خبر خوش برای ساکنان بافت های فرسوده- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

وی با اشاره به اینکه  ضوابط و مقررات جاری در بافت های تاریخی با بافت فرسوده اساسا متفاوت است افزود:‌ محدوده بافت تاریخی در 168 شهر مشخص است، از این رو بافت تاریخی شناسنامه و هویت ماست.

وی تاکید کرد: قطعات ریز دانه‌ای که توانایی تجمیع با پلاک های دیگر را ندارند می توانند به تنهایی وارد ساخت و ساز شوند.

مالواجرد با بیان اینکه  اگر مردم بخواهند سرمایه گذار بافت فرسوده آنها را نوسازی کند تشویقاتی برای آن در نظر گرفته شده است اعلام کرد:  سرمایه گذار با تجمیع بافت های فرسوده و رساندن آن به بلوک شهری از تشویق تراکم دوطبقه ای برخوردار خواهد شد.

وی با بیان اینکه تسهیلاتی که برای بافت فرسوده در نظرگرفته شده ویژه است یادآور شد: برای دادن تسهیلات به بافت های فرسوده باید اولویت بندی داشت به طور مثال باید سه فاکتور را درنظر گرفت معبر،‌ریزدانگی و ناپایداری که اگر بافت فرسوده هرسه فاکتور مذکور را داشته باشد در اولویت تسهیلات قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: نوع ضوابط در ساخت و ساز در محدوه شهری متفاوت است لذا در بافت تاریخی احیا و مرمت و در بافت فرسوده نوسازی است.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با شاره به پیگیری‌های صورت گرفته از وزارت میراث فرهنگی برای دریافت تسهیلات مقاوم سازی بافت های تاریخی خاطر نشان کرد:‌ در برنامه هفتم این موضوع در دستور کار قرار دارد.

صادق مالواجرد گفت:‌ با توجه به این‌که در خصوص اراضی قولنامه‌ای منع قانونی وجود دارد در تلاشیم با همکاری وزارت کشور و سازمان ثبت و اسناد تا مشکلات از این دست را به حداقل برسانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در دهه های گذشته یک دیدگاه غالبی دربافت‌های فرسوده وجود داشته که با دخالت شهرداری و دولت این بافت ها خریداری و تجمیع شود اضافه کرد: به دلیل دخالت ندادن افراد ساکن در بافت های فرسوده در ساخت و ساز تاکنون نتوانستیم نتیجه مورد دلخواه را به دست بیاوریم، بنابراین با مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در چندبخش مشارکت دادن مردم مد نظر قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه حدنصاب تفکیک در شهرهای مختلف متفاوت است بیان داشت: در برخی شهرها ممکن است حدنصاب تفکیک 300 و در شهری دیگر 200 متر باشد.اکثریت دانه‌بندی در شهرهای مختلف زیر 150متر است و با مصوبه شورایعالی این اجازه به مالکین داده می شود که اگر ملک آن زیر حد نصاب باشد بنابر مختصات و اقلیم آن شهر وارد پروسه ساخت و ساز شود.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2853726

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرزانه صادق مالواجرد معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که بسته تشویقی ابلاغی توسط وزیر راه و شهرسازی مصوبه شورایعالی شهرسازی و معاری ایران است اظهار کرد: شورایعالی شهرسازی بالاترین نهاد سیاست‌گذار در حوزه شهر و آمایش است طبق ماده هفت تاسیس شورای‌عالی مصوبات آن لازم الاجراست.