داخلی سازی 80 درصد تجهیزات صنعت نفت/قوانین باید به سمت تولید تغییر کند- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

وی با اشاره به اینکه تعاملات دولت سیزدهم با انجمن استصنا تقویت شده است، ادامه داد: امیدواریم از تعامل فراتر رفته و عملیاتی شود.

کفایتی با بیان اینکه “در نمایشگاه نفت امسال بیش از 2 هزار شرکت نفتی ایرانی حضور داشتند اما در یک دهه گذشته اغلب شرکت‌کنندگان خارجی بودند”، گفت: امروز 80 درصد تجهیزات نفت در داخل تامین می‌شود و امیدواریم جشن خودکفایی را بگیریم.

ثقفی با بیان اینکه “اقتصاد نیازمند اشتغال است و این صرفاً مربوط به ایران نیست”، گفت: اشتغال ایجاد شده توسط این انجمن مولد است؛ اگر چاشنی دانش را حفظ کنیم، موفق خواهیم بود و اکنون اکثر اعضای انجمن استصنا می‌توانند دانش بنیان باشند.

رییس پارک فناوری و نوآوری نفت با بیان اینکه “یکی از مباحث مطرح شده با روس‌ها این است که به لحاظ فنّاوری و سرمایه خلاهای موجود را پر کنیم”، گفت: فروش نفت و تامین سوخت اولویت وزارت نفت بوده و انرژی این وزارتخانه را به خود معطوف کرده است، باید به سمت توسعه بیش از پیش دانش‌بنیان‌ها و کسب فناوری پیش برویم.

وی با تاکید بر اینکه دیپلماسی انرژی نقطه قوت به شمار می‌رود، اذعان داشت: می‌توان با مشورت با ذی‌نفعان، سود حداکثری به دست آورد.

وی ادامه داد: دانش بنیان شدن به نفع همه مجموعه‌ها است اما واقعیت را باید بپذیریم که اتفاقات زیرساختی باید بیفتد و قوانین باید به سمت تولید تغییر کند. 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد اسماعیل کفایتی، رییس پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دانش بنیان شدن صنعت نفت مسیر پر فراز و نشیبی است.‌

کفایتی با بیان اینکه “در بحث اشتغال با تهدید بزرگی روبه‌رو هستیم که باید مدیریت شود و به کارآفرینی فکر کنیم”، گفت: 50 شرکت عضو انجمن استصنا در کلاس بین‌المللی حضور دارند و برای اولین بار صادرات کاتالیست به روسیه انجام شد.

وی ادامه داد: تولید این انجمن دانش محور است و اگر این‌گونه نبود یا راکد شده بود یا به تعطیلی می‌رسید.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2752935

در ادامه این نشست، احسان ثقفی، رئیس هیئت مدیره استصنا با بیان اینکه بحث اشتغال در شرایط کنونی بسیار پر اهمیت است و مورد تاکید رهبر انقلاب در شعار سال نیز بوده است، گفت: اشتغال مولد پایدار خواهد بود. 

وی افزود: بعد از انقلاب در صنعت نفت اتفاقات خوبی افتاد و در بُعد نیروی انسانی، کارهای بزرگی انجام شد. 

ثقفی با تاکید بر اینکه تحریم واقعیتی است که وجود دارد، گفت: با این وجود چرخ صنعت نفت متوقف نشده و بخش خصوصی راهکار لازم برای تامین مواد اولیه را پیدا کرده است.