عصاره گیاهان دارویی ایران به کشور های اروپایی و آمریکا صادر شد

واردات عصاره گیاهان دارویی دارای تولید مشابه داخلی

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه به اختصاص ارز 28.5 هزار تومان به واردات عصاره گیاهان دارویی، تقاضای زیادی برای این محصولات و جود دارد به طوری که حتی در مواردی مشاهده می‌شود محصولات صادراتی ایران با بسته بندی جدید در خارج کشور دوباره به کشورمان بر می‌گردد.

شاکری با انتقاد از واردات عصاره گیاهان دارویی به کشور گفت: درحالی که این محصولات در کشور تولید می شود که  واردات عصاره گیاهان دارویی به کشور مصداق کالاهای دارای مشابه داخلی است که باید جلوی ورود آن به کشور گرفته شود.

وی تصریح کرد: سال گذشته بر اساس آمار گمرک بیش از 8 میلیون دلار از عصاره گیاهان دارویی ایران که با روش‌های نوین تولید شده  به دیگر کشورها صادر شد.

واردات دوباره عصاره گیاهان دارویی صادراتی ایران با ارز 28.5 هزار تومانی

اجرای کامل سند ملی گیاهان دارویی

صادرت بیش از 8 میلیون دلار عصاره گیاهان دارویی

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/3026755

شاکری گفت:  عصاره گیاهان دارویی در گذشته به صورت سنتی و از طریق عرق‌گیری انجام می‌شد که امروز این روش به صورت نوین با ایجاد پالایشگاه در کشور انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم قاسم شاکری در نشست خبری اظهار داشت: تمایل به سبک زندگی سالم در میان مردم کشور های مختلف جهان رواج پیدا کرده به همین منظور تقاضا برای گیاهان دارویی نیز بیشتر شده است، ایران یکی از کشور های است که مزیت بالایی در صادرات گیاهان دارویی دارد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه سند ملی توسعه گیاهان دارویی به طور کامل در کشور انجام می شود گفت: کشت قرار داری گیاهان دارویی در کشور از سال 86 برقرار بوده است، به طوری که وزارت جهاد کشاورزی ما را الگویی برای سایر بخش‌های کشاورزی قرار داه است و زنجیره تولید گیاهان دارویی به طور کامل در این بخش اجرایی شد.

عضو اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی ادامه داد: عصاره  گیاهان دارویی ایران در حال حاضر به کشور های اتحادیه اروپا نظیر هلند، آلمان، فرانسه،اسپانیا،هند، چین به عنوان مهد گیاهان دارویی و حتی آمریکا صادر می‌شود.

وی افزود: بعد از ایجاد پالایشگاه گیاهان دارویی در کشور و تولید عصاره گیاهان دارویی بر اساس استانداردهای جهانی، صادرات ایران به کشورهای دیگر رشد قابل توجهی داشته است و توانسته‌ایم نیاز کشور های مختلف دنیا از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی را تامین کنیم.