علت لرزش ماشین در شروع حرکت و در هنگام نیم کلاچ چیه؟

۲- چرب بودن کلاچ:

در هنگام تعویض بلبرینگ‌ها سیبک را نیز چک کنید که دچار مشکل نشده باشند.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-4/657883-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%84%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D9%86%DB%8C%D9%85-%DA%A9%D9%84%D8%A7%DA%86-%DA%86%DB%8C%D9%87

۵-خرابی فنرهای ضد پیچش یا مارپیچی:

در دوره‌های مشخص بلبرینگ چرخ‌ها را چک کنید.

نیروی موتور از طریق کلاچ و پس از گذر از فلایویل به جعبه‌دنده منتقل می‌شود؛ اختلال در عملکرد این قطعه که تحت چرخ لنگر یا طیار نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به لرزش خودرو در هنگام حرکت بیانجامد.

در برخی موارد بالانس نبودن چرخ‌ها یا مشکلاتی در آن‌ها می‌تواند علت لرزش‌های خودرو شما باشد که باید موارد زیر را چک کنید:

در این زمینه بخوانید؛


علت لرزش ماشین در شروع حرکت و در زمان نیم کلاچ چیست؟

در مورد علت لرزش ماشین خوب است بدانید که فنرهای خورشیدی که در اصطلاح به آن‌ها فنرهای سه شاخه نیز گفته می‌شود مسئول انتقال نیرو به دیسک هستند. این فنرها پس از کلاچ‌های پی‌درپی، کارکرد مفید خود را تا حدودی از دست می دهند؛ چنین مشکلی می‌توانند هنگام حرکت منجر به لرزش خودرو شود؛ حتی گاها تعویض دنده نیز سخت شده و در هنگام تعویض دنده، راننده نیز این لرزش‌ها را حس خواهد کرد.

مهره‌های چرخ را چک کنید که شل نشده باشند.

۴-مشکل در فلایویل:

در خلال همین نیم‌کلاچ شاید لرزش‌های شدیدی در ماشین احساس کنید که چندان به مذاقتان خوش نیاید. همانطور که عنوان شد به احتمال زیاد، مشکل اصلی از برخی اجزای کلاچ است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

یکی از قطعاتی که موجب حرکت نرم خودرو شما می‌شود اکسل خودرو است که در صورت ایجاد مشکل در این قطعه شما در سرعت‌های بالا احساس لرزش در خودرو می‌کنید. اگر در سرعت‌های بالا این لرزش را در خودرو خود حس کردید، میل گردان و توپی چرخ را چک کنید که مبادا دچار مشکل شده باشند.

همه ما می‌دانیم که خودرو از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده‌است که به‌صورت منظم در کنار یکدیگر کار خود را انجام می‌دهند، اما اگر به هر دلیلی یک بخش دچار مشکل شود عملکرد خودرو را دچار مشکل می‌کند.

البته بد نیست به صورت خلاصه به لرزش‌های کلی خودرو اشاره داشته باشیم و این که لرزش خودرو فقط مختص به زمان حرکت نیست و در هر لحظه‌ای حتی وقتی خودرو در جا کار می‌کند، ممکن است این لرزش موجب بهم ریختن تمرکز و تفکر شما شود.

یکی از مواردی که می‌تواند نشان از خرابی سیستم‌ها و تجهیزات حیاتی خودرو باشد، لرزش ماشین در شروع حرکت و نیم‌کلاچ کردن است؛ بنابراین بهتر است مشکل را هرچه سریع‌تر برطرف کنید تا متحمل هزینه‌های گزاف نشوید. با ما همراه باشید تا در ادامه با دلایل لرزش خودرو در زمان حرکت بیشتر آشنا شوید.


 صفحه کلاچ عمدتا باید از حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر تعویض شود؛ البته بسته به نوع رانندگی، ترافیک و… این عدد می‌تواند به ۷۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر برسد. یکی از مهم‌ترین علائم تمام شدن صفحه کلاچ، لرزش موتور و اتاق خودرو به هنگام حرکت است. از دیگر نشانه‌های تمام شدن صفحه کلاچ می‌توان به عدم تناسب بین گاز و شتاب خودرو، جا نرفتن راحت دنده، نیاز به استفاده از دنده‌های سنگین در سربالایی‌های نیمه‌شدید و… اشاره کرد.

لرزش خودرو به‌دلیل بالانس نبودن چرخ‌ها:

درواقع زمانی‌که شما پا را بر روی پدال کلاچ قرار می‌دهید با وجود آن‌که موتور روشن است، نیروی حاصل از آن به چرخ‌دنده‌ها منتقل نمی‌شود. نحوه به حرکت درآوردن خودرو به این صورت است که ابتدا باید پا را بر روی کلاچ نگه داشته و سپس خودرو را در دنده ۱ قرار دهید و پا را به آرامی عقب بکشید تا صدای موتور عوض شود، درواقع خودرو در این حالت در وضعیت نیم‌کلاچ قرار می‌گیرد و وقت آن است که پا را به‌طور کامل از روی کلاچ برداشته و بر روی پدال گاز قرار دهید.

اکسل ماشین

این اتفاق بیشتر زمانی رخ می‌دهد که شما پای خود را روی پدال گاز فشار می‌دهید که علت آن هم مربوط به سوخت نامناسب، فیلتر خراب و عدم کارکرد مناسب شمع‌ها است.

مشکلات موتور که موجب لرزش خودرو می‌شود

۱-فرسودگی فنرهای خورشیدی علتی برای لرزش خودرو در زمان شروع حرکت:

به گزارش اقتصاد آنلاین؛پس اگر به‌دنبال علت لرزش ماشین خود هستید مطالعه این مقاله را از دست ندهید. ضمنا اگر نیاز به راهنمایی کارشناسان فنی همراه مکانیک دارید در بخش نظرات سوال خود را قرار دهید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

چرا دانستن علت لرزش ماشین در شروع حرکت مهم است؟

لرزش خودرو علاوه بر سیستم کلاچ ممکن است به‌دلیل مشکلاتی در سیستم ترمز یا اکسل خودرو و در بدترین حالت به علت مشکلاتی در موتور خودرو باشد.

خود کلاچ یک علت برای لرزش ماشین است؛ چنانچه کلاچ چرب شده باشد موجب لغزش کلاچ و لرزش خودرو خواهد شد. چرب شدن کلاچ ناشی از نشت روغن از کاسه نمدهای پیشرانه است که در نزدیکی محل گلدانی گیربکس قرار دارد.

یکی از اولین دلایل لرزش ماشین، سیستم کلاچ است. کلاچ یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده خودرو است که وظیفه آن قطع و وصل کردن اتصال موتور به چرخ‌دنده است.

۳-تمام شدن صفحه کلاچ:

-کلاچ

 از دیگر فنرهای مورد استفاده در کلاچ، فنرهای ضدپیچشی یا مارپیچی هستند که همانند فنرهای خورشیدی پس از مدتی دیگر عملکرد اولیه خود را نداشته و می‌توانند منجر به اختلال در عملکرد سیستم کلاچ شوند که یکی از نشانه‌های این اختلال، لرزش خودرو به هنگام شروع حرکت است. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که عملکرد مناسب سیستم کلاچ، بسیار بستگی به رانندگی شما داشته و همواره باید اصول رانندگی صحیح را رعایت کنید، کم ‌گاز حرکت کنید، به موقع دنده عوض کنید، پا را بر روی کلاچ نگه ندارید و… . با رعایت اصول صحیح رانندگی، تا حدود زیادی می‌توانید مانع از خرابی خودرو و آسیب‌های مالی و معنوی شوید.