صعود 30 پله ای ایران در شاخص نوآوری های جهانی ثمره ورودی بالای طرح های نوآورانه- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم

وی ادامه داد: بهره‌وری به این معناست که با یک منبع ثابت، بتوان خروجی بیشتر یا باکیفیت‌تری گرفت، یعنی کالایی که امروز 100 تومان تولید می‌کنید با همان کیفیت یا کیفیت بالاتر به قیمت 50 تومان تولید کنید. مشخص است که تنها را رسیدن به بهره‌وری، داشتن نوآوری است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2776931

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ابراز امیدواری کرد که این ایده‌ها در انتها به یک ثروت ملی برای کشور تبدیل شود، گفت: به اعتقاد برخی دوستان هنوز میوه نوآوری‌ها و رشدی که در این حوزه کشور کرده را نچشیده‌ایم و نقدی هم که منتقدان در سال‌های قبلی به آن استناد می‌کردند این بود شاید ورودی ایده‌ها و طرح‌های ما زیاد باشد ولی تاکنون خروجی از آنها نگرفته‌ایم که قابل توجه باشد.

وی افزود: در ادبیات مدیریت نوآوری، یک نوع از این نوآوری‌ها، نوآوری مقرون بصرفه است. تاکید این نوآوری در کشورهای در حال توسعه است، امروزه با توجه به وضعیت کشور ما باید چنین نوآوری‌هایی در دستور کار قرار بگیرد یعنی در واقع ما باید دنبال نوآوری باشیم که قشر بیشتری از مردم با آن نوآوری در ارتباط باشند.

وی با بیان اینکه برنامه ما این است که ایده‌ها و نظراتی که توسط نخبگان و جامعه نخبگانی وجود دارد و روی آنها کار شده، در گام اول وارد یک ارزیابی  ابتدایی شوند سپس وارد فاز توانمندسازی شوند، گفت: در این قسمت باید تسهیلات‌دهی صورت گیرد و در انتها به حوزه مربوطه جهت ارتقاء بهره‌وری ارائه شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، میرسامان پیشوایی، در نخستین رویداد از سلسله رویدادهای «نوآوری بهره‌ور» حوزه حمل و نقل، با اشاره به مسئولیت دستگاه‌ها برای در اولویت قرار دادن نوآوری‌های شرکت‌های دانش‌بنیان برای بالا بردن بهره‌وری، گفت: نوآوری بهره‌ور، تلاشی است که از سال گذشته با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری برنامه‌ریزی شده است.

پیشوایی با بیان اینکه البته در آن زمان این نقد را قبول نداشتم چرا که این مسائل زمان‌بر است و برای اجرایی شدن و نتیجه‌بخش شدن طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه زمان لازم است، تصریح کرد: روزی که دوستان این نقد را وارد می‌کردند رتبه ما در گزارش شاخص نوآوری جهانی (GII) 90 بود اما هم‌اکنون در جایگاه 60 قرار داریم که این موضوع باعث خوشحالی است و نشان از ثمره‌بخش بودن رشد علمی و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و بطور کلی جامعه نخبگانی ما است.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با بیان اینکه ضروریت نوآوری‌هایی که آحاد جامعه ما از آن استفاده کنند، طبیعتا بیشتر است، تصریح کرد: مثلا سرمایه‌گذاری و کار بر روی نوآوری که بتواند 30 درصد از 9 میلیون متر مکعب آبی که در کشور ما به هدر می‌رود، صرفه‌جویی به واسطه آن نوآوری صرفه‌جویی کرد، طبیعتا از اولویت‌های ماست. به تمامی دستگاه ها ابلاغ شده است که در برنامه‌های خود، بهره‌وری نوآورانه را در اولویت خود قرار دهند.

پیشوایی افزود: سازمان ملی بهره‌وری، با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری، دستگاه‌های متولی هر بخش و افرادی که صاحب ایده و طرح هستند، مربعی را تشکیل داده‌اند که بتواند به بهره‌وری نوآوارانه برسد.