صادرات نفت کردستان عراق طی چند روز آینده از سر گرفته می شود- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

 مذاکرات بین بغداد و اربیل بر کنترل بیشتر بر جریان نفت این منطقه متمرکز شده‌است. توافق انجام‌شده به نفع دولت مرکزی عراق است چون حالا صادرات از این منطقه از طریق شرکت دولتی سومو انجام می‌شود نه مقامات اقلیم کردستان عراق.

 ترکیه هم در پاسخ به این اقدام خط لوله کرکوک_جیهان را بست و صادرات نفت از کردستان را متوقف کرد. مذاکرات بلافاصله آغاز شد چون کردستان مجبور شد به‌خاطر در اختیار نداشتن فضای ذخیره‌سازی کافی، میادین نفتی خود را تعطیل کند. قیمت نفت تا حد قابل‌توجهی به‌خاطر قطع تولید از شمال عراق افزایش یافت.

 نخست‌وزیر عراق تأکید کرد امروز قراردادهایی با شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) بسته می‌شود و شرکت‌های نفتی صادرات را از سر می‌گیرند.

 روزانه حدود 400 تا 450 هزار بشکه نفت از اقلیم کردستان عراق از طریق یک خط لوله عراقی_ترک به بندر جیحان ترکیه صادرشده و بعد توسط نفت‌کش به بازارهای بین‌المللی می‌رسد. این حجم از صادرات در اواخر ماه مارس توسط دولت فدرال عراق متوقف شد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد صادرات نفت خام از منطقه کردستان این کشور تا چند روز آینده ازسرگرفته می‌شود.

 اتاق بازرگانی بین‌المللی چند روز قبل‌از توقف صادرات از این منطقه، در دعوای بین عراق و ترکیه بر سر جریان نفت خام از کردستان به نفع عراق رأی داده بود. عراق ادعا می‌کرد ترکیه نباید اجازه صادرات نفت اقلیم کردستان عراق از طریق این خط لوله را بدون مجوز دولت فدرال عراق صادر کند.

 دادگاه ترکیه را به‌خاطر صادرات غیرقانونی نفت طی 5 سال به پرداخت 1.5 میلیارد دلار خسارت به دولت عراق محکوم کرد.

 انتهای پیام/45


منبع: https://tn.ai/2883340

انتهای پیام/

 این خبر به‌دنبال اظهارنظرهای معاون سخنگوی پارلمان عراق منتشر شد که اعلام کرده بود اربیل و بغداد بیشتر اختلافات خود درمورد صادرات نفت کردستان را حل کرده‌اند و تنها جزئیات محدودی باقی‌مانده است.