سالاد خوردن هم برای انگلیسی ها مشکل شد/ کمبود خیار و گوجه در انگلیس پس از جیره بندی تخم مرغ- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

مشکل کمبود تخم مرغ هم تداوم دارد و می‌تواند تا تابستان آینده ادامه پیدا کند. خرده‌فروشان، شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی را عامل کمبود تخم مرغ در انگلیس می‌دانند اما کشاورزان می‌گویند به دلیل پایین بودن قیمت تخم مرغ تولید خود را کاهش داده‌اند. برای مثال یک کشاورز در منطقه دون شمالی به دیلی میل گفت 8 هزار عدد مرغ تخم گذار را از چرخه تولید خارج کرده است تا از زیان بیشتر خود جلوگیری کند. کمبود تخم مرغ در انگلیس این کشور را مجبور کرده است برای تامین نیاز داخلی از ایتالیا و در آینده از لهستان و اسپانیا تخم مرغ وارد کند.

مارتین امت، عضو اتحادیه ملی کشاورزان انگلیس گفت: «با افزایش هزینه‌های تولید، کشت سبزیجات و میوه صرفه اقتصادی ندارد. کمبود نیروی کار به همراه افزایش شدید هزینه‌های تولید بسیاری از کشاورزان را در لبه تیغ قرار داده است».

بر اساس این گزارش پیش‌بینی شده است تولید خیار و فلفل انگلیس در سال آینده به نصف سال 2020 کاهش یابد. این در حالی است که هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی 27 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و تولید محصولاتی مثل گوجه‌فرنگی، گل کلم، سیب درختی و سبزیجات ریشه‌ای بیشترین آسیب را از این افزایش قیمت متحمل شده است. قیمت انرژی در این مدت 165 درصد و کود شیمیایی 40 درصد و دستمزد نیروی کار نیز 13 درصد رشد داشته است.

پایگاه خبری دیلی میل در مطلبی با این تیتر که دوره سالاد خوردن هم در انگلیس به سر آمده است نوشت: سوپرمارکت‌ها در انگلیس طی ماه‌های آینده با کمبود خیار، فلفل و گوجه‌فرنگی مواجه خواهند شد چراکه به دلیل هزینه‌های بالای انرژی، کشت این محصولات برای کشاورزان صرفه اقتصادی ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مردم انگلیس چندین ماه است که با تورم دو رقمی و قیمت‌های نجومی برق و گاز دست و پنجه نرم می‌کنند؛ اما امروز انگلیسی‌ها حتی در تامین نیازهای پیش پا افتاده خود مثل سالاد خوردن هم با مشکل مواجه شده‌اند.

این گزارش افزود: فعالان بازار هشدار می‌دهند به‌زودی شاهد کمبود محصولاتی مثل خیار، فلفل و گوجه‌فرنگی در انگلیس خواهیم شد. علاوه بر هزینه‌های بالای انرژی، کمبود نیروی انسانی در بخش کشاورزی انگلیس نیز به این مشکل دامن زده است. به ویژه عرضه گوجه‌فرنگی آسیب بسیاری دیده است زیرا برای تولید این محصول در گلخانه باید انرژی زیادی مصرف کرد. این در حالی است که تخم مرغ نیز در برخی فروشگاه‌ها جیره‌بندی شده است.

کمبود میوه و سبزی در حالی است که مردم هم حاضر نیستند پول زیادی را برای غذا صرف کنند. آن‌ها باید بین گرم کردن خود و غذا خوردن در زمستان امسال یکی را انتخاب کنند. سالاد یکی از نخستین خوراکی‌هایی است که از سفره‌ها حذف می‌شود. قیمت میوه و سبزیجات بیش از نرخ تورم در انگلیس افزایش داشته است. گوجه‌فرنگی از پاییز پارسال تا پاییز امسال 27 درصد گران شده است. گل کلم 25 درصد و سیب درختی هم 23 درصد افزایش قیمت داشته است. کاهو، توت فرنگی، سیب زمینی و هویج هم تورم 20 درصدی داشته‌اند. قیمت پیاز هم 21 درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2813114