شیر گلوب انواع شیر گلوب گلوب ولو شیر کروی Globe Valve آبگین | kasrasaran

در پیکربندی الگوی Wye یا بدنه Y، محور یا ساقه شیر با زاویه 45 درجه وارد بدنه ولو می شود. در حالی که ورودی و خروجی مانند الگوی سه راهی در یک خط باقی می مانند. گلوب ولو از سه قسمت اصلی بدنه، نشیمن (Seat) و مجموعه دیسک و محور و پکینگ و درپوش محافظ تشکیل شده است.

شیر کروی یا گلوب ولو (Globe Valve) دارای حرکت خطی است که از آن برای قطع و وصل و تنظیم جریان استفاده می‌شود. دیسک شیر کروی می‌تواند کاملاً از سر راه جریان کنار رفته و یا کاملاً مسیر آن را ببندد. هنگام باز و بسته شدن شیر، دیسک به صورت عمود بر نشیمنگاه حرکت می‌کند.

گلوب ولو (Globe Valve) چیست؟ همه چیز درباره شیر کروی

شیر گلوب انواع شیر گلوب گلوب ولو شیر کروی Globe Valve آبگین | kasrasaran تلاش گروه آبگین در جهت تامین منافع خریدار و فروشنده هر دو است و به همین جهت با توجه به شرایط “برنده-برنده”به ارائه خدمات به سایت اصلی مشتریان می پردازد. طراحی شیرهای گلوب الگوی زاویه ای، اصلاحی از شیر الگوی سه راهی پایه گلوب است. انتهای این شیر گلوب در زاویه 90 درجه قرار دارد و جریان سیال با یک چرخش 90 درجه رخ می دهد. آنها در برنامه هایی که دارای دوره های جریان ضربانی هستند به دلیل توانایی آنها در کنترل اثر شل شدن این نوع جریان استفاده می شود. شیر کروی که با نام گلوب ولو (Globe Valve) و شیر بشقابی هم شناخته می شود،  برای تنظیم جریان در خطوط لوله استفاده می شود. شیر های سوزنی مصارف زیادی در صنایع مختلف مانند پالایشگاهی، نفت و گاز و خطوط انتقال انرژی، نیروگاه‌ های آب و برق، تأسیسات ساختمانی، آب و فاضلاب و انواع کارخانه‌ ها دارد.

  • محفظه‌ها همچنین به جای هدایت مواد از درپوش، مواد را از مجرابند به نشیمن شیر هدایت می‌کنند که این یک خاموشی خوب را رقم می‌زند.
  • گلوب ولو ها به طور معمول با استفاده از اکچویتور پیستونی پنوماتیک یا اکچویتوردیافراگمی که مستقیماً روی محور حرکت می کنند دیسک ولو را به موقعیت خود حرکت می دهند.
  • قیمت شیر کروی بر اساس استاندارد ساخت،سایز،برند و جنس بدنه آن تعیین قیمت می شود.
  • بسته به فشار دهانه چاه، ممکن است لازم باشد بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ psi روی خط کنترل نگه داشته شود تا شیر باز باشد.

معمولا از این مدل در کنار شیرهای کنترلی در خطوط انتقال استفاده می شود. اگر فردی فنی باشید و با اصطلاحات و ابزارهای رایج در سیستم های تاسیساتی آشنا باشید، به احتمال زیاد اسم شیر کروی یا گلوب را شنیده اید. شیر کروی با مجرابند سرپوش دار حالت قابل تنظیمی بیشتری نسبت به دو حالت قبل دارد. این شیرها بعلت حرکت غیر خطی سیال، مقاومت بیشتری را نسبت به انواع دیگر در برابر جریان از خود نشان می‌دهند. این شیر در صنعت پتروشیمی برای کنترل جریان سیالات مانند پلیمرها، مواد حفاظتی، رنگ‌ ها و رزین‌ ها استفاده می ‌شود. هر کدام از شیر های کروی عملکرد خاصی دارند که نوع بدنه و دیسک آن ها این تفاوت را بوجود می آورد.

شیر بشقابی

معمولاً از شیر­های 90 درجه برای سیال های تمیز و برای تخلیه ی جریان های پر سرعت و سیالات خورنده استفاده می شود. در شرایطی که شیر بیشتر وظیفه کنترل جریان را برعهده داشته باشد معمولا برای اجتناب از جدا شدن قطعه از ساقه و بندآور جریان از زیر بندآور وارد می شود. این شیر بدون استفاده از زانویی و جوش لوله اضافی، جهت جریان را ۹۰ درجه می‌چرخاند. شیر کروی زاویه‌ ای می‌تواند در شرایط نوسان جریان استفاده شود، بنابراین قادر به مدیریت اثر ضربه‌ای جریان می‌باشد. شیر کروی علاوه بر قطع و وصل کردن جریان سیال، یک کاربرد بسیار مهم دیگر نیز دارد.