لایروبی در رودخانه های تهران در حال انجام است/ پیش بینی لایروبی 50کیلومتری در سال 1402- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم

وی افزود: در همین راستا طی سال 1401 و امسال از منابع داخلی شرکت و طرح ملی متمرکز مهندسی رودخانه و همچنین اعتبارات استانی و بحران، بالغ بر 22 میلیارد تومان در بخش لایروبی و بازگشایی در بازه‌های اولویت‌دار و خطرساز سیل و نقاط حادثه‌آفرین هزینه شد و 45 کیلومتر طی سال گذشته بازگشایی انجام و طی امسال 30 کیلومتر بازگشایی شد و نقاط حادثه‌خیز رودخانه‌ها رفع خطر شد.

رئیس گروه طرح‌های مهندسی رودخانه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان تهران تصریح کرد: باتوجه به این موضوع مسئولین استان از محل اعتبارات وزارت نیرو بازگشایی و رفع انسداد رودخانه‌هایی را که از سیل آسیب دیده بودند، در دستور کار قرار دادند، تا اگر سیلاب بعدی اتفاق بیفتد آب راحت بتواند از مسیر عبور کند و باعث سیلاب مجدد و تشدید خسارات نشود.

انتهای پیام/+


منبع: https://tn.ai/2943364

وی ادامه داد: آب رودخانه کن جهت مصرف کشاورزی جعفرآباد، بخشی نیز در منطقه شهر ری و کهریزک توزیع می‌شود و بخش دیگر نیز در کانال نواب سرازیر و در مناطقی از اسلام‌شهر و رباط‌کریم جهت کشاورزی برداشت می‌شود.

وی افزود: حوضه آبریز منطقه کن و سولقان کوهستانی است و در سیل سال گذشته عمدتاً شدت بارش بالا و همراه با سیلاب‌های واریزه‌ای بود و کانال خروجی امامزاده داوود دچار انسداد شد؛ بخش عظمیی از گل‌ولای ناشی از سیلاب در سطح حوضه پخش و بخش عمده آن نیز به پایین‌دست منتقل شد.

زنگویی خاطرنشان کرد: بعد از سیلاب سال گذشته 325 کیلومتر از رودخانه‌های استان تهران از سیل آسیب دید که این عدد بر اساس اولویت‌بندی 1، 2 و 3 برنامه‌ریزی شد که طی دوره 5ساله و متناسب با اعتبارات تخصیصی 5ساله عملیات لایروبی و رفع انسداد انجام شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسین زنگویی، رئیس گروه طرحهای مهندسی رودخانه‌های شرکت آب منطقه‌ای تهران در حاشیه بازدید از عملیات لایروبی رودخانه‌های کن و سولقان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بعد از بارندگی شبانه و سیلاب ناگهانی مرداد ماه سال گذشته و حادثه دلخراشی که در حوزه امامزاده داوود اتفاق افتاد، پروژه لایروبی رودخانه‌ها در چند منطقه از سطح استان آغاز شد.

رئیس گروه طرح‌های مهندسی رودخانه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان تهران با بیان اینکه “متناسب با اعتبارات تخصیصی سال 1402 پیش‌بینی شده است که بیش از 50 کیلومتر لایروبی انجام شود”، گفت: عملیات لایروبی از سال گذشته در رودخانه‌های استان آغاز شده است و اعتبار این طرح استانی 11 میلیارد تومان است که در 4 حوزه تهران، رودخانه جاجرود در شمیرانات، رودخانه حبله‌رود فیروزکوه و دماوند به‌طور همزمان انجام می‌شود.