ضرر 200 میلیارد دلاری اپل به علت تحریم آیفون در چین- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت اوآندا OANDA گفت: (شاخص) نزدک در حال غرق شدن است چرا که عملکرد بد یک شرکت مانند اپل، سهام مجموعه‌ای از شرکت‌های فناوری با ارزش بالا را خراب می‌کند.

شرکت سازنده آیفون یعنی اپل چین را بزرگترین بازار خارجی و پایگاه تولید جهانی خود می‌داند.

بر اساس این گزارش، اپل بزرگ‌ترین مؤلفه در شاخص‌های اصلی بازار سهام ایالات متحده است و این موضوع به فروش گسترده‌تر سهام در سطح جهانی که بخشی از آن مربوط به مشکلات فراوان در چین می‌شود، منجر شده است.

این خبر تأثیر گسترده‌ای بر بازارها داشته و سرمایه‌گذاران همه چیز را از سهام شرکت‌های تولید تراشه و فناوری‌های پیشرفته گرفته تا سهام چین در بورس آمریکا را می‌فروشند.

وی افزود: داستان رشد اپل به شدت به چین وابسته است و اگر سرکوب پکن تشدید شود، می‌تواند برای دسته‌ای از دیگر شرکت‌های فناوری بزرگ که به چین متکی هستند، مشکل بزرگی ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، با اعلام این خبر که چین قصد دارد ممنوعیت استفاده از آیفون را به سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی تعمیم دهد، سهام اپل تقریباً 3 درصد سقوط کرد و تقریباً 200 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را تنها در دو روز از دست داد.

این در حالی است که افزایش سود اوراق خزانه‌داری ایالات متحده نیز به مشکلات اپل اضافه کرده است، زیرا اوراق قرضه به دلیل نگرانی‌هایی که فدرال رزرو مجبور است مبارزه با تورم را تشدید کند، با قیمت کمتری فروخته می‌شود.

دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین نیز در بحبوحه بحران طولانی مدت بازار املاک و مستغلات دچار رکود شده است و این امر تقاضا برای همه کالاها از جمله لوازم الکترونیکی مصرفی را تهدید می کند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2953254

سهام این شرکت که دفتر مرکزی آن در کوپرتینو در ایالت کالیفرنیا قرار دارد، شاهد بدترین سقوط دو روزه خود در یک ماه به میزان 6.4 درصد بود.