شورای رقابت وارد بازار موبایل می‌شود؟

چندی پیش، مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور، بر لزوم شفافیت در بازار تلفن همراه تأکید کرد و خواستار عدم ممنوعیت در واردات آن شد. وی اعلام کرد که مجلس قصد دارد روند تخصیص ارز به واردات تلفن همراه و رانت‌های احتمالی را بررسی کند و همچنین شرکت‌های مدعی تولید تلفن همراه را مورد بررسی قرار دهد تا از شکل‌گیری رانت و تضییع حقوق مردم جلوگیری شود.

پس از ارسال و انتشار این نامه، نورانی، رئیس شورای رقابت، در نامه‌ای به توانگر، رئیس کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس، خواستار ارائه اطلاعات، گزارشات و مستندات به این کمیته شد. در پاسخ، توانگر در نامه‌ای به نورانی نوشت:
“جناب آقای دکتر سید نورانی
رئیس محترم شورا و مرکز ملی رقابت
سلام علیکم

۲۳۳۲۲۰


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1831434/%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%82%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

در عین حال، در صورت تعلل شورای رقابت و وزارتخانه‌های مرتبط با این موضوع، کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی قصد دارد با استفاده از ابزارهای نظارتی موجود، مانند تذکر، سوال از وزرا، گزارش نظارتی به صحن علنی، نمایندگان و عموم مردم، معرفی خارج از نوبت متخلفان به قوه قضائیه و تحقیق و تفحص از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، به بررسی موضوع با دقت بیشتری پرداخته و پیگیری کند.

۲- در بازه زمانی اردیبهشت ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۲، کدام “شرکت‌ها و افراد حقوقی و حقیقی” به صورت CKD و SKD قطعات تلفن همراه را وارد کرده‌اند و چه میزان ارز و تسهیلات بانکی به آنها اختصاص داده شده است؟ همچنین، میزان تولید این شرکت‌ها و فعال بودن دستگاه‌های تلفن همراه مربوطه در شبکه‌های مخابراتی به چه میزان است؟

اگر این اطلاعات به نهادهای نظارتی در اختیار جنابعالی و اینجانب قرار گیرد، می‌توان با بررسی دقیق‌تر موضوع، در خصوص رویه‌های ضد رقابتی، انحصارات و اختصاص رانتی ارز به واردات تلفن همراه پیگیری کرد و از شکل‌گیری این مشکل جلوگیری نمود.

۱- در بازه زمانی اردیبهشت ۱۴۰۰ تا شهریور ۱۴۰۲، کدام “شرکت‌ها و افراد حقوقی و حقیقی” چند گوشی تلفن همراه با چه برند و با چه میزان تخصیص ارز وارد کشور کرده‌اند؟ و چند گوشی از این تلفن‌های ترخیص شده در شبکه‌های مخابراتی ایران فعال است؟

با سلام و احترام، به استناد نامه جنابعالی به شماره ۱۸۶۲-۰۲-۱۰- ص مورخ ۱۴۰۲/۸/۳، خواهشمند است موارد زیر در اختیار اینجانب قرار گیرد تا بتوانم با دقت و تحلیل دقیق‌تری بررسی کنم و برای جنابعالی ارسال کنم:

امیدوارم که شورای رقابت در مورد “واردات تلفن همراه” مشابه ورود به “قیمت‌گذاری خودرو و واردات آن” عمل نکند که موجب گره‌گشایی در مسائل گذشته شود.”