دستور پکن به بانک های دولتی چین برای حذف دلار- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

انتظار می رود که دامپینگ همزمان دلار آمریکا و خرید یوان از افت بیشتر ارز چین که در حال حاضر در مسیر بزرگترین کاهش ارزش سالانه در برابر دلار آمریکا در نزدیک به سه دهه اخیر قرار دارد، جلوگیری کند.

بر اساس این گزارش، از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، یوان در برابر دلار بیش از 11 درصد کاهش داشته است.

پیش از این در هفته جاری میلادی، پکن به بانک‌های چین دستور داد تا ابزار تثبیت یوآن را که دو سال پیش کنار گذاشته شده بودند، احیا کنند، زیرا مقامات پولی تلاش می‌کردند تا ارز ضعیف را هدایت کنند و از آن دفاع کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت چین به منظور تقویت پول ملی این کشور به موسسات مالی دولتی دستور داده است تا آماده فروش دارایی‌های دلاری خود باشند.

 


منبع: https://tn.ai/2782191

یوان چین در بازارهای فراساحلی که با یوان در بازارهای داخلی این کشور حرکت می کند، با انتشار این اخبار شاهد بازگشتی به میزان حدود 200 پیپ (کوچک‌ترین واحد ارزش نرخ ارز) بود.

طبق گزارش‌ها، طرح مداخله دولت چین عمدتاً شامل استفاده از ذخایر دلاری وام‌دهندگان دولتی بوده اما مقدار کل فروش هنوز مشخص نشده است، چرا که نوسان ارزش پول چین معمولاً به نوسان ارزش دلار و سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای که بانک مرکزی ایالات متحده دنبال می‌کند، بستگی دارد.

حجم معاملات یوان فراساحلی حدود 70 درصد از کل معاملات یوان در بازار فارکس در سطح جهان را تشکیل می دهد که از حجم معاملات در سرزمین اصلی کمتر است.

در سال 2015، مقامات چینی یک تریلیون دلار از ذخایر رسمی فارکس خود را برای حمایت از یوان پس از کاهش یکباره 2 درصدی ارزش خود، حذف کردند که این امر بازارهای مالی جهانی را متلاطم کرد.

این منبع ناشناس همچنین تأکید کرد که انتظار می‌رود مقیاس این اقدامات برای فروش دلار در جهت دفاع از تضعیف یوان “بسیار بزرگ” باشد.

انتهای پیام/