عکس | رونمایی از یک مینی‌ون جدید که احتیاجی به راننده ندارد!

شرکت خودروسازی چینی جیلی که با شرکت وایمو همکاری می کند در بیانیه‌ مطبوعاتی اعلام کرد: این وسیله نقلیه می‌تواند مکانی برای پذیرایی از دوستان، دفتری متحرک برای جلسات، اتاقی برای مطالعه بچه‌ها یا استراحت و خوابیدن باشد. کاربران فقط باید یک قدم بردارند و وارد شوند و هنگامی که وسیله در حال حرکت است، استراحت کنند.

سال گذشته، شرکت اَپل جزییات سیستم خودروی بدون راننده خود را فاش و اعلام کرد که از لیزر برای تشخیص عابران پیاده و دوچرخه‌سواران از راه دور استفاده می‌کند.

وایمو (Waymo، یک شرکت فناوری رانندگی آمریکایی)، از یک مینی‌ون خودکار و تمام‌برقیِ بدون چرخ، پدال یا آینه رونمایی کرد.

آنها با انبوهی از اطلاعات و پایگاه‌های داده‌ صدها هزار کلیپ آموزش داده شده‌اند که با استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی دقیق افراد، علایم و خطرات پردازش می‌شوند. در اسکن تشخیص نور و محدوده (LiDAR)، که وایمو از آن استفاده می‌کند، یک یا چند لیزر پالس‌های کوتاهی را ارسال می‌کنند که وقتی به مانعی برخورد می‌کنند به عقب باز می‌گردند. این حسگرها به طور مداوم مناطق اطراف را به دنبال اطلاعات اسکن می‌کنند و به‌عنوان «چشم» خودرو عمل می‌کنند.

۵۸۵۸


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1697520/%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%88%D9%86-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%87-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%AC%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

این شرکت خودروسازی یادآور شد که به همکاری با شرکای بزرگ جهانی برای حمایت از تحرک هوشمند بهتر و پایدارتر برای همه ادامه می دهد.

دو رادار دوربرد روی سپر آن به‌منظور شناسایی وسایل نقلیه سریع‌السیر که از پشت سر نزدیک می‌شوند استفاده می‌شود که در بزرگراه‌ها مفید است.

این وسیله نقلیه سفید با ظاهری براق دارای درهای کشویی است که یادآور متروی شهر نیویورک است، اما چرخ، آینه یا پدال ندارد. در داخل این مینی‌ون، فضای کافی برای پنج نفر وجود دارد و سه صفحه نمایش لمسی وجود دارد و مسافران می‌توانند موسیقی پخش کنند یا مقصدشان را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید:

عکس | شلیک یک موشک با قابلیت حمل کلاهک اتمی به اوکراین!

این شرکت یکی از زیرمجموعه‌های شرکت آلفابت (Alphabet، شرکت مادر گوگل) است و با برند زیکر (Zeekr، یک برند خودروسازی چینی متعلق به گروه خودروسازی چینی جیلی) همکاری می‌کند. وایمو این خودرو را به‌عنوان یک وسیله تمام‌برقی «حمل‌ونقل به‌عنوان یک سرویس بهینه‌شده» طراحی کرده است.

محققان اپل می‌گویند که تنها با داده‌های تشخیص نور و محدوده توانسته‌اند نتایجی بسیار دلگرم‌کننده در تشخیص عابران پیاده و دوچرخه‌سواران به‌دست آورند. سایر خودروهای خودران عموماً به ترکیبی از دوربین‌ها، حسگرها و لیزرها متکی هستند. شبکه‌ای از رایانه‌ها اطلاعات را پردازش می‌کنند که همراه با مسیریاب (جی‌پی‌اِس)، یک نقشه از اجسام متحرک و ثابت در محیط تهیه می‌کند.

عکس | رونمایی از یک مینی‌ون جدید که احتیاجی به راننده ندارد!

این شرکت خودران گوگل در حال حاضر برخی از خدمات روباتاکسی (robotaxi) را در دو ایالت آریزونا و کالیفرنیا در آمریکا ارائه می‌کند و به‌تازگی این مینی‌ون را در یک رویداد مطبوعاتی در لس‌آنجلس به نمایش گذاشت.

عکس | رونمایی از یک مینی‌ون جدید که احتیاجی به راننده ندارد!

خودروهای خودران اغلب از ترکیبی از دوربین‌های دو بُعدی معمولی و واحدهای تشخیص نور و محدوده (LiDAR) سنجش عمق برای تشخیص دنیای اطراف خود استفاده می‌کنند؛ در حالی که وسایل نقلیه دیگر از دوربین‌های نور مرئی استفاده می‌کنند که از جاده‌ها و خیابان‌ها عکس می‌گیرند.

همچنین در این خودران ها از ۱۲ حسگر فراصوت در اطراف خودرو برای شناسایی اجسام نزدیک به خودرو و پشتیبانی از رانندگی مستقل در سرعت‌های پایین استفاده می‌شود. رادار موجی و دوربینی که روی شیشه جلو قرار می‌گیرد، علائم راهنمایی و رانندگی و انحنای جاده را می‌خواند و می‌تواند هرچه در جاده وجود دارد، از جمله سایر کسانی را که از جاده استفاده می‌کنند، تشخیص دهد. چهار رادار در پشت سپرهای جلو و عقب نیز اشیا را مکان‌یابی می‌کنند.

در حالی که واحدها اطلاعات را تأمین می‌کنند، وضوح پایین آنها تشخیص اشیای کوچک و دور را بدون کمک یک دوربین معمولی متصل به آن دشوار می‌کند.