«عیار 15»|رشد 21 درصدی تجارت ایران و قزاقستان/ گندم و جو مهم ترین اقلام وارداتی+جدول- اخبار اقتصاد ایران – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

گمرک اینچه‌برون در صدر مبادی صادراتی

گندم و جو مهم‌ترین کالاهای وارداتی از قزاقستان

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2885516

ده قلم کالای وارداتی در مجموع ، 30 درصد از وزن و 52 درصد از ارزش کل واردات از قزاقستان را از آن خود ساخته است. سه قلم نخست کالاهای وارداتی از قزاقستان حدود 86 درصد از ارزش کل واردات از قزاقستان را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش تسنیم، در دولت سیزدهم دو اجلاس کمیسیون مشترک بین ایران و قزاقستان با محوریت وزارت جهاد کشاورزی برگزار شده و در یک سال گذشته 18 سند همکاری بین دستگاه‌های اجرایی دو کشور به امضا رسیده است.

ده گمرک نخست در صادرات کالا به قزاقستان به لحاظ ارزشی طی سال 1401 در مجموع 80 درصد از وزن و 76 درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی به قزاقستان طی سال 1401 را شامل می‌شوند. ای گمرکات به ترتیب میزان حجم صادرات انجام شده از آنها، گمرکات اینچه برون، مشهد، منطقه آزاد تجاری انزلی، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، غرب تهران، منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد، منطقه ویژه اقتصادی نوشهر، اراک، آستارا و لطف‌آباد هستند.

ده قلم کالای نخست صادراتی به لحاظ ارزشی طی سال 1401 به کشور قزاقستان شامل خرما مضافتی تازه یا خشک کرده تیزابی بی دانه (انگور خشک کرده)، پلی اتیلن گرید لوله با وزن مخصوص (چگالی) 94 یا بیشتر، خرما کلوته، پسته، سایر سیمان سفید، پلیاتیلن خطی، پلی‌استیرن غیرقابل انبساط معمولی و پوشش و رنگ‌ها براساس پلی استرها است.

ده قلم کالای صادراتی در مجموع ، 48 درصد از وزن و 37 درصد از ارزش کل صادرات به قزاقستان را از آن خود ساخته‌اند. سه کالای نخست صادراتی که به آنها اشاره شد، 18 درصد از ارزش کل صادرات به قزاقستان را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با توجه به گزارش تحلیلی گمرک ایران، مجموع مبادلات تجاری ایران (مجموع صادرات غیرنفتی و واردات) با کشور همسایه، قزاقستان طی سال 1401 بالغ بر 751هزارتن و به ارزش 320 میلیون دلار بوده است. همچنین تراز تجاری با این کشور در سال 1401، به میزان 71 میلیون دلار ، مثبت بوده است.

یکی از دستاورد‌های توسعه همکاری دو کشور در اجرای مصوبات هفدهمین کمیسیون مشترک، لغو روادید 14 روزه برای کلیه ایرانیان در خرداد ماه 1402 توسط دولت قزاقستان و لغو روادید جمهوری اسلامی ایران برای قزاقستانی‌ها از آبان ماه 1402 بوده است. در یک سال اخیر حدود 150 مقام دولتی قزاقستان در قالب هیات‌های مختلف از جمله رئیس‌جمهور، معاون نخست‌وزیر و وزرای مختلف به ایران سفر کرده‌اند،  از طرف جمهوری اسلامی ایران هم در بهمن ماه سال گذشته، هیات بلندپایه 90 نفره متشکل از مقامات سیاسی، اقتصادی و هیات‌های تجاری به آستانه سفر کردند و هجدهمین اجلاس مشترک همکاری‌های دو کشور در سطح مطلوبی در آستانه برگزار شد.

ده قلم کالای نخست وارداتی به لحاظ ارزشی طی سال 1401 از کشور قزاقستان شامل گندم، جو، تراکتورهای جاده‌ای، روغن دانه آفتابگردان، تراکتورها فقط با موتور پیشتونی درونسوز، کنجاله و سایر آخال‌های جامد، واحدهای داخلی یا خارجی دستگاه‌های تهیوه مطبوع از هر نوع، مولدگازی تولید همزمان برق و گرما دارای موتور پیستونی جرقه‌ای-احتراقی، ماشین‌های تراش و تفاله نشاسته‌سازی می‌شود.

رشد 5 درصدی صادرات به قزاقستان در عین کاهش 7 درصدی وزن صادرات

کشور قزاقستان , واردات , صادرات ,