لایحه امنیت شغلی در انتظار تصویب هیات دولت


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ آرش فراز؛ دبیرمجمع عالی نمایندگان کارگران از ارسال لایحه امنیت شغلی کارگران به هیات دولت خبر داد و گفت: حدود یک ماهی از ارسال این لایحه به هیات دولت می گذرد که بعد از تصویب به مجلس می رود.

وی با بیان اینکه این لایحه انقلابی در روابط کار و امنیت شغلی کارگران است گفت:مطابق تبصره 10 این لایحه؛ عدم تمدید قرارداد فقط با ارائه امکان پذیر می باشد.کارگر می تواند درصورت مطلع شدن از تصمیم کارفرما مبنی بر عدم تمدید به هیات تشخیص مراجعه کند.

فراز بیان کرد:در صورتی که کارفرما دلیل موجهی برای عدم تمدید قرارداد خود ارائه ندهد کارگر با حفظ شرایط قبلی باید به کار بازگردد.

وی گفت: مطابق این لایحه حداکثر مدت انعقاد قرارداد در مشاغل مستمر و غیر مستمر 5سال است،و بعد از این مدت قرارداد موقت به دائم تبدیل می‌شود. وی گفت: این لایحه تحولی بنیادین در حوزه امنیت شغلی کارگران است.امیدواریم روند تصویب آن بدون کارشکنی و نظرات غیرکارشناسی سپری شود.

فراز بیان کرد: در راستای این لایحه قراردادسفید امضا ممنوع است و باعث ابطال قرارداد می‌شود.در صورت اثبات سفیدامضا بودن قرارداد، صحت مطالبی که بعدا در قراردادسفیدامضا آمده است بر عهده کارفرما می باشد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/3034865