر نفت با بیان اینکه یکی دیگر از اولویت‌های ما در شرکت ملی نفت ایران اجرای طرح 15 میلیارد دلاری فشارافزایی میدان گازی پارس جنوبی است که از نظر فناوری جزو طرح‌های جدید است و پیش از این تجربه مشابه را نداشتیم، گفت: در این بخش در دولت سیزدهم دو اقدام مهم انجام شد؛ نخست کار مهندسی طرح پایلوت آن به پایان رسید و اینکه ساخت کمپرسورهای طرح پایلوت مربوط به یکی از فازها توسط شرکت‌های ایرانی به پیشرفت 70 درصدی رسید.

خجسته مهر با بیان اینکه تمام میادین مشترک نفتی و گازی ما یا در حال تولید هستند که برنامه تولید حداکثری برای آنها در نظر داریم، یا در مرحله اجرایی توسعه هستند و یا تعیین تکلیف شده‌اند، تاکید کرد: ما هیچ میدان مشترک تعیین تکلیف نشده در شرکت ملی نفت ایران نداریم و این مساله از افتخارات دولت سیزدهم در صنعت نفت است.

خجسته مهر با بیان اینکه تعدادی از طرح‌های EPD و EPC در مرحله بهره‌برداری است، افزود: هفته گذشته میدان‌های اسفند و سیوند با تولید 16 هزار بشکه به بهره‌برداری رسید و آماده افتتاح رسمی آن هستیم.

انتقال سکو به موقعیت 11B

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2816931

وی تاکید کرد: حفاری 70 حلقه چاه در میدان پارس جنوبی جزو برنامه‌های اولویت‌دار ما در شرکت ملی نفت ایران است.