لزوم تجمیع تشکل های اتاق بازرگانی توسط شورای عالی نظارت

طبق آئین‌نامه، به اعضای حقیقی و حقوقی هر یک از اتاق‌های بازرگانی که در تاریخ انتخابات حداقل 2 سال سابقه عضویت پیوسته یا ناپیوسته داشته باشند، اجازه داده شده در روز انتخابات از میان داوطلبان تایید شده، افراد موردنظر خود را برای ریاست اتاق بازرگانی انتخاب کنند.

رئیس اتاق بازرگانی چگونه تعیین می شود؟

در همین راستا به نظر می رسد شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی می تواند در یک اقدام اصلاحی دست به تجمیع این انجمن ها و تشکل ها بزند تا علاوه بر متمرکز شدن این انجمن ها و تشکل ها، به هماهنگی هر چه بیشتر آن ها در راستای امور محوله کمک کند.

برخی از اعضای اتاق بازرگانی در گفت و گو با تسنیم با اشاره به تخلفات و ابهامات جدی در تشکیل تشکل های مذکور تاکید کردند، برخی از تشکل ها با توجه به اینکه از نظر تعداد به حد نصاب نرسیده اند و ماموریت آن ها مشابه سایر تشکل های موجود بود، بر خلاف آیین نامه ها و قانون تشکیل شده اند و بعضا وجاهت لازم را  ندارند.

کثرت تشکل های زیرمجموعه اتاق بازرگانی ایران منجر به موازی کاری خواهد شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تشکلهای مرتