جنگ آب در پیش است؟

وی رسیدگی به وضعیت چاه‌های آب را از دیگر لوازم امروز مدیریت منابع آب کشور عنوان و تاکید کرد: باید بطور عملی با حفر چاه‌های غیر مجاز برخورد کنیم؛ الان سفره‌های زیرزمینی خشک شده‌اند و به نظر من در ۱۰ سال آینده نه فقط در ایران بلکه در خاورمیانه با مشکلات کم آبی مواجهیم و جنگ آب خواهیم داشت.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در اولویت قرار دادن تاسیس و تجهیز تصفیه خانه‌های فاضلاب در کشور را از دیگر اقدامات مورد نیاز جهت مدیریت منابع آب دانست و عنوان کرد: در برخی از شهرها ۲۵ سال است که پروژه فاضلاب شهری هنوز به اتمام نرسیده است؛ این در شرایطی است که باید هرچه سریعتر فاضلاب شهری در اولویت و توجه قرار بگیرد و تصفیه خانه‌های آب راه‌اندازی شود تا آب بازیافتی وارد چرخه آبی کشور گردد.

وی با اشاره به آغاز اجرای طرح اصلاح الگوی کشت در کشور طی ماه‌های اخیر اظهار کرد: همه دستگاه‌ها و نهادها باید از سیاست اصلاح الگوی کشت حمایت کنند و اینطور نباشد که ما هندوانه تولید کنیم و به کشورهای همسایه بفرستیم و گاهی اوقات آنها این محصول را برگشت بزنند؛ بر اساس سیاست‌های الگوی کشت باید به اندازه نیاز داخل کشت کنیم و در صیفی جان و محصولات استراتژیک این سیاست‌ها رعایت شود و از سوی دولت و مجلس نیز مورد حمایت همه‌جانبه قرار بگیرد.

نوروزی در ادامه با تاکید بر اینکه در حوزه مصرف آب شرب باید فرهنگ سازی شود، گفت: اقداماتی که تاکنون در زمینه فرهنگ سازی مصرف آب انجام شده است، اقدامات ضعیفی هستند؛ امروز دستگاه‌های فرهنگی باید در مدارس، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها فعالیت کنند چراکه در کشور ما هدر رفت آب در خوزه خانگی زیاد است، درحالی که مکتب قرآن و ائمه ما بر لزوم جلوگیری از اسراف تاکید کرده‌اند.

این نماینده مجلس در پایان بر لزوم فعالیت وزارت امور خارجه در زمینه دیپلماسی آب تاکید کرد و گفت: وزارت خارجه باید فعال شود و دیپلماسی خود را فعال کند؛ ترکیه عراق و کشورهای دیگر در حال تاسیس سدهایی هستند که این اقدامات خسران‌هایی برای ما خواهد داشت.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-137/693288-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A2%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، رحمت‌الله نوروزی درباره هشدارهای مطرح شده درباره وضعیت منابع آبی کشور با تاکید بر لزوم توجه ویژه به موضوع آب در برنامه‌ها و اعتبارات، گفت: بیشتر هدر رفت آب در کشور ما مربوط به حوزه کشاورزی است که در این زمینه باید آبیاری قطره‌ای و تحت فشار مورد توجه قرار بگیرد. همچنین نیاز است که مسائل آبی کشور در اعتبارات بودجه سال ۱۴۰۲ و نیز جزئیات برنامه هفتم توسعه بطور عملی و به خوبی مورد توجه قرار بگیرد.