حقایق باورنکردنی از دوران باستان + عکس


به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فرادید، وقتی درباره تاریخ باستان می‌خوانیم، اساساً دنیایی گمشده را کشف می‌کنیم که متعلق به سال‌های بسیار دور است. اصطلاح «تاریخ باستان» تقریباً هیچ محدودیتی ندارد، اما به گفته بسیاری، این دوران از ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد تا ۵۰۰ پس از میلاد را در برمی‌گیرد؛ یعنی از آغاز اختراع خط تا سقوط امپراتوری روم.

آنچه در مورد مردمان دوران باستان آموخته‌ایم، از گردآوری سرنخ‌های پراکنده به دست آمده است، مانند ویرانه‌هایی که بجا گذاشته‌اند، مقبره‌هایی که در آن دفن شده‌اند و اشیاء و مصنوعاتی که برایشان عزیز بوده است. در ادامه، برخی از حقایق دوران باستان را می‌خوانید که فراتر از تصورات‌تان خواهد بود.  

حقایق دوران باستان

۱. رومیان باستان از ادرار به عنوان دهان‌شویه استفاده می‌کردند. ادرار حاوی آمونیاک است و آمونیاک یکی از بهترین مواد شوینده در دنیا است.  

حقایق دوران باستان

۲. در یک ناحیه‌ی کوچک از سودان، تعداد اهرام بیش از تمام اهرام مصر است. اهرام مِروُ (Meroë) در صحرای سودان برای خانواده سلطنتی (شاهان نوبه‌ایِ کوش) بین ۲۳۰۰ و ۲۷۰۰ سال پیش ساخته شدند. امپراتوری این پادشاهان از دریای مدیترانه تا خارطوم امروزی گسترش یافته بود.

حقایق دوران باستان

۳. شمشیر باستانی گوجیان به رغم بیش از دو هزار سال مدفون بودن، به خوبی حفظ شده است. این شمشیر که سال ۱۹۶۵ در منطقۀ هوبی چین در یک مقبره مرطوب کشف شد، هنوز هم به تیزی تیغ است.

حقایق دوران باستان

۴. یک تمدن باستانی ناشناخته، برای کمک به ساخت استون‌هِنج، سنگ‌هایی را تا مسافت ۱۵۰ مایل حمل کرد. انسان‌های اولیه‌ی اروپایی که تنها با عنوان تمدن بیکر (یا پیاله ناقوسی) شناخته می‌شدند سنگ‌هایی را که هر کدام چهار تن وزن داشت به ویلت‌شایر منتقل کردند؛ در زمانی بین ۱۶۰۰ و ۲۶۰۰ قبل از میلاد. کارشناسان مطمئن نیستند این تمدن چرا باید چنین کاری کرده باشد، اما فرضیه‌ی آن‌ها این است که از این سنگ‌ها به خاطر قدرت‌های شفابخش‌شان استفاده می‌شده است.

حقایق دوران باستان

۵. مصریان باستان خمیردندان را اختراع کردند. این خمیردندان از نمک سنگ، فلفل، نعناع و گل‌های زنبق خشک‌شده ساخته میشد.

حقایق دوران باستان

۶. ساتی؛ آیین مذهبی هندیان باستان بود که در آن، زنی که شوهرش را به تازگی از دست داده بود، در مراسم ختم شوهرش، خودش را آتش می‌زد. این آیین مذهبی نشانه‌ی وفاداری زن به شوهر حتی تا زندگی پس از مرگ بود. این آیینِ به ظاهر داوطلبانه از ۳۲۰ بعد از میلاد تا ۱۸۲۹ وجود داشت و حتی گزارشاتی مبنی بر به آتش کشیدن زنان بر خلاف میل خودشان وجود داشت.

حقایق دوران باستان

۷. بومیان جنوب قارۀ آمریکا فرایند مومیایی را اختراع کردند، نه مصریان. مردمان چینکورو از بیابان آتاکامایِ شیلی، ۲۰۰۰ سال قبل از مصریان، مردگان خودشان را مومیایی می‌کردند. آن‌ها پوست جنازه را میکندند، ماهیچه‌ها و اندام را از بدن جدا می‌کردند و آن را پیش از دوختن پوست و قرار دادن یک ماسک روی صورت، با گیاهان پر می‌کردند.

حقایق دوران باستان

۸. رومی‌ها از مدفوع خودشان در باغ‌هایشان استفاده می‌کردند و به آن «خاک شب» می‌گفتند. کودی که آن‌ها از مدفوع خودشان تهیه می‌کردند رشد گیاهان را تقویت می‌کرد، اما عامل گسترش بیماری هم بود.

حقایق دوران باستان

۹. زنان روم باستان از یک روش ضدبارداری طبیعی استفاده می‌کردند: گیاه سیلفیوم (Silphium). آن‌ها از این گیاه زیاد استفاده می‌کردند به قدری زیاد که منقرض شد.

حقایق دوران باستان

۱۰. این مرد از موج نخستِ تخریب پمپئی در ۷۹ پس از میلاد جان سالم به در برد تا از بد روزگار تخته‌سنگ روی سرش سقوط کند. در ۲۹ ماه مه ۲۰۱۸، باستان‌شناسان در حفاری‌های پمپئی، اسکلت بدشانس‌ترین مرد دنیا را کشف کردند.

حقایق دوران باستان

۱۱. هیروگلیف‌های غول‌پیکرِ ۲۰۰۰ ساله که در زمین‌های پِرو حک شده‌اند و هیچ‌کس معنای آن‌ها را نمی‌داند. خطوط نازکا را تنها از بالا می‌توان به طور کامل دید. سال ۲۰۱۸ الفبا‌های تصویری بیشتری توسط پهباد‌هایی در ارتفاع کم در استان مجاور پالپا کشف شده است.

حقایق دوران باستان

۱۲. مایا‌های باستانی سر نوزادان‌شان را به زور به شکل ذرت شبیه می‌کردند. آن‌ها سر نوزاد را طوری می‌بستند که شکل نوک‌تیز ذرت را به خود بگیرد. مایا‌ها علاقه‌ی وسواس‌گونه‌ای به ذرت داشتند تا حدی که تصور می‌کردند انسان از ذرت به وجود آمده است.

حقایق دوران باستان

۱۳. مایا‌ها در ۶۰۰ قبل از میلاد برای نخستین بار شکلات مصرف کردند. در یک سایت باستان‌شناسی در بلیز شمالی چندین ظرف سرامیکی کشف شد که حاوی قدیمی‌ترین بقایای شناخته‌شده‌ی کاکائویِ تئوبروما بود. احتمالاً تمدن‌های پیشین دانه‌ی آن را قورت داده بودند، اما مایا‌ها این شکلات اولیه را با آب، عسل، فلفل قرمز تند و آرد ذرت مخلوط کردند تا یک نوشیدنی کف‌آلود درست کنند.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-30/685204-%D8%AD%D9%82%D8%A7%DB%8C%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B9%DA%A9%D8%B3