سقف مقاومتی قیمت طلا شکست/ قیمت سکه خیز برداشت

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت سکه در هفته گذشته با مرز ۱۷ میلیون تومان هم رسید، اما نتوانست پا در این کانال بگذارد.

مریم فکری: هر گرم طلای ۱۸عیار امروز در بازار آزاد با افزایش در حدود ۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان مواجه شد و به قیمت یک میلیون و ۵۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

بررسی‌ها از عملکرد و میزان بازدهی بازار طلا نشان می‌دهد که قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار طی یک هفته گذشته رشدی در حدود ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان را تجربه کرده است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، در شرایط کنونی نکته قابل توجه، کاهش حباب سکه در روزهای اخیر است. حباب سکه در هفته های گذشته تا سطح 20 درصد بالا رفته بود، اما در شرایط فعلی به زیر 10 درصد رسیده است.

سقف مقاومتی قیمت طلا شکست/ قیمت سکه خیز برداشت

سقف مقاومتی قیمت طلا شکست/ قیمت سکه خیز برداشت

البته تغییرات قیمت‌ها در طول یک ماه گذشته در حدود ۱۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان برآورد شده که هر گرم طلای ۱۸عیار برای دارندگان آن سودآوری داشته است.

به نظر می‌رسد افزایش قیمت طلا در بازار تحت‌تاثیر نوسان نرخ دلار شکل گرفته است. این در شرایطی است که در روزهای گذشته قیمت طلا به پیروی از اونس جهانی طلا گران شده بود و به کاهش قیمت دلار توجهی نداشت. اما دیروز بدون در نظر گرفتن کاهش نزدیک به ۱۵ دلاری اونس جهانی، طلا بر مدار قیمت دلار چرخید و باز هم گران شد.

پیش از این فعالان بازار گفته بودند که یکی از دلایلی که سد راه خریداران سکه شده، حباب چشمگیر بود، زیرا خرید سکه در آن زمان پرریسک بود.

۲۲۳۲۲۵


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1695143/%D8%B3%D9%82%D9%81-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA%DB%8C-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D8%AE%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA

در این میان، روند یک ماهه بازار سکه بیانگر آن است که قیمت سکه امامی در این مدت در حدود یک میلیون و ۱۵۶ هزار تومان گران شده است.

از سوی دیگر، روند بازار سکه حاکی از آن است که با وجود این‌که قیمت طلا طی یک هفته گذشته در حدود ۲۵۱ تومان ارزان شده، اما دیروز در بازار اوج گرفته و رشد ۱۶۳ هزار تومانی را تجربه کرد. به این ترتیب در بازار هر قطعه سکه امامی با قیمت ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش رفت.

رشد قیمت سکه در بازار در حالی است که در روزهای گذشته بانک مرکزی با عرضه اولیه اوراق سکه در بورس، به‌دنبال کاهش قیمت سکه بوده است.

سکه گران شد

این گروه از معامله‌گران می‌گفتند در شرایط کنونی که بیش از نیمی از حباب سکه تخلیه شده، موج جدید ورود تقاضا به بازار شکل گرفته و عده‌ای از سکه‌بازان از لاک احتیاط خارج شدند.