ظرفیت پالایشگاه های کوچک برای جبران ناترازی بنزین و گازوئیل- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حمزه وارثی، عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ایران چندین سال صادرکننده بنزین و گازوییل بود به طوری که بازار خاورمیانه در دست ایران بود اما با این وجود، امسال واردکننده شدیم، زیرا نه تنها به زیرساخت‌ها بلکه به بخش خصوصی به عنوان بازوی قدرتمند دولت ها برای تولید انرژی توجهی نداشتیم.

وارثی با اشاره به محدودیت های صادرتی میعانات گازی و مشکلاتی که می تواند این محدودیت ها برای تولید گاز کشور به وجود آورد، گفت: میعانات گازی خوراک مناسبی برای مینی پالایشگاهها به منظور تبدیل به فرآورده های ارزشمندی چون بنزین و گازوئیل است.

وی افزود: این شرایط در حالی است که ما صادرکننده نمونه هستیم و اگر مانع تراشی نشود، سال آینده می توانیم 500 میلیون دلار صادرات فرآورده های نفتی تنها در یک پتروپالایشگاه داشته باشیم.

عضو اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به ناترازی تولید و مصرف بنزین کشور، خاطرنشان کرد: می توانیم با تغییر نگاه به ظرفیت های بخش خصوصی، با استفاده از پتانسیل واحدهای پالایشی کوچک مقیاس، ناترازی بنزین و گازوئیل را بدون واردات، رفع کنیم.

وارثی با بیان اینکه بزرگ‌ترین چالش ما تحریم های داخلی است، اذعان داشت: اواخر دولت روحانی اعلام شد که میعانات را برای تولید گازوییل با کیفیت برای نیروگاهها در اختیار ما قرار دهند اما با تغییر دولت این موضوع به حاشیه رفت.

مدیرعامل پتروپالایش کاسپین شیمی پاسارگاد با بیان اینکه صادرات بنزین تولیدی بخش خصوصی کشور به بازارهای افغانستان و عراق در حال انجام است، گفت: تا امروز نگاهی به استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در واحدهای پالایشی کوچک برای تأمین نیاز بنزین و گازوئیل کشور وجود نداشته، اگرچه 3 یا 4 سال پیش، این نگاه شکل گرفت و چند واحد پالایشی کوچک مقیاس بخش خصوصی، از سوی وزارت نفت برای کمک به تأمین نیاز داخلی مشخص شدند، اما در فرآیند اجرا، هیچ گاه گامی برای این همکاری برداشته نشد و حتی با سختگیری هایی که به عدم نفع اقتصادی فعالان این بخش منجر می شد، بر سر این مسیر، سنگ اندازی شد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2832006

وی افزود: متأسفانه اغلب سخت ترین شرایط را برای تحویل خوراک به بخش خصوصی اعمال می کنند و دیدگاه توزیع خوراک با شعار حمایت از تولید و رفع موانع تولید همخوانی ندارد.

عضو اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی برای تولید بنزین و گازوئیل مورد نیاز کشور، هیچ منعی برای واردات تکنولوژی روز و توسعه پالایشگاه های کوچک مقایس ندارد و می تواند در ظرفی زمانی 2 سال، یک واحد را به مدار بیاوریم و بنزین و گازوئیل با کیفیت با خوراک میعانات گازی تولید کنیم.

وی ادامه داد: بخش خصوصی فعال در صنعت پالایشگاهی، هیچ مشکلی با تحریم های خارجی ندارد، چرا که با سالها فعالیت و تجربه در صادرات، راه های کم اثر کردن تحریم ها را آموخته ایم، اما مانع تراشی و بروز تحریم های داخلی، چالشی برای فعالان بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز بنزین و گازوئیل با کیفیت یورو 5 در واحدهای پالایشی کوچک بخش خصوصی در حال تولید است و در حال حاضر بنزین را به غرب آفریقا و شرق اروپا صادر می کنیم.