شماره شناسه خودرو (کد VIN) چیست؟ + کاربردها

استفاده از نرم افزار پلیس من برای ثبت سرقت خودرو نیازمند آن است که مالک با شماره تلفن همراهی که متعلق به خودش است ، در این نرم افزار ثبت نام کرده و کد ملی خود را وارد نماید . پس از اینکه احراز هویت در این برنامه انجام شد ، امکان ثبت شکایت و اطلاع دادن سرقت خودرو وجود دارد . گفتنی است در صورتی که در رابطه با احراز هویت در این نرم افزار مشکلی به وجود آمد ، شهروندان می توانند به پلیس بعلاوه ده مراجعه نمایند .

کاراکتر اول: Were the car was made

به گزارش اقتصاد آنلاین، با توجه به اضافه شدن امکان مشاهده جزئیات تردد از ایستگاههای عوارض الکترونیک آزادراهی و همچنین جزئیات مربوط به سوابق پرداخت مربوط به عوارضی‌ها در سامانه آیتول، این اقدام با استفاده از ورود شناسه یکتای خودرو و یا کد VIN انجام می پذیرد.

شماره شناسه خودرو چیست؟

مالکان خودروهای سرقت شده ای که در این نرم افزار اعلام سرقت کرده و یا به پلیس آگاهی مراجعه کرده و تشکیل پرونده داده اند ، می‌توانند با وارد کردن شماره پلاک ماشین و یا کد وی . آی . ان (VIN) خودرو یعنی کد 17 رقمی پشت کارت ماشین و شماره پرونده تشکیل شده در کلانتری ، وضعیت کشف خودروی خود را در این نرم افزار مورد استعلام قرار دهند و در صورتی که ماشین سرقتی یافت شد ، برای تحویل خودرو به پلیس آگاهی محل وقوع سرقت مراجعه نمایند .

 استعلام اصالت بیمه یا پیگیری موارد مربوط به بیمه ماشین

به طور کلی شماره شناسه یکتا خودرو ذر مجل تقاطع شیشه جلوی خودرو با بدنه خودرو و در گوشه سمت راست جایگاه صندلی مسافر قرار دارد.مکان دومی که احتمال مشاهده این کد وجود دارد، نزدیک پیشرانه یا در قسمت پایین فاصله بین در ماشین و بدنه و باز هم در سمت راست راننده می باشد. همچنین در برخی از خودرو ها امکان مشاهده این شناسه در کارت مشخصات وسیله نقلیه نیز وجود دراد. پس به طور خلاصه طبق اطلاعات مندرج در راهنمای خودروها ، معمولا شناسه خودرو در موقعیت‌های زیر قابل مشاهده است:

  • زیر شیشه جلو کنار راننده خودرو
  • فایروال محفظه موتور
  • چهارچوب در کنار راننده
  • کارت خودرو

 استعلام خلافی با شماره شناسه خودرو چگونه است؟

این کد روز کارت ماشین در گوشه سمت راست به صورت عمودی نوشته شده است.

 تفسیر حروف و اعداد در شناسه یکتا خودرو

کاراکتر یازدهم: plant

کاراکتر های 10 تا 17 در این قسمت از کد VIN قرار گرفته اند. جزئیات مربوط به خودرو در این بخش قرار گرفته است. همانند کارخانه‌ای که خودرو در آن تولید شده یا ویژگی ‌های اضافه‌ای که در خودرو تعبیه شده است و عددی که آن را به یک مدل خاص از خودرو های شرکت مورد نظر مرتبط می کند.

کاراکتر ششم و هفتم : body style/ chassis type

بدون‌شک یکی از مهم‌ترین کاربردهای کد VIN ماشین در مواقع سرقت نمایان می‌شود. در‌ واقع تنها راه شناسایی اتومبیل توسط پلیس راهنمایی و رانندگی پس از سرقت، یافتن کد شناسه خودرو در بدنه است.

پیگیری سابقه بیمه ماشین

برای استعلام بیمه خودرو می‌توان از طریق VIN اقدام کرد. البته استعلام از طریق سامانه سنهاب انجام می‌شود.

