جزئیات صرفه جویی 700 میلیون دلاری در بخش سوخت- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

رحیمی اظهار کرد: آمارها حاکی از آن است که از ابتدای سال جاری تا مهرماه روزانه 385 میلیون لیتر و درمجموع77 میلیارد لیتر نفت خام و فرآورده در سطح کشور  از طریق خطوط لوله جابجا شده است که شامل 40 میلیارد لیتر نفت خام و 37میلیارد لیتر انواع فرآورده نفتی می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: در شش ماهه نخست سال 1401 میزان انتقال نفت خام 34/5 میلیارد لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1/5 میلیارد لیتر افزایش داشته است.

به گفته رحیمی، این امر ضمن کاهش خطرات سوانح جاده‌‌ای، محیط زیستی و افزایش ضریب ایمنی جریان انتقال منجر به صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع بعنوان یک سوخت استراتژیک و با ارزش در کشور شده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2826085

وی افزود: باتوجه به کارکرد خطوط لوله در هفت ماه امسال، از تردد 3 میلیون نفتکش جاده پیمای 25 هزار لیتری در سطح جاده های کشور جلوگیری شده است که به این واسطه از مصرف یک میلیارد و 400 میلیون لیتر گازوئیل در حمل و نقل جاده ای مواد نفتی ممانعت به عمل آمد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ارسلان رحیمی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با اشاره به صرفه‌جویی خالص انرژی معادل یک میلیارد لیتر گازوئیل در هفت ماه سال جاری، گفت: سال گذشته در حالی انتقال 128 میلیارد لیتر نفت خام و فرآورده نفتی رقم خورد که این عدد نشان دهنده رشد 8درصدی انتقال نسبت به سال 99 و رشد 7 درصدی نسبت به متوسط یک دهه گذشته است.

رحیمی افزود: درخصوص انتقال خوراک به مجتمع‌های پالایشی نیز باید خاطرنشان کرد 68 میلیارد لیتر نفت خام در سال گذشته جابجا شده است که این رقم رشدی 5 درصدی را نسبت به سال 99 نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه 2 میلیارد و 400 میلیون لیتر سوخت مایع به عنوان سوخت جایگزین به نیروگاه‌ها تحویل گردیده است.

وی افزود: بنابراین باعنایت به اهمیت و ضرورت توجه به موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی می توان گفت که صرفه‌جویی خالص انرژی در فرآیند انتقال کلان مواد نفتی توسط شبکه خطوط لوله در بازه زمانی مذکور معادل یک میلیارد لیتر گازوئیل به ارزش بیش از 700 میلیون دلار بوده است.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران درخصوص میزان سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های کشور نیز گفت: باتوجه به اهمیت سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در فصل سرد زمستان، فرآیند انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی در بهترین شرایط درحال انجام است؛ براساس آمار موجود در سال 1400 حدود سه میلیارد و نه میلیون لیتر سوخت مایع از طریق شبکه خطوط به نیروگاه های متصل به خط ارسال شده است.