صرفه جویی 4.7 میلیارد دلاری با ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخل- اخبار صنعت و تجارت – اخبار اقتصادی تسنیم

معاون صنایع عمومی وزارت صمت افزود: بر اساس گزارش‌های منتشر شده‌ی مرکز آمار ایران در حوزه حمایت از تولید ملی در بحث کالا‌های صنعتی، روند رو به رشد بود ضمن اینکه در بهار امسال در حوزه صنعت هم رشد 5 و یک دهم درصدی داشته ایم.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت معدن و تجارت ادامه داد: در اجرای قانون ممنوعیت واردات کالا‌های مشابه در غیر دولتی‌ها نیز بحث امضا‌های طلایی مطرح شده بود که با امضای کارشناسان ما در ستاد وزارتخانه امکان ورود یا ممنوعیت ورود کالا‌ها اتفاق می‌افتاد که این موضوع را از سطح سیاستگذاری حذف کردیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد مهدی برادران با بیان اینکه سامانه توانمندی‌ها و اعلام نیاز‌های ایران (توان ایران) , برای آگاهی از توانمندی و میزان نیاز کالا‌های تولیدی در کشورطراحی شده گفت:در بسیاری از موارد، دستگاه‌های دولتی اصرار به خریداری کالا‌ها خارجی داشتند که با ایستادگی در مقابل آن‌ها اجازه واردات نداده ایم که مجموع آن درخواست‌ها برای واردات، عددی قابل توجهی با بیش از 4 میلیارد و 700 میلیون دلار صرفه‌جویی را به همراه داشت.

وی گفت:روند رشد خوبی در بخش صنعت حاکم است که از متوسط تولید ناخالص ملی (جی دی پی) کشور هم بالاتر است و همچنین رشد صنعتی امسال در مقایسه با ماه‌های گذشته و سال‌های گذشته، بالاتر بوده که این روند را ادامه خواهیم داد.

به گفته برادران هم اکنون در ستاد وزارتخانه موردی از امضای طلایی نیست و اختیارات در این حوزه را به استان‌ها تنفیذ و آن‌ها را محدود کردیم و با به روز کردن آیین نامه‌ها و شفافیت‌های دقیق ضمن حمایت از تولید، ترتیبی اتخاذ کردیم تا از لحاظ کمی، کیفی و قیمت بر کار تولیدکنندگان نیز نظارت شود و فقط کالا‌های مورد نیاز را وارد کنند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2781634