سرمای بی سابقه هوا در خدابنده زنجان/ محصولات کشاورزی “دوتپه” از بین رفت- اخبار زنجان – اخبار استانها تسنیم

وی گفت: وقتی ایستگاه هواشناسی نزدیک صفر را نشان دهد مشخص است که دمای خاک هم می‌توان به درجه زیر صفر رسید، البته خسارت دیدن محصولات لوبیا در خدابنده به این معنا نیست که حتماً دمای هوا به زیر صفر رسیده و ممکن است آستانه تحمل این محصول اطراف دمای صفر و حتی بالاتر از صفر باشد.

جواد تاراسی، فرماندار شهرستان خدابنده در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: در طول چندین سال گذشته بی‌سابقه بود که در اوایل شهریورماه دمای هوا به زیر صفر در سطح خاک برسد و شاید کسی باور نمی‌کرد که سردی هوا به محصولات کشاورزی در اواسط تابستان خسارت وارد کند.

وی افزود: دمای زیر صفر درجه در برخی نقاط این شهرستان سبب شد که محصولات کشاورزی به ویژه در منطقه “دوتپه” خسارت ببینند و به عبارتی دیگر محصولات لوبیای کشاورزان از بین رفت.

فرماندار شهرستان خدابنده با بیان اینکه در حال حاضر کارشناسان جهاد در حال برآورد خسارت هستند، گفت: طبق هشدارهای هواشناسی ممکن است در آینده باز هم این سردی هوا تکرار شود که از کشاورزان درخواست داریم هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند و در صورت لزوم با آتش‌ روشن کردن در اطراف مزارع مانع خسارت به محصولات خود شوند.

از سوی دیگر سونا صرفی، رئیس گروه پیش‌بینی جوی اداره‌کل هواشناسی استان زنجان گفت: در چند روز گذشته هوای استان زنجان به طور بی‌سابقه‌ای به نزدیک صفر رسید و البته در روزهای آتی قرار است دمای هوا افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، چند روز پیش بود که دمای هوا در استان زنجان به طور بی‌سابقه‌ای کاهش یافت و در برخی از ایستگاه‌‌های هواشناسی همانند خیرآباد دمای پنج درجه بالای صفر را نیز ثبت کرد، اما این انتهای داستان نبود و دمای هوا در برخی از نقاط استان همچون خدابنده به طور بی‌سابقه‌ای به زیر صفر هم در سطح خاک رسید و سبب خسارت به محصولات کشاورزی شد.

رئیس گروه پیش‌بینی جوی اداره‌کل هواشناسی استان زنجان افزود: با نزدیک شدن به فصل پاییز امکان رخداد هر گونه شرایط جوی وجود دارد و پس بنابراین از کشاورزان درخواست داریم که هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند تا محصولاتشان خسارت نبیند.


منبع: https://tn.ai/2767040