سرکوب نقدینگی راه درست مهار تورم نیست- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مولفه نرخ ارز در افزایش قیمت‌ها و تورم بسیار حیاتی است و کسی نمی‌تواند این موضوع را انکار کند.

وی یادآورشد: این در حالی است که در کشورهای دیگر شفافیت در معاملات وجود داشته و تمامی پرداخت ها بصورت شفاف صورت می‌گیرد و مالیات‌ها بر اساس این شفافیت درآمدهای بادآورده را مهار می‌کنند.

وی گفت: در حال حاضر 90 درصد تامین مالی در اقتصاد ایران از طریق سیستم بانکی صورت می‌گیرد از اینرو با محدود کردن نقدینگی، سرمایه در گردش لازم یا منابع لازم برای سرمایه‌گذاری در کشور محدود خواهد شد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2871688

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ایروانی گفت: نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی در ایران 75 درصد و به شدت پائین است در حالیکه در اغلب کشورها اعم از توسعه یافته، در حال توسعه و یا اقتصادهای نزدیک به اقتصاد ایران مثل ترکیه این نسبت بالاتر است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مهار تورم تنها از طریق سرکوب نقدینگی منجر به توقف و کندی تولید در کشور خواهد شد چون تولید به تامین مالی نیاز مبرم دارد.

ایروانی اظهارداشت: وقتی نرخ ارز موتور اصلی ایجاد تورم در اقتصاد کشور قرار می‌گیرد بطور طبیعی عرضه کنندگان، کالاهای خود را متناسب با آخرین نرخ‌سازی ها عرضه می‌کنند و نظام کنترلی به هیچ وجه وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: دشمنان در قالب جنگ ترکیبی جنگ ارزی علیه ملت ایران به راه انداخته‌اند و 500 سایت حتی در روزهای تعطیل در هر ساعت نرخ‌گذاری می‌کنند به وضوح معلوم است این معطوف به عرضه و تقاضا نیست.