روسیه ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای در مصر را آغاز کرد- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

شرکت روس اتم که در تعدادی از پروژه‌های بین‌المللی در مقیاس بزرگ – از جمله ابتکار ITER با هدف توسعه عملی همجوشی هسته‌ای – حضور دارد، از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در 24 فوریه، هدف هیچ یک از تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه قرار نگرفته است.

الدبعه که در سواحل شمالی مصر، حدود 130 کیلومتری شمال غرب قاهره واقع شده است، اولین نیروگاه هسته‌ای این کشور و همچنین اولین پروژه بزرگ روس‌اتم در آفریقا خواهد بود.

این نیروگاه که قرار است تا سال 2028 تکمیل شود، دارای چهار راکتور VVER-1200 با ظرفیت کلی تولید برق به میزان 4800 مگاوات خواهد بود.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2746521علاوه بر این، شرکت روس‌اتم به کارکنان این نیروگاه خدمات آموزشی نیز ارائه خواهد کرد. اولین گروه از کارکنان آینده الدبعه در سپتامبر 2021 آموزش خود را در شعبه سنت پترزبورگ آکادمی فنی این شرکت آغاز کردند.

بودجه این پروژه به طور مشترک توسط مسکو و قاهره تامین می شود و دولت روسیه 85 درصد از هزینه 30 میلیارد دلاری را در قالب وام دولتی تامین می کند. مابقی توسط مصر با حمایت مالی سرمایه گذاران خصوصی تامین می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، شرکت دولتی روس‌اتم در یک بیانیه مطبوعاتی که روز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد که ساخت نیروگاه هسته‌ای الدبعه را در مصر آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود در مجموع 1700 متخصص هم در آکادمی این شرکت روسی و هم در آموزشگاه این نیروگاه در مصر تحت آموزش قرار بگیرند.

بر اساس مفاد قراردادهای امضا شده توسط دو کشور، روس اتم همچنین سوخت هسته‌ای این نیروگاه را در طول عمر 60 ساله آن تامین می‌کند و پس از راه اندازی هر راکتور به مدت 10 سال خدمات تعمیر و نگهداری را انجام می دهد.

الکسی لیخاچوف، مدیرعامل روس اتم در مراسم آغاز ساخت این نیروگاه گفت: شروع ساخت اولین راکتور نیروگاه الدبعه به معنای پیوستن مصر به باشگاه کشورهای تولیدکننده انرژی هسته‌ای جهان است.