داخلی سازی 80 درصد تجهیزات صنعت نفت/قوانین باید به سمت تولید تغییر کند- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

کفایتی با بیان اینکه “در نمایشگاه نفت امسال بیش از 2 هزار شرکت نفتی ایرانی حضور داشتند اما در یک دهه گذشته اغلب شرکت‌کنندگان خارجی بودند”، گفت: امروز 80 درصد تجهیزات نفت در داخل تامین می‌شود و امیدواریم جشن خودکفایی را بگیریم.

ثقفی با بیان اینکه “اقتصاد نیازمند اشتغال است و این صرفاً مربوط به ایران نیست”، گفت: اشتغال ایجاد شده توسط این انجمن مولد است؛ اگر چاشنی دانش را حفظ کنیم، موفق خواهیم بود و اکنون اکثر اعضای انجمن استصنا می‌توانند دانش بنیان باشند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2752935وی ادامه داد: تولید این انجمن دانش محور است و اگر این‌گونه نبود یا راکد شده بود یا به تعطیلی می‌رسید.

وی افزود: بعد از انقلاب در صنعت نفت اتفاقات خوبی افتاد و در بُعد نیروی انسانی، کارهای بزرگی انجام شد. 

ثقفی با تاکید بر اینکه تحریم واقعیتی است که وجود دارد، گفت: با این وجود چرخ صنعت نفت متوقف نشده و بخش خصوصی راهکار لازم برای تامین مواد اولیه را پیدا کرده است.

در ادامه این نشست، احسان ثقفی، رئیس هیئت مدیره استصنا با بیان اینکه بحث اشتغال در شرایط کنونی بسیار پر اهمیت است و مورد تاکید رهبر انقلاب در شعار سال نیز بوده است، گفت: اشتغال مولد پایدار خواهد بود. 

وی با تاکید بر اینکه دیپلماسی انرژی نقطه قوت به شمار می‌رود، اذعان داشت: می‌توان با مشورت با ذی‌نفعان، سود حداکثری به دست آورد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد اسماعیل کفایتی، رییس پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دانش بنیان شدن صنعت نفت مسیر پر فراز و نشیبی است.‌

رییس پارک فناوری و نوآوری نفت با بیان اینکه “یکی از مباحث مطرح شده با روس‌ها این است که به لحاظ فنّاوری و سرمایه خلاهای موجود را پر کنیم”، گفت: فروش نفت و تامین سوخت اولویت وزارت نفت بوده و انرژی این وزارتخانه را به خود معطوف کرده است، باید به سمت توسعه بیش از پیش دانش‌بنیان‌ها و کسب فناوری پیش برویم.

وی با اشاره به اینکه تعاملات دولت سیزدهم با انجمن استصنا تقویت شده است، ادامه داد: امیدواریم از تعامل فراتر رفته و عملیاتی شود.

وی ادامه داد: دانش بنیان شدن به نفع همه مجموعه‌ها است اما واقعیت را باید بپذیریم که اتفاقات زیرساختی باید بیفتد و قوانین باید به سمت تولید تغییر کند. 

کفایتی با بیان اینکه “در بحث اشتغال با تهدید بزرگی روبه‌رو هستیم که باید مدیریت شود و به کارآفرینی فکر کنیم”، گفت: 50 شرکت عضو انجمن استصنا در کلاس بین‌المللی حضور دارند و برای اولین بار صادرات کاتالیست به روسیه انجام شد.