شرکت نفت آرامکوی عربستان در چین پالایشگاه می سازد- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

امین ناصر، مدیرعامل شرکت آرامکو در روز یکشنبه در مجمع توسعه چین در پکن گفت این شرکت برای آغاز ساخت این مجتمع پالایشگاهی در استان لیائونینگ با شرکت‌های هواجین کمیکال و پانجین ژینچنگ قراردادی امضا کرده‌است. آرامکو در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد آغاز ساخت این پالایشگاه در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی آغاز می‌شود و انتظار می‌رود تا 2026 به بهره‌برداری برسد.

انتهای پیام/37


منبع: https://tn.ai/2872455این مجتمع پالایشگاهی شامل 300 هزار بشکه در روز بخش پالایشی و یک کارخانه پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه 1.65 میلیون تن اتیلن و 2 میلیون تن پارازایلین خواهد بود. آرامکو 210هزار بشکه در روز نفت خام به این پروژه تزریق می‌کند.

شرکت آرامکو مالک 30 درصد از این مجتمع پالایشگاهی خواهد بود. این شرکت قصد دارد ظرفیت تولید خود را 1 میلیون بشکه در روز تا 2027 افزایش داده و به 13 میلیون بشکه برساند. ظرفیت تولید گاز آرامکو هم 50 درصد تا 2030 افزایش خواهد داشت که 1 میلیون بشکه در روز نفت به صادرات آن اضافه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، شرکت نفت آرامکوی عربستان و شرکای چینی آن ساخت یک مجتمع پالایشی و پتروشیمی بزرگ در چین را آغاز می‌کنند تا روند توسعه‌ای که طی بحران کرونا متوقف شده بود، ادامه یابد.

امین ناصر گفت آرامکو قصد دارد یک منبع همه‌جانبه انرژی و مواد شیمیایی برای امنیت انرژی چین در بلندمدت باشد.

مذاکرات درمورد این قرارداد 10 میلیارد دلاری در اوایل سال گذشته میلادی از سر گرفته شد. آرامکو در 2020 به‌خاطر دورنمای نامطمئنی که در اثر همه‌گیری کرونا به‌وجودآمده بود، سرمایه‌گذاری در این مجتمع پالایشگاهی را متوقف کرد. قرارداد ساخت این پالایشگاه در 2019 طی سفر محمد بن‌سلمان به پکن بسته شده بود.