سهم کشورهای دوست در گردش تجاری روسیه به 70 درصد می رسد

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر ایلیچف، معاون وزارت توسعه اقتصادی روسیه روز پنجشنبه طی اظهاراتی اعلام کرد که سهم کشورهای دوست در گردش تجاری روسیه ممکن است تا پایان سال جاری میلادی به 70 درصد برسد.

لاوروف همچنین هشدار داد که در حال حاضر هیچ یک از به اصطلاح “ارزهای ذخیره” یعنی یورو، ین و همچنین دلار، قابل اعتماد نیستند.

ماکسیم رشتنیکوف، وزیر توسعه اقتصادی روسیه پیشتر گفته بود که سهم کشورهای دوست در صادرات روسیه از سال 2022 دو برابر شده است.

وی گفت: در رابطه با بازارهای جدید، تمرکز قابل توجهی مجدداً روی بازار چین و هند صورت گرفته است. بازار کشورهای اوراسیا که آن را می شناسیم و درک می کنیم، به ما کمک زیادی کرده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2975055

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اخیراً طی اظهاراتی تأکید کرده بود که گردش تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) به رهبری روسیه که شامل قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان نیز می شود، رو به رشد بوده و سهم ارزهای ملی و سایر ارزهای کشورهای “دوست” در آنجا به میزان قابل توجهی افزایش یافته و در سال 2022، به 76 درصد رسیده است. انتظار می رود این سهم باز هم رشد کند و امسال به 90 درصد برسد.

شبکه آربی‌سی به نقل از داده های این وزارتخانه اعلام کرد که صادرات کالاهای روسیه در پایان دوره 11 ماهه سال 2022 در مجموع به 538 میلیارد دلار رسیده بود، در حالی که سهم کشورهای بی طرف و دوست از صادرات روسیه تا پایان همین سال از 42 درصد به 65 درصد افزایش یافتخ بود.