روایتی از تخلف در واردات 4 میلیارد دلاری گوشت قرمز در دولت قبل- اخبار کشاورزی – اخبار اقتصادی تسنیم

وی اضافه کرد: البته برخی بیماری ها را نیز حتما باید در خود دام زنده بررسی کرد و بازرسی قبل از کشتار کرد تا به آن پی برد. از روی خود گوشتی که وارد می‌شود به صورت منجمد نمی‌توان به آن بیماری‌ها رسید.

سلامتی گفت: در انتهای دولت قبل که واردات گوشت بالا رفت برخی وارد کنندگان با دریافت از ارز دولتی جهت واردات به نرخ گوشت گوساله نر یک ساله دریافت کردند اما گاو ماده 7 تا 8 ساله که کیفیت کمتری دارند به کشور وارد شد.

سلامتی گفت: در آن مقطع حدود 4 میلیارد دلار ارز یارانه‌ای برای دریافت گوشت گوساله هزینه شد اما به جای گوشت های با کیفیت نر یک ساله، گوشت‌های مادده مسن به کشور وارد شد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2939656

وی تصریح کرد: در سردخانه‌ها در گمرک شهریار، گمرک بندر امام و گمرک فرودگاه امام خمینی حجم زیاد سردخانه‌ها موجود است که دارو و واکسن مواد پروتئینی در آنجا در شرایط مناسب نگهداری می‌شود.

وی افزود: مسئولان فنی دامپزشکی در کلیه سردخانه‌‌هایی که مواد پروتئینی با منشاء دامی را نگهداری می‌کنند یا دارو و واکسن نگه می‌دارند، در آنجا حضور دارند و نظارت دائم انجام می‌دهند.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی استان تهران ادامه داد: البته اگر وجود بیماری‌های مانند سالمونلا در محموله های گوشت وارداتی مثبت شود، حکم آن معلوم است و معدوم می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم رامین سلامتی رئیس نظام دامپزشکی استان تهران در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره سلامت محموله گوشت‌های وارداتی که اخیرا به دلیل مسائل بهداشتی اجازه مصرف مستقیم نیافت و در صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار گرفت، اظهار داشت: گمرک شهریار گمرک بندر امام و گمرگ فرودگاه امام خمینی فریزرهای مجهز جهت نگهداری گوشت دارند. همچنین نماینده سازمان دامپزشکی و بخش قرنطینه هم به صورت 24 ساعته در آنجا حضور دارند و قطعا کنترل‌های لازم را برای همه انجام می‌دهند.

وی اظهار داشت: عدم حضور دامپزشکان در کشور مبدا شاید در بهداشت گوشت های وارداتی تاثیری نداشته باشد اما قیمت تفاوت چشمگیری دارد. یک گوساله نر یک ساله با ماده پیر تا 2.5 برابر تفاوت قیمت دارد.

وی تصریح کرد: وقتی گوساله نر یک ساله می‌خرید یک قیمت دارد وقتی گله می‌خرید یک قیمت دارد. حذف ناظر بهداشتی باعث شد که بر روی این موضوع توجهی صورت نگیرد.

سلامتی در ارتباط با حذف کردن حضور ناظران بهداشتی در کشورهای مبدا واردات محصولات پروتئینی گفت: عدم حضور ناظران بهداشتی در کشور مبدا برای واردات گوشت اشتباه بود، زیرا بعد از ذبح دام دیگر از هیچ جای لاشه، نمی‌توان سن آن را محاسبه کرد؛ تنها راه بازرسی از روی لاشه و دندان و از روی جمجمه است و این تاثیر به‌سزایی در قیمت گوشت دارد.