دانستنی های سفر؛ چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟

اگر بلیط هواپیمای خود را از نوع چارتری تهیه کنید، درصورتی که به هر دلیل قصد داشته باشید تا پرواز خود را کنسل کنید، تمام هزینه بلیط هواپیما را از دست خواهید داد. به دیگر سخن، امکان استرداد بلیط هواپیمای چارتری وجود ندارد. 

2- کنسل کردن بلیط برای زمان قبل از پرواز و زمانی که پرواز انجام گرفته است ( مدت زمان باقی مانده تا پرواز)

به گزارش اقتصادآنلاین، وارد کردن نام و نام خانوادگی به همان صورت که در شناسنامه قید شده در هنگام خرید بلیط هواپیما اهمیت زیادی دارد. چراکه در غیر این صورت به احتمال زیاد شما به عنوان مسافر با مشکل رو به رو خواهید شد. علاوه بر این، در خصوص مشکلاتی که ممکن است برای نام و اطلاعات شخصی پیش بیاید، باید گفت که اسپلینگ یا هجی نام و نام خانوادگی خود را با اطلاعات داخل پاسپورت مطابقت بدهید. این موضوع اهمیت زیادی دارد و اگر این کار را انجام ندهید با مشکل مواجه خواهید شد.

در بلیط های رفت و برگشت که معمولا در مسیرهای خارجی بیشتر دیده می شوند؛ در هر سمتی از سفر که استرداد را انجام داده باشند، شامل پرداخت جریمه خواهند شد. علاوه بر این، عبارتی به نام no show نیز در پرواز وجود دارد و به این معنی است که مسافر پرواز رفت خود را انجام نداده باشد. در این صورت، بخشی از هزینه بلیط به عنوان جریمه کسر می گردد و باقی به حساب فرد واریز خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که اگر مسافری 24 ساعت به پرواز بلیط خود را لغو کند، در سیستم ایرلاین ها به صورت no show نشان داده می شود و مشمول همان قواعد خواهد بود.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-87/687607-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%B7-%D9%87%D9%88%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%DA%A9%D9%86%D8%B3%D9%84-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85

در صورتی که بلیط شما از نوع بلیط هواپیما سیستمی باشد، می توان آن را از زمان خرید تا 24 ساعت پیش از پرواز کنسل کرد. تا پیش از این زمان، بسته به این که چه نوع کلاس پروازی را رزرو کرده اید، می توانید با کسر مبلغی از هزینه بلیط سفر خود را لغو کرده و باقی پول خود را پس بگیرید. به طور معمول هزینه بلیط هم به حساب کسی که خرید را انجام داده است، واریز می شود. 

نحوه استرداد بلیط هواپیما

کدام بلیط ‌های هواپیما دارای امکان کنسلی ندارند؟

1- بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی است یا خارجی 

3- انواع کلاس های پروازی 

عوامل تاثیر گذار در میزان جریمه کنسلی بلیط هواپیما: 

در گام اول، به هر شکلی که بلیط خود را خریداری می نمایید، بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که چه نوع بلیطی را انتخاب کرده اید؛ علت هم این است که برخی از انواع پروازها امکان لغو ندارند، در حالی که برخی دیگر از بلیط ها را می توان بازگرداند.

4- قوانین ایرلاین مورد نظر

کدام بلیط ‌های هواپیما دارای امکان کنسلی هستند؟

در چه شرایطی میتوان بلیط هواپیما را بدون جریمه استرداد کرد: 

تأخیر بیش از دو ساعت و باطل شدن پرواز شرایطی هستند که مسافر می‌تواند بدون جریمه نسبت به استرداد و کنسل کردن بلیط هواپیما اقدام کند. 

آیا می توان بلیط دو طرفه را کنسل کرد؟