رشد 20 درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان شرقی- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی در مورد اینکه چگونه کالا از گمرکات آذربایجان شرقی برای افغانستان و پاکستان صادر می‌شود؟ گفت: ما علاوه بر گمرکات رسمی دفاتر گمرکی در شهرک‌های صنعتی مانند شهید سلیمی داریم که کارخانجات شیرینی مانند شیرین عسل، محصولات خود را در همان جا اظهار می‌کنند که این محموله‌های صادراتی پلمپ شده و از مرزهای شرقی کشور به مقصد افغانستان صادر می‌شود.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2910924

ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی  با اشاره به ترخیص حدود 90 درصد کامیونهایی موجود در گمرک، تصریح کرد: در استان آذربایجان شرقی از سه گمرک موجود در استان در دو ماه اول امسال 178 هزار تن کالا به مقصد ارمنستان به ارزش 34 میلیون دلار صادر شده است که از نظر وزنی 112 درصد و از لحاظ ارزشی 96 درصد افزوده شده است.

وی عمده طرف‌های صادراتی کالاهای ایران از آذربایجان شرقی را کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، بلغارستان، آذربایجان، گرجستان، روسیه، افغانستان و پاکستان اعلام کرد.

به گفته اورنگی، در سال جاری در مجموع 417 هزار تن کالا به ارزش 208 میلیون دلار صادر شده است که از نظر وزنی 22 درصد و ارزشی 3 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اورنگی ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه ارتباط ایران با کشورهای اوراسیا از طریق گمرک نوردوز و از مرز بین ایران و نخجوان آذربایجان از طریق زمینی انجام می‌شود، اظهار داشت: در گمرک نوردوز 133 درصد افزایش وزنی کالاهای صادراتی و 139 درصد از نظر ارزشی افزایش داشتیم.

وی گفت: با توجه به کوهستانی بودن منطقه فقط از طریق زمینی اتصال نوردوز برقرار است و امکان اتصال ریلی وجود ندارد.

مدیر کل‌گمرک تبریز گفت: گمرکات آذربایجان شرقی بر اساس مقررات تسهیلات 18گانه برای فعالان اقتصادی مجاز ارائه می‌کند که برخی از این خدمات مانند انبار اختصاصی برای تولیدکنندگان در نظر می‌گیرد. همچنین ضمانت‌نامه بانکی برای فعالان مجاز اقتصادی  تا یک سال پس از ترخیص قابلیت  استفاده دارد که این تسهیلات به مدیریت نقدینگی تولیدکنندگان کمک  می‌کند.