استعلام خلافی خودرو

کاراکتر دوم:manufacturer

شرکت‌های خودروسازی بیشتر قطعات جانبی اصلی را بر اساس VIN خودرو دسته بندی می‌کنند. بنابراین برای خرید هر قطعه جانبی اصل باید شماره شناسایی خود را نیز بدانید.

محل درج کد vin بر روی کارت ماشین

کاراکتر های دوازدهم تا هفدهم: production number

 شناسه یکتا VIN، در کدام قسمت‌های خودرو درج شده است؟

مثلا خودروهای تویوتا با حرف T یا خودرو های سوبارو با حرف F مشخص می ‌شوند. در هر صورت دانش کلی از دنیای خودرو و مباحث مربوط به آن در ترجمه کد VIN کمک می کند.

بخش اول کد VIN

با عنوان تخصصی WMI شناخته می شود؛ این بخش متشکل از سه کاراکتر است؛ نوع و مدل خودرو / شرکت سازنده / محل ساخت خودرو

با عنوان تخصصی VIS شناخته می شود؛ این بخش متشکل از هشت کاراکتر است؛ جزئیات مربوط به خودرو در این بخش قرار گرفته است. همانند کارخانه‌ای که خودرو در آن تولید شده یا ویژگی ‌های اضافه‌ای که در خودرو تعبیه شده است و عددی که آن را به یک مدل خاص از خودرو های شرکت مورد نظر مرتبط می کند.

کاراکتر سوم: make

بخش دوم کد VIN

خودروسازان آمریکایی از سال ۱۹۵۴ در خودروهای خود از این سریال استفاده کردند، ولی به دلیل نبودن استاندارد مشترک، شماره سریال‌های مختلفی را بکار می‌بردند.سپس در سال ۱۹۸۱ سازمان ملی امنیت ترافیک بزرگراه‌های ایالات متحده آمریکا فرمت استاندارد جدیدی را برای شماره شناسایی خودروها ارائه کرد، که امروزه همچنان به قوت خود باقیست.

کاربردهای شماره vin خودرو

کاراکتر 10، سالِ تولید خودرو را نشان می دهد. جایگاه یازدهم نشان ‌دهنده محل کارخانه تولید خودرو یا مونتاژ خودرو است. شش رقم دیگر (12 تا 17) در کد VIN ویژگی های اختصاصی و منحصر به فرد یک خودرو را نشان می دهند. از ویژگی های فنی اختصاصی گرفته تا فرمت شاسی، شماره تنه، توالی تولید و. . . . به عبارت دیگر شش رقم آخر نشان دهنده یک خودروی خاص است.

این کد را معمولاً زیر لبه شیشه جلو سمت راننده، یا بر روی پلاک پیشرانه خودرو، می‌توان مشاهده کرد.

کد یکتا بیمه شخص ثالث در حقیقت کارکردی مشابه کد ملی برای افراد جامعه را دارد؛ یعنی با ارائه کد ملی می‌ توانیم اطلاعات و پیشینه افراد را ثبت و اعلام کنیم. با داشتن کد یکتا هم می‌توانیم همین کارها را درباره پیشینه بیمه‌های ماشین و خسارت‌های وارد شده به آن به دست بیاوریم. در صورتی که شناسه یکتا خودرو یا کد VIN همانطور که توضیح داده شد اطلاعاتی مانند سال ساخت، کشور تولید کننده، مدل خودرو و اطلاعاتی از این قبیل را نشان می دهد.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3-213/716452-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%DA%A9%D8%AF-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7

همه انسان‌ها برای شناسایی هویتشان یک اثر انگشت متمایز دارند؛ درست مانند انسان‌ها برای شناسایی هویت وسایل نقلیه مختلف نیز از شماره VIN استفاده می‌شود. به‌طور‌کلی می‌توان گفت که از شماره شاسی در مواقع زیر استفاده خواهد شد:

دریافت شناسه قبض جریمه‌ها یا خلافی خودرو

جالب است بدانید که ممکن است در درج کد VIN در کارت ماشین غلط تایپی صورت بگیرد که لازم است به کمک پلیس راهور این غلط اصلاح شود.

