روسیه صادرات گاز به اروپا را متوقف کرد

مسکو عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم را در ماه ژوئن تا ۴۰ درصد و در ماه ژوئیه تا ۲۰ درصد کاهش داد و دلیل آن را مشکل تعمیرات و نگهداری اعلام‌کرد. طبق گفته روسیه، تحریم‌ها مانع بازگشت و نصب تجهیزات شده‌اند.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان ماموریت دارد تا اواسط ۲۰۲۴ جایگزینی برای واردات گاز روسیه بیابد. وی در اوایل ماه جاری اعلام کرد خط لوله نورد استریم کاملاً عملیاتی است و هیچ مشکل فنی طبق ادعای روسیه وجود ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد از ساعت ۱ بامداد ۳۱ ماه اوت به وقت گرینویچ تا ۱ بامداد سوم سپتامبر، جریان گاز از خط لوله نورد استریم ۱ به سمت آلمان قطع خواهد بود.

طبق گزارش وب‌سایت اپراتور نورد استریم ۱، جریان گاز از یک ساعت قبل از زمان تعیین‌شده بسیار کاهش‌یافته و از اولین ساعات روز چهارشنبه کاملاً متوقف‌شده است.

 شرکت گازپروم اعلام کرد قطع جریان گاز برای تعمیر آخرین کمپرسور باقی‌مانده در این خط لوله لازم بوده‌است. اما روسیه عرضه گاز به بلغارستان، دانمارک، فنلاند، هلند و لهستان را هم کاملاً متوقف کرده و جریان گاز از سایر خط لوله‌ها را هم از زمان آغاز حمله به اوکراین کاهش داده‌است.

محدود کردن بیشتر عرضه گاز به اروپا بحران انرژی در این قاره را تشدید می‌کند. قیمت عمده‌فروشی گاز همین حالا هم ۴۰۰ صددرصد نسبت‌به اوت سال گذشته میلادی افزایش داشته و باعث بالا رفتن هزینه زندگی مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها و هزینه‌کرد میلیارد دلاری دولت‌ها برای کاهش فشار شده‌است.

به‌گزارش رویترز، روسیه در روز چهارشنبه عرضه گاز از یک خط لوله اصلی به اروپا را متوقف و درگیری اقتصادی بین مسکو و بروکسل را تشدید کرد. بدین‌ترتیب دورنمای رکود و سهمیه‌بندی انرژی در برخی از ثروت‌مندترین مناطق اروپا پررنگ‌تر شده‌است.

دولت‌های اروپایی می‌ترسند روسیه قطع جریان گاز را به تلافی تحریم‌های اعمال‌شده پس‌از حمله این کشور به اوکراین، طولانی‌تر کند. اروپا رئیس‌جمهور روسیه را متهم به استفاده از انرژی به‌عنوان یک سلاح می‌کند. اما مسکو این اتهام را رد کرده‌است.

منبع:
تسنیم


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-30/664523-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%DA%AF%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا پیشرفت خوبی در پر کردن ذخایر گاز خود داشته، اما این ذخایر برای گذراندن زمستان پیش رو کافی نیست. قطع جریان گاز از خط لوله نورد استریم تلاش اروپا برای پر کردن ذخایر گاز را پیچیده‌تر می‌کند.