دستور رئیس کل بانک مرکزی برای تسهیل وام های خرد و تعیین تکلیف وام گیرندگان کلان- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه پرداخت تسهیلات خرد با وثایق سهل‌تر را برنامه اصلی بانک مرکزی برشمرد و گفت: انتظار از شبکه بانکی همین است و باید با جراحی قانون، در جهت کاهش کرایه‌های متقاضیان گام برداریم.

صالح‌آبادی در ادامه به انتشار فهرست شفاف بدهکاران بانکی در تارنمای بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: هم اکنون پرداخت تسهیلات خرد و بازگشت آن به شبکه بانکی مشکلی وجود ندارد اما یکبار برای همیشه باید با آن عده از تسهیلات گیرندگان کلان که قدرت بازپرداخت دارند اما از این کار امتناع می‌ورزند با همکاری بانک مرکزی، قوه قضاییه و سایر دستگاههای مسول تعیین تکلیف شود.

 

نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی نیز در این جلسه به ارائه دیدگاههای خود در بخش تامین مالی، تسهیلات‌دهی بانکی و حمایت از تولید پرداختند.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین فروش اموال مازاد بانک‌ها به ویژه بانک های خصوصی را در جهت تامین نقدینگی آنان در راستای افزایش تسهیلات دهی ضروری دانست و گفت: هم اکنون کارگروه این موضوع در بانک مرکزی تشکیل شده تا مانع اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی گردد. این موضوع قطعا در کنترل نقدینگی و تورم مهم و اثرگذار است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2791064

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به رشد 59 درصدی اعطای تسهیلات شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی استان فارس در 6 ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل گفت: شبکه بانکی بصورت یکپارچه – دولتی و خصوصی – وظیفه دارند در استان فارس از طرح‌های اقتصادی حمایت کنند و نسبت به عملکرد هم پاسخگو باشند.

بر اساس این گزارش، استاندار فارس نیز در این نشست ضمن برشمردن ظرفیت‌های استان در بخش تولید و اشتغال افرینی و همچنین ارائه برخی مشکلات تامین مالی بنگاه‌های تولیدی، از دکتر صالح آبادی بخاطر استقرار انضباط مالی پولی و بانکی طی یک سال گذشته تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی صالح‌آبادی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس،کنترل نقدینگی و تورم و جلوگیری قاطع از خلق پول را برنامه جدی بانک مرکزی در دوره جدید دانست و تصریح کرد: دیگر نباید تجربه تلخ تورم ناشی از خلق پول تکرار شود به همین دلیل، برنامه و سیاست اصلی ما هدایت نقدینگی به سمت تولید و فعالیت های مولد اقتصادی در کشور است.