فرزین: حتما در بازار ارز دخالت می کنیم/ دلار 44 هزار تومانی نرخ ارز کشور نیست- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم

رییس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه حتما در هفته اینده عرضه ارز در نیما افزایش خواهد یافت، گفت: تلاش میکنیم کلیه نیازها را تامین کنیم؛ ولی چون عدم هماهنگی در نقشه ارزی داریم نتوانستیم عرضه مناسب در تمام بخش های تجاری داشته باشیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2829046

خبر در حال تکمیل است…

وی به سیاست تثبیت 28500 اشاره کرد و گفت: هم اکنون در نیما ارز با میانگین 29 هزار تومان معامله میشود؛ از فردا با 28500 عرضه انجام میشود؛ روزانه 150 تا 200 میلیون دلار در نیما عرضه شده است.

فرزین با بیان اینکه نرخ 28500 می‌تواند نیازهای ارزی در نیما را رفع کند؛ تصریح کرد: در بازار مبادله ارزی سایر نیازهای ارزی را تامین میکنیم نرخ ارز در این بازار ثابت نخواهد بود. این بازار بزودی راه اندازی میشود.

وی به عوامل بنیادی اقتصاد اشاره کرد و گفت: در 9 ماهه گذشته صادرات غیرنفتی 36 میلیارد دلار بود و واردات 42 میلیارد دلار؛ صادرات غیرنفتی می تواند بخشی از نیاز واردات را پوشش بدهد؛ از نظر بنیادی نباید نرخ ارز عدد فعلی باشد.

وی با تاکید بر خروج بانکها از بنگاه داری گفت: حتما این موضوع را در بانک مرکزی دنبال می کنیم؛ حتما بانکداری کارگشایی را برای پرداخت تسهیلات خرد گسترش خواهیم داد.

رییس کل بانک مرکزی به موسسات و بانکهای ناتراز اشاره و تصریح کرد: حتما این بانکهایی که مشکلاتی را دارند تعیین تکلیف خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا فرزین در تشریح سیاست‌های جدید پولی و ارزی اظهارداشت: هنگام تعیین نرخ ارز باید به رفاه و اشتغال هم توجه شود؛ باید به نرخی توجه شود که این دوگانه به توازن برسد.

وی افزود: تلاش میکنیم تمام نیازهای اساسی در بازار مبادله ای تامین شود.