تکنیک های ۵ دقیقه ای و جادویی برای درمان سریع استرس

در این زمینه بخوانید؛

افراد مشهوری که آنها را دنبال می‌کنید (مثل خواننده‌ها و بازیگران) چطور اضطراب شدید ناشی از حضور در جمع‌های بزرگ را مهار می‌کنند؟

در آینه به خودتان نگاه کنید و با خودتان حرف بزنید. از جمله‌های مثبت، محبت‌آمیز و آرامش‌بخش برای صحبت با خودتان استفاده کنید.

مدت کوتاهی تحرک داشته باشید. راه بروید، بدوید، برقصید یا بازی کنید.

وقتی در موقعیتی تنش‌زا قرار دارید، احتمالا فراموش می‌‌کنید با روش‌هایی که آموخته‌اید خودتان را آرام کنید. انسان‌ها ترجیح می‌دهند در موقعیت‌های استرس‌زا قربانی نگرانی‌هایشان شوند و کار خاصی انجام ندهند. با تکرار و تمرین آگاهانه می‌توانید واکنش ناخودآگاه خود را تغییر بدهید. این کار مثل یادگیری مهارتی مانند رانندگی است که در ابتدا نیاز دارید فقط روی رانندگی تمرکز کنید، اما بعد از چند ماه ناخودآگاه رانندگی می‌کنید و حتی در حین رانندگی با دیگران هم صحبت می‌کنید، به آهنگ گوش می‌دهید یا غرق در افکارتان می‌شوید و اصلا متوجه نمی‌شوید چه زمانی به مقصد می‌رسید. این یعنی رانندگی به عادت تبدیل شده است و ناخودآگاه انجامش می‌دهید.

تنفس عمیق در هوای آزاد؛

درآغوش‌گرفتن عزیزان؛

گرفتگی شکم؛

اگر خسته اید این چند کار مغز شما را بروزرسانی می کند


 

حرکات کششی ساده یوگا را انجام بدهید.

واکنش‌های آرام شامل گوشه‌گیری، تمایل به افسردگی و انفعال. ترفندهایی برای مهار این واکنش‌ها مناسب هستند که با افزایش تحرک و انرژی با استرس مقابله می‌کنند.

همان‌طور که گفتیم، تعداد روش‌های درمان سریع استرس و اضطراب زیاد است و شما باید دنبال روشی بگردید که برایتان مفید باشد. در این مقاله تعدادی از روش‌های کاربردی برای بازیابی آرامش را مطرح می‌‌کنیم، اما شما می‌توانید از دنیای اطرافتان هم برای آموختن ترفندهای آرامش‌بخش کمک بگیرید.

گوش دادن به موسیقی برای درمان سریع اضطراب

وضعیت نشستن یا ایستادنتان را تغییر دهید. سر را بالا بگیرید و سینه‌تان را جلو بدهید تا احساس قدرت کنید.

جملات تأکیدی مثبت را مدام با خود تکرار کنید.

احساس آشفتگی؛

به‌طور کلی واکنش‌های بیرونی را می‌توان به ۲ دسته تقسیم کرد:

سر، گردن، کف پا یا شانه‌های خود را ماساژ بدهید تا میزان ترشح هورمون‌های دوپامین، سروتونین و اکسی‌توسین افزایش پیدا کند.

خلاق باشید و برای خودتان تجربه‌های حسی متفاوت ایجاد کنید. هرچیزی که احساس خوبی به شما می‌دهد، می‌تواند روشی برای مقابله سریع با اضطراب باشد. چند روش پیشنهادی عبارت‌اند از:

با پاسخ‌دادن به این سؤالات، می‌توانید بهترین روشی را پیدا کنید که آرامتان می‌کند:

خوردن یک میان‌وعده خوشمزه؛

تپش قلب.

به‌طور کلی، تعاملات اجتماعی بهترین راهکار برای درمان سریع استرس و اضطراب شدید محسوب می‌شوند. روزهایی را به یاد بیاورید که با آشفتگی و نگرانی نزد بهترین دوست یا صمیمی‌ترین شخص در خانواده‌تان رفتید و با او صحبت کردید. حتما به خاطر دارید که بعد از این صحبت چقدر آرام شدید. سعی کنید شبکه‌ای امن و سالم از دوستان تشکیل دهید. حضور چنین افرادی که به حرف‌هایتان گوش دهند، برای سلامت روان شما ضروری است. البته این افراد همیشه همراه شما نیستند، بنابراین باید ترفندهای دیگری را هم برای درمان سریع استرس و اضطراب یاد بگیرید.

۵ اصل مدیریت استرس سریع

پیاده‌روی کوتاه؛

با تشخیص این علائم، متوجه می‌شوید مضطرب شده‌اید و باید برای به‌دست‌آوردن دوباره آرامشتان کاری بکنید.

