قبوض سنگین درانتظار مشترکان پر مصرف گاز- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

به گفته وی، سال قبل 61 میلیارد متر مکعب در بخش خانگی مصرف صورت گرفت که 42 میلیارد آن در فصل سرد بود که یک درصد مشترکان شش درصد از این 42 میلیارد متر مکعب را مصرف کرده‌اند.

وی افزود: در 21 خرداد ماه از طرف دولت آئین‌نامه اجرایی این دو بند ابلاغ شد که بر اساس آن از نظر تعرفه نسبت به سال 1401 در هیچ پلکانی تغییر ایجاد نشده است.

رحمانی با بیان اینکه تعرفه‌ها همان تعرفه‌های سال 1401 است، گفت: 12 پلکان مصرف که در پنج اقلیم تعریف شد از 75 به 100 متر مکعب افزایش یافت و با توجه به جلساتی که با نمایندگان کمیسیون انرژی داشتیم و بر اساس مصارف سال‌های گذشته که در سال 1400 و 1401 اتفاق افتاد این موضوع تبیین شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مسلم رحمانی، مدیر هماهنگی و امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در حاشیه مراسم امضای توافق‌نامه طرح افزایش استحصال گاز اتان 9 پالایشگاه مجتمع گاز پارس جنوبی در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت تغییر تعرفه گاز اظهار کرد: بر اساس جزء 1 بند «ز» و بند «ل» تبصره 15 قانون بودجه سال 1402 دولت و شرکت ملی گاز موظف شدند که ضمن بررسی مجدد الگوی مصرف بخش خانگی تعرفه‌های گاز طبیعی را نیز به نحوی تنظیم کنند که برای مشترکان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که در حد متعادل مصرف دارند قبوض رایگان صادر شود.

مدیر هماهنگی و امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه 75 درصد مصارف در سه پلکان اول مورد بررسی قرار گرفت و بعد از آن الگوی مصرف متوسط، پر مصرف و بسیار پر مصرف تعریف شد و بر اساس آن 70 درصد پلکان‌ها از 75 به 100 متر مکعب افزایش یافت.

وی با بیان اینکه بطور مثال در اقلیم 1 میزان مصرف 1300 متر مکعب است که از این به بعد 6000 تومان خواهد بود و لازم است مشترکان خانگی مصارف خود را به نحوی مدیریت کنند که در پلکان 11 و 12 قرار نگیرند، گفت: مشترکان بد مصرف به ازای هر متر مکعب در پلکان 11 در اقلیم‌های مختلف 5000 تومان و در پلکان 12 به بعد 6000 تومان تعریف شده‌اند یعنی به ازای هر متر مکعب 6000 تومان باید پرداخت کند که این عدد نسبت به پلکان‌های قبل جهش بسیار زیادی دارد.

رحمانی با بیان اینکه سال گذشته 69 درصد مصرف کنندگان در سه پله اول قرار گرفتند و این موضوع نشان داد که مردم همکاری خوبی را با صنعت گاز دارند و تنها یک درصد مشترکان در پلکان 11 و 12 به بعد بودند که شش درصد مصرف را نیز شامل می‌شدند. با توجه به اینکه امسال این تعرفه‌ها اعمال می‌شود انتظار می‌رود که میزان مصارف کاهش پیدا کند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2920169

مدیر هماهنگی و امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه سال گذشته نیز همین مبلغ بود اما با توجه به سرمای زیاد هوا دولت مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که طبق آن 70 درصد تخفیف برای مشترکان اعمال شد که این موضوع دیگر اعمال نمی‌شود و این تعرفه مربوط به فصل سرد بوده که از 16 آبان تا 31 فروردین ماه لحاظ خواهد شد.

به گفته وی از ابتدای سال 1402 پلکان مصرف 12 گانه 100 متر مکعب خواهد بود اما تعرفه‌ها هیچ تغییری پیدا نکرد و مانند سال قبل اعمال می‌شود. برای مصارف سه پلکان اول هیچ تغییری اتفاق نیفتاده اما برای سایر پلکان‌ها همان مبالغ 1401 اخذ می‌شود و در پلکان 11 و 12 که مصارف زیادی دارند با تغییراتی مواجه هستیم.