خبر مهم بانکی برای اتباع خارجی / کارت به کارت برای این افراد ممنوع شد!

از سوی دیگر، پیرو انتشار گزارش مبنی بر اعمال این محدودیت‌ها در تجارت نیوز در ۱۴ تیر ماه، تعدادی از مخاطبان مشکلات خود در این زمینه را به اشتراک گذاشتند.

مصطفی قمری وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نیز اعلام کرد که خدمات مبتنی بر کارت، خرید اینترنتی و انتقال وجه از طریق پایا برای کلیه اتباع خارجی همچنان در دسترس است. همچنین سایر خدمات بانکی، پس از دریافت اطلاعات اتباع مجاز از «مراجع ذی‌صلاح»، به آنها ارائه می‌شود.

۲۲۰ ۲۵۶


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1651913/%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B9-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF

در روزهای گذشته، گزارشات بسیاری از محدودیت‌های شدید بر حساب‌ بانکی اتباع خارجی منتشر شده است. در حال حاضر، از قطع شدن سرویس اینترنت بانک و همراه بانک تا افتتاح هرگونه حساب بانکی و انتقال وجه، یک چالش بزرگ برای اتباع خارجی محسوب می‌شود.

همچنین یکی از مخاطبان گفت: «ماچه نظری بدیم. داستان ما افغان ها بیشتر ۴۰سال است که همین بی مهری وبلا تکلیفی و ناامیدی دست پنجه نرم‌ می‌کنیم. هیچ وقت تکلیف ما مشخص نبوده. ۴نسل ما توی ایران همین سرنوشت را داشتیم و داریم. به‌ امید روزی روشن درزندگی آوارگی. خداوند فرجی کنه به حال ما و لطف محبت دولت مردان. یاعلی مدد»

بیشتر بخوانید :

ابلاغ دستورالعمل سقف تراکنش برداشت و انتقال وجه با کارت پرداخت ریالی اتباع  خارجی | اخبار پولی مالی

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: اخیراً‌ از سوی مراجع ذی‌صلاح بخشنامه‌هایی در این باره صادر شده است که اتباع بایستی کد یکتایی را از مرجع قانونی دریافت کنند و آن کد مبنای تمام خدمات دریافتی تبعه خارجی از شبکه بانکی تلقی می‌شود. از همین رو ما نیز تأکیداتی را در این خصوص به شبکه بانکی داشتیم.

برخی گزارشات حاکی از آن هستند که سقف هر تراکنش برای اتباع خارجی، ۵۰۰ هزار تومان است. الهام عابدینی، خبرنگار، با انتشار توئیتی در صفحه خود نوشت: دوست افغانستانی برای خرید ۵میلیون تومانی، ۱۰تا ۵۰۰هزار تومان کشید.

با این وجود، این ادعاها با گزارشاتی که از سوی اتباع خارجی به گوش می‌رسند، مغایرت دارد.

یکی از مخاطبان نوشت: «من بانک ملت حساب دارم و با حسابم کار میکنم و حتی سپرده بلند مدت هم دارم.
الان دو هفته هستش که نمیتونم انتقالی بزنم. واقعا این کارا چه معنی میده. یا که مهاجر به کشورتون نپذیرید و یا هم که پذیرفته اید و مدرکی بهش دادید این قبیل کار ها چه معنی دارد. هرروز یک مشکلی به مشکلات اتباع اضافه میکنید.»

البته این محدودیت‌های ایجاد شده بر حساب بانکی اتباع خارجی، واکنش‌های گوناگونی را از سوی مسئولان به دنبال داشته است.

یکی دیگر از مخاطبان گفت: «من کلیه درد شدید دارم. پول کم دارم برای بیمارستان. صاحب کارم هم می خواد کارت به کارت کنه نمی تونه. رفتم بانک می‌گه اتباع نمی تونن پولی دریافت کنند و پول بریزن به کارتشون. شما یک هفته نه بتونی پول بریزی به کارتت نه بتونی کارت به کارت کنی نون خشک هم دیگه نمی تونی بخری. بانک ملت ام است عابربانکم. تو رو خدا پیگیری کنید به داد ما برسید.»