درخواست 3 مگا پروژه برای پذیرش در بازار سرمایه گذاری حرفه ای- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

وی افزود: فرصت مناسبی است که بازار سرمایه بتواند سهم تامین مالی را افزایش دهد که این کار نیازمند طیف جدیدی از ابزار‌هاست. بازار سرمایه از ظرفیت بالایی برای افزایش سهم تامین مالی اقتصاد برخوردار است.

انتهای پیام/

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  محمود گودرزی مدیر عامل بورس تهران در مراسم رونمایی از بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، گفت: اوایل امسال بود که در مورد تغییر چهره بازار سرمایه صحبت کردم که یکی از اقدامات، مربوط به همین بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای می‌شد، پارادایم فکری را در بورس تهران تغییر دادیم.
او افزود: به دنبال این هستیم تا پروژه‌های بزرگ و حتی متوسط را به واسطه نظاماتی که در این بازار‌ها تعیین شده، تامین مالی کنیم. قرار است از این پس به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری از توانمندی شرکت‌های رتبه بندی که ریسک سنجی اعتباری را انجام می‌دهند استفاده کنیم.
مدیر عامل بورس تهران گفت: انتخاب شرکت سوخت سبز جز اولین انتخاب‌های ما بود. سعی می‌کنیم با وسواس شرکت‌هایی را که صرفا مشکل تامین مالی دارند، برای بازار انتخاب کنیم.
گودرزی تصریح کرد: 3 مگا پروژه دیگر با هدف تامین مالی برای پذیرش در بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای درخواست داده اند، اما باید به منظور کاهش ریسک بررسی‌های بیشتری روی آن‌ها صورت گیرد.
او بیان کرد: پروژه‌های درخواستی از حوزه‌های فولاد، دانش بنیان و خود سازمان گسترش هستند. تغییر چهره قابل توجهی را در میان مدت شاهد خواهیم بود.
گودرزی گفت: پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال حدود 5 شرکت در مرحله عرضه اولیه داشته باشیم.

­­لازم به ذکر است، در این جلسه مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: یکی از مشکلات کنونی اقتصاد، تامین مالی بنگاه‌ها به ویژه طرح های ناتمام است. اقتصاد ما عادت کرده در تنگنا‌های مالی سراغ سازوکار بانک‌ها برود.

عشقی گفت: ابزار‌های مورد نیاز برای تامین مالی ریسک‌های متفاوتی دارد، از جمله این‌ها تامین مالی طرح هاست و لازم بود بازار جدیدی برای این دسته از تامین مالی‌ها ایجاد شود. امیدواریم بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بتواند نقش خوبی را در تامین مالی طرح ها انجام دهد. این بازار در بسیاری از کشور‌ها وجود دارد و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در آن ساماندهی شده‌اند.

 


منبع: https://tn.ai/2965617