سردرد؛

یوگا

برای تمرین ترفندهای مدیریت استرس، ابتدا از تنش‌های کوچک همیشگی استفاده کنید. مثلا ضرب‌الاجل کارهای روزمره مسئله‌ای استراس‌زاست که تقریبا هر روز در محیط کارتان با آن روبه‌رو می‌شوید. به ذهنتان آموزش بدهید که هروقت به این دلیل دچار استرس شدید، از ترفند درمان سریع استرس و اضطراب استفاده کند. کم‌کم ذهن شرطی می‌شود و به‌محض مضطرب‌شدن به‌خاطر پایان مهلت کارها، ترفند درمان سریع اضطراب را اجرا می‌کند. بعد از عادت‌کردن به این کار، می‌توانید ترفند مدنظر را برای سایر عوامل تنش‌زا هم اجرا کنید.

شکرگزاری کنید.

تماشای یادگاری یا عکسی که به آن علاقه دارید؛

روش‌های مختلفی برای مدیریت استرس در کوتاه‌ترین زمان ممکن وجود دارند. ویژگی‌های رفتاری و روانی افراد مختلف با هم متفاوت‌اند، در نتیجه ممکن است ترفندهای مؤثر برای هر فرد با دیگری فرق داشته باشد. بنابراین لازم است روش‌های مختلف را در شرایط گوناگون امتحان کنید تا متوجه شوید کدام ترفند به شما برای کاهش استرس فوری کمک می‌کند.


چند نکته درباره استفاده از حواس پنج‌گانه برای درمان سریع استرس و اضطراب

بستن چشم‌ها و تصور صحنه‌ای پر از آرامش و تماشای این صحنه خیالی؛

دست‌ها و فک فشرده؛

درد عضلات؛

عمیق نفس بکشید و روی دم و بازدم خود تمرکز کنید.

استرس یکی از رایج‌ترین حس‌های روزانه ماست. زندگی در جوامع کنونی سبب شده است بیشتر روزها با استرس سپری شوند. ترفندهای مختلفی برای مهار اضطراب‌های کوچک و بزرگ وجود دارند. ابتدا باید علت را شناسایی کنیم، واکنش‌هایمان را ارزیابی کنیم و سپس از راهکاری که بیش از همه آراممان می‌کند بهره ببریم. انجام آگاهانه این فرایند بعد از مدتی به عادت تبدیل می‌شود و شما می‌توانید در هر شرایطی اضطرابتان را مهار کنید.

درمان استرس و اضطراب شدید ضرورتی است که هم به شما کمک می‌کند موقعیت‌های مختلف را با منطق مدیریت کنید و هم روان سالمی داشته باشید. در این مقاله راهکارهای مختلفی برای کاهش سریع استرس و اضطراب ارائه کردیم. اگر شما نیز تجربه‌ای در این زمینه دارید و روشی برای درمان استرس می‌شناسید، لطفا در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-30/668007-%D8%AA%DA%A9%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%82%DB%8C%D9%82%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%B9-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3

گوش‌دادن به صدای طبیعت؛

جویدن آدامس؛

فعالیت‌های مختلف را با آرامش امتحان کنید تا به روشی برسید که بیشترین تأثیر را روی شما دارد. صبور باشید و به نشانه‌ها دقت کنید.

خوردن شکلات تلخ؛

چجوری می تونیم تنفر از دیگران رو از دلمون بیرون کنیم؟

رقصیدن؛

استرس مثبت

گوش‌کردن به صدای آب حتی در یک آب‌نمای کوچک خانگی.

آدامس

انقباض عضلات؛

تا این بخش از مقاله آموختید که چطور می‌توانید به‌روش اصولی، نگرانی‌هایتان را به آرامش تبدیل کنید. در این بخش ترفندهایی را آموزش می‌دهیم که انجامشان کمتر از ۵ دقیقه طول می‌کشد، اما استرس را از شما دور می‌کنند.

فرمول رفع استرس فوری ژاپنی ها بالاخره فاش شد

آرامش

۴. دنبال تأثیرگذارترین روش‌ برای کاهش استرس باشید

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ اگر در چنین مواقعی ترفندهایی برای درمان سریع استرس و اضطراب را در گوشه ذهن داشته باشیم، می‌توانیم با استفاده از آنها ذهنمان را آرام و افکار و احساساتمان را مهار کنیم. روش‌های مختلفی برای کاهش اضطراب وجود دارند، از پیاده‌روی و گوش‌کردن به موسیقی ملایم گرفته تا یوگا و مدیتیشن. البته اکثر این روش‌ها حداقل به ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارند. ما هم در موقعیت‌هایی مثل شرایط کاری پرفشار یا زمانی که باید پایان‌نامه‌مان را ارائه بدهیم، فرصت زیادی برای کاهش استرس نداریم. در چنین مواقعی ترفندهای درمان سریع اضطراب که در این مقاله توضیح داده‌ایم به کارتان می‌آیند.

