ذخایر نفت اوپک برای پشت سر گذاشتن طوفان خاورمیانه به بازار نفت کمک می کندذخایر نفت اوپک برای پشت سر گذاشتن طوفان خاورمیانه به بازار نفت کمک می کند

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، اوپک مخصوصاً عربستان و امارات بیش از 4 میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد در سال جاری و سال آینده میلادی دارند که حدود 4 درصد از عرضه جهانی نفت را تشکیل می‌دهد.

ذخایر فعلی اوپک پلاس تقریبا دو برابر ذخایر مازاد آن در سایر بحران‌های منطقه‌ای مانند بمباران میدان نفتی بقیق عربستان در 2019 یا تصرف منابع نفتی عراق توسط داعش در 2014 است. این ذخایر همچنین 20 درصد بیشتر از دوره سقوط تولید لیبی در 2011 است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، بازارهای نفت دنیا با افزایش خطر تنش‌های خاورمیانه مواجه هستند، اما نسبت به بحران‌های گذشته، ابزارهای بیشتری برای مقابله با این شرایط دارند.

قیمت نفت بیش از 5 درصد به دنبال حمله حماس به رژیم صهیونیستی در چند روز گذشته افزایش یافت، ولی بعد دوباره تا زیر 88 دلار در هر بشکه پایین آمد. دلیل این کاهش قیمت را می‌توان عدم تهدید جدی برای عرضه نفت یا ذخایر قابل توجه اوپک دانست.

عربستان و متحدان آن در ائتلاف اوپک پلاس به خاطر سیاست کاهش تولید در سال جاری جهت بالا بردن قیمت‌ها، ذخایر قابل توجهی از نفت دارند. غیر از بحران کرونا که باعث سقوط تقاضای جهانی به خاطر قرنطینه‌ها شده بود، این بیشترین ذخایر نفت اوپک‌ پلاس طی یک دهه گذشته است.

عربستان از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا عرضه نفت خود را کاهش داده و قیمت آن را تا حدود 100 دلار در هر بشکه در ماه گذشته بالا برده است. اما عامل تاثیرگذار در حال حاضر احتمالاً ایران به عنوان اصلی‌ترین حامی حماس است. تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران به دنبال بحران اخیر می‌تواند تعیین کننده باشد.

انتهای پیام/11


منبع: https://tn.ai/2970036