ابتدا کد #۱۱۰* را شماره‌گیری کرده و پس از آن شماره VIN را وارد کنید. بعد از گذشت چند دقیقه، شناسه قبض همراه با مبلغ خلافی برایتان پیامک خواهد شد. در این روش نیز پیش می‌آید که در ارسال تاخیر صورت گیرد.

ردیابی وسیله ‌نقلیه یا تکمیل گزارش پلیس در مواقع سرقت

کاراکتر دهم: model year

شماره شناسایی خودرو، (به انگلیسی: Vehicle Identification Number) (به‌اختصار: VIN) یک کد ۱۷ رقمی منحصر بفرد است، که شامل اعداد از ۱ تا ۹ و حروف الفبای انگلیسی به جز حروف O و Q که برای جلوگیری از تشابه حذف شده‌اند. این کد که توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی تعریف می‌شود، جهت شناسایی موتور وسایل نقلیه سبک و سنگین، موتورسیکلت‌ها و موتورهای گازی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای استعلام بیمه با پلاک ماشین باید به سایت درگاه ملی خدمات دولت مراجعه کنید. در این سایت باید  وارد کردن اطلاعاتی مثل شماره موتور، شماره شاسی، VIN، شماره بیمه‌نامه، شماره پلاک، کد ملی و شرکت بیمه را وارد کنید تا وضعیت بیمه ماشین شما چه بیمه بدنه و چه شخص ثالث برایتان نمایش داده شود.

ردیابی و شناسایی خودرو

هر کد VIN متشکل از سه قسمت است. هر قسمت تعدادی کاراکتر را در خود جای داده است. هر یک از این کاراکتر ها اطلاعات جداگانه ای را در مورد خودرو ارائه می دهند. برای اینکه بتوانید این اطلاعات را به راحتی به دست آورید، لازم است که توانایی ترجمه کد VIN را داشته باشید.

در تمام کد های VIN رشته خاصی از حروف نشانگر اطلاعات یکسانی هستند، همانند کارخانه ساخت. اما با توجه به شرکت تولید کننده‌ هر خودرو، برای رمزگشایی از اطلاعات داخل این رشته، به عنوان مثال اسم کارخانه تولید کننده خودرو، باید بر اساس الگوی خودروساز عمل کرد.

کاراکتر چهارم: safety braking

شیوه‌های حضوری و غیرحضوری برای استعلام خلافی خودرو از پلیس راهور وجود دارد. یکی از این روش‌ها ، استعلام خلافی خودرو با کد VIN است.

خرید قطعات جانبی اصل برای ماشین

کاراکتر نهم: check digit

بخش سوم کد VIN

اگر بخواهید خودرویی را بخرید و آن خودرو صفر نباشد، با بررسی VIN به میزان تعمیرات خودرو، اصالت خودرو و مسروقه نبودن آن پی خواهید برد.

تکمیل گزارش‌ پلیس در موارد سرقت ماشین

کاراکتر پنجم: series

کاراکتر هشتم: engine type

کد *110# را شماره‌گیری کنید. سپس شماره VIN را بزنید. بعد از چند دقیقه شناسه قبض به همراه مبلغ خلافی برای شما پیامک می‌شود.

تفاوت شناسه یکتا خودرو و کد یکتای آن در چیست؟

با عنوان تخصصی VDS شناخته می شود؛ این بخش متشکل از شش کاراکتر است؛ کاراکتر های ۴ تا ۸ گویای مشخصاتی چون مدل خودرو، وزن، قدرت پیشرانه، تعداد سیلندرها و… است. کاراکتر نهم در کد VIN، کد امنیتی خودرو یا «رقم چک» نام دارد. این رقم تنها قسمتی از VIN است که به خود خودرو ربطی ندارد. به کمک کاراکتر ۹ می‌توان کل شماره شناسایی خودرو را کنترل کرد.