بهترین روش برای درمان سریع استرس و اضطراب چیست؟

هنگام ترس و اضطراب در کودکی چگونه آرام می‌شدید؟

روشن‌کردن شمع یا بخور معطر یا عود و بوییدن عطر پخش‌شده در محیط؛

پیچیدن بدن در یک پتوی گرم؛

اعضای خانواده و نزدیکانتان از چه روشی برای درمان استرس استفاده می‌کنند؟

فشاردادن توپ پلاستیکی یا استفاده از سایر وسایل کاهش‌دهنده استرس؛

به محیط شاد و مثبتی بروید که از آن حس خوبی می‌گیرید.

وقتی استرس دارید، غریزه اختیار بدنتان را به دست می‌گیرد و ذهنتان درست کار نمی‌کند. بنابراین لازم است قبل از شدت‌گرفتن غریزه، درباره شرایط استرس‌زا فکر کنید و اقدامات لازم برای پیشگیری از استرس را انجام بدهید. بدن ما همیشه نشانه‌هایی از احساساتمان بروز می‌دهد. مثلا وقتی خوشحالیم، می‌خندیم یا وقتی ناراحتیم، اشک می‌ریزیم. اضطراب هم نشانه‌های خاص خود را دارد، از جمله:

بررسی کنید که در حال فکرکردن به چه چیزی هستید. گاهی فقط به‌خاطر نگرانی درباره چیزهایی مضطرب هستید که هنوز اتفاق نیفتاده‌اند و احتمالا هیچ‌وقت هم اتفاق نمی‌افتند. این اضطراب ویروسی به‌محض تفکر آگاهانه از بین می‌رود.

۱. استرس را تشخیص دهید

بوییدن عطرهای محبوب و گل؛

تماشای طبیعت یا رنگ‌های آرامش‌بخش و پرکردن محیط اطراف با این رنگ‌ها؛

۵. استفاده از ترفند درمان سریع استرس و اضطراب را به عادت تبدیل کنید

یکی از روش‌های درمان سریع استرس و اضطراب این است که ذهنتان را روی یکی از حواس پنجگانه‌ متمرکز کنید. مثلا افرادی که با گوش‌کردن به موسیقی آرام می‌شوند، با تمرکز روی حس شنوایی از نگرانی‌هایشان رهایی پیدا می‌کنند. باید روش‌های مختلف را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام یک روی شما تأثیر بیشتری دارند. حتی می‌توانید بهترین روش تسکین را با جزئیات مشخص کنید. مثلا اگر با موسیقی آرام می‌شوید، هنگام اضطراب به آهنگ‌های مختلف گوش بدهید و میزان اضطرابتان را ارزیابی کنید تا متوجه شوید چه سبک آهنگ یا چه خواننده‌ای سریع‌تر آرامتان می‌کند.

نواختن موسیقی؛

بنویسید. فرقی ندارد چه چیزی می‌نویسید، فقط قلم به دست بگیرید و اجازه بدهید هرآنچه به ذهنتان می‌رسد روی کاغذ بیاید.

کلام آخر

چند راهکار برای اینکه حسرت گذشته را نخوریم

۲. واکنشتان به استرس را شناسایی کنید

تنفس سریع و کم‌عمق؛

اجازه بدهید ابتدا درباره اصول درمان سریع استرس و اضطراب صحبت کنیم. با شناخت این اصول، می‌توانید نگرانی‌هایتان را آگاهانه مهار کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن اختیار اوضاع را در دست بگیرید.

به‌نظرتان کدام روش بهبود اضطراب برایتان موثرتر است؟

واکنش‌‌های پرهیجان شامل عصبانیت و آشفتگی‌هایی که در رفتار هم بروز می‌کنند. ترفندهای آرامش‌بخشی بیشترین تأثیر را روی این واکنش‌ها دارند.

نوازش حیوان خانگی؛

۳. با درگیرکردن حواس پنجگانه خود را آرام کنید

واکنش درونی اکثر افراد به اضطراب یکسان است، مثل افزایش فشار خون، انقباض ماهیچه‌ها، تپش قلب و به‌هم‌خوردن ریتم تنفس. اما شیوه بروز این احساس در افراد مختلف فرق دارد.

پوشیدن لباس‌هایی که به جنس آنها علاقه دارید؛

زمزمه کنید. ارتعاشات صوتی مانند «آممممممم» یا «هوممممممم» با ریتم درونی شما هماهنگ می‌شوند و آرامش ایجاد می‌کنند. بسیاری از یوگی‌ها از این زمزمه‌های به‌ظاهر بی‌مفهوم هنگام مدیتیشن استفاده می‌کنند.

استفاده از عطر و ادکلن محبوب؛

دویدن یا بالا و پایین پریدن؛