دبیرکانون صرافان: زائران اربعین دغدغه ارز نداشته باشند؛ فروش ارز اربعین در صرافی ها و شعب ارزی 5 بانک – اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم

بر اساس آخرین مصوبه بانک مرکزی که در تاریخ که در تاریخ 1401.05.10 منتشر شد، تامین و پرداخت ارز مسافرتی به صورت اسکناس برای مسافران و به نرخ درج شده در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) برای کشور‌های با ویزا 500 یورو یا معادل آن به سایر ارز‌ها و برای کشور‌های بدون ویزا 300 یورو یا معادل آن به سایر ارز‌ها است.

بنابراین صرافی‌های دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی نیز در چهارچوب ضوابط ابلاغی و احراز هویت متقاضیان (کارت ملی، شماره تلفن همراه به نام متقاضی و کارت بانکی به نام متقاضی)، مجاز به فروش ارز در سرفصل ارز زیارتی اربعین به‌میزان هر متقاضی 100 دلار آمریکا به‌نرخ توافقی هستند.

تعیین نرخ قیمت ارز مسافرتی، به صورت نرخ قیمت ثابت ممکن نیست و متقاضیان ارز مسافرتی باید در زمان پرداخت معادل ریالی نرخ ارز مسافرتی را با مراجعه به سامانه صرافی ملی ایران به آدرس جدول نرخ روزانه ارز دولتی را مشاهده کرده و از نرخ ارز مسافرتی مطلع شوند.

قیمت ارز توافقی براساس معاملات روزانه این بازار تعیین و اعلام می شود؛ هم اکنون و در لحظه انتشار این گزارش دلار در بازار توافقی در کانال 28 هزار تومان قرار دارد و با قیمت 28 هزار و 250 تومان معامله شده است. بنابراین زائران اربعین برای خرید 100 دلار ارز توافقی باید حدود 2 میلیون و 800 هزار تومان بپردازند.

 


منبع: https://tn.ai/2765190

به گزارش تسنیم، طبق ابلاغیه بانک مرکزی از روز شنبه مورخ 1401.6.5 بانک‌های ملی،‌ سپه، ملت، تجارت و صادرات ایران نسبت به فروش ارز در سرفصل ارز زیارتی اربعین به‌میزان 100 دلار به‌نرخ توافقی به هر زائر اقدام می‌کنند.

انتهای پیام/

گفتنی است، فروش ارز بابت سرفصل زیارتی اربعین حسینی(ع) هیچ‌گونه محدودیتی بابت فروش ارز مسافرتی در سال جاری برای متقاضیان ایجاد نمی‌کند.

بانک مرکزی البته تأکید کرده که درصورت تأمین دینار مورد نیاز از محل منابع تجهیزشده، صرافی‌ها و بانک‌های عامل می‌توانند به‌جای 100 دلار نسبت به پرداخت 150 هزار دینار عراق به‌نرخ توافقی به متقاضیان اقدام کنند.

بنابراین زائران اربعین می توانند علاوه بر 100 دلار توافقی، 300 یورو نیز تحت عنوان ارز مسافراتی دریافت کنند.

دبیرکل کانون صرافان گفت: شعب ارزی و ریالی بانک‌های منتخب نیز فروش ارز اربعین را آغاز کرده اند و مشکلی در این خصوص به ما گزارش نشده است.

مدارک مورد نیاز زائران اربعین برای دریافت 100 دلار به نرخ توافقی از صرافی‌های مجاز و بانک‌های منتخب عبارت است از کارت ملی، شماره تلفن همراه به نام متقاضی و کارت بانکی به نام متقاضی.

وی تأکید کرد: مردم دغدغه‌ای برای تأمین ارز اربعین نداشته باشند. صرافی ها به تمام متقاضیان 100 دلار ارز به نرخ توافقی می فروشند.

کامران سلطانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم درباره وضعیت فروش ارز اربعین در صرافی‌ها و شعب بانک‌های منتخب، اظهار داشت: صرافی های رسمی سراسر کشور که عضو بازار متشکل ارزی نیز هستند آمادگی کامل جهت فروش ارز مسافری، توافقی و ارز اربعین را دارند.