عکس | اعلام رسمی روس‌ها: آغاز فروش کپی ایرانی از تویوتا یاریس در مسکو!

نسخه دوم دارای پیشرانه ME۱۶ بوده که گیربکس ۶ سرعته AT در آن به کار رفته است.این نسخه در اواخر سال ۱۴۰۲ معرفی خواهد شد.

نسخه دیگری به نام شاهین پلاس در حال گذرندان مراحل آزمایشی است.باید دید که چه قراردادی بین سایپا و روسیه بسته شده و قرار است چه نسخه‌ای از شاهین با چه تغییراتی وارد این کشور شود.

عکس | اعلام رسمی روس‌ها: آغاز فروش کپی ایرانی  از تویوتا یاریس در مسکو!

داستان بازی سایپا با پیشرانه‌های ایران‌خودرو را می‌توانید در این مقاله بخوانید:

عکس | جزئیات جالب درباره موتور جدید سایپا که دو اسب بخار قوی تر است!

عکس | اعلام رسمی روس‌ها: آغاز فروش کپی ایرانی  از تویوتا یاریس در مسکو!

پیشرانه دیگری به نام ME۱۶ قرار است در هر دو نسخه دنده‌ای و اتوماتیک به کار رود.این پیشرانه با ۴ سیلندر و ۱۵۹۸ سی سی حجم موتور و ۱۶ سوپاپ، قادر به تولید ۱۱۵ اسب‌بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتون‌متر گشتاور است.

رینگ ۱۵ اینچی آلومینیومی، آینه‌های تاشو برقی، سنسور و دوربین دنده عقب، سنسور نور، استارت دکمه‌ای، فرمان کمکی برقی، تهویه اتوماتیک، نمایشگر لمسی، سانروف، دو کیسه هوا و… از جمله امکانات این نسخه هستند.

نسخه دنده‌ای قرار بود با دو تیپ S و G عرضه شود که تاکنون فقط نسخه S در اختیار مشتریان گرفته است.این تیپ دارای پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو و ۴ سیلندر بوده که قادر است ۱۱۵ اسب‌بخار قدرت و ۱۷۸ نیوتون‌متر گشتاور تولید کند.نام این پیشرانه M۱۵ است.گیربکس ۵ سرعته دستی ساخت آیسین ژاپن وظیفه انتقال قدرت را برعهده دارد.

عکس | اعلام رسمی روس‌ها: آغاز فروش کپی ایرانی  از تویوتا یاریس در مسکو!

عکس | اعلام رسمی روس‌ها: آغاز فروش کپی ایرانی  از تویوتا یاریس در مسکو!

دو تیپ برای شاهین اتوماتیک قرار است عرضه شود.نسخه اول از همان پیشرانه M۱۵ بهره می‌برد که با گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک و CVT همراه شده است.پیشرانه این تیپ ۱۰۹ اسب‌بخار قدرت و ۱۷۸ نیوتون‌متر گشتاور تولید می‌کند.

عکس | اعلام رسمی روس‌ها: آغاز فروش کپی ایرانی  از تویوتا یاریس در مسکو!

سایت های خبری کشور روسیه اعلام کردند شرکت پست موتورز این کشور از ۱۱ خرداد فروش شاهین پرچمدار تولیدات سایپا را آغاز خواهد کرد. خودروهایی که از حدود یک سال قبل اعلام شده بود بزودی در روسیه تولید خواهند شد. پس از تولید ۳۰ هزار و ۸۰۰ دستگاه شاهین در سال ۱۴۰۱، روس‌ها علاقمند به حضور این خودرو در کشورشان شدند.مشخص نیست که کدام نسخه از شاهین قرار است وارد روسیه شود.در حال حاضر شاهین در دو نسخه دنده‌ای و اتوماتیک CVT عرضه می‌شود. روس ها در خبرهای خود نوشته اند شاهین نسخه ایرانی و شبیه سازی شده از تویوتا یاریس است!

تیپ اول شاهین اتوماتیک علاوه بر آپشن‌های شاهین دنده‌ای(G)، دارای امکاناتی مثل سامانه کنترل پایداری الکترونیکی، سامانه کنترل حرکت در سربالایی، کروز کنترل، محدود کننده سرعت، نمایشگر ۱۰ اینچی لمسی است.داشتن سامانه کنترل پایداری الکترونیکی مزیت خوبی نسبت به دنا پلاس توربو اتوماتیک است.

۴۱۴۱


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1748171/%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B3-%D9%87%D8%A7-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%DA%A9%D9%BE%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%88%DB%8C%D9%88%D8%AA%D8%A7-%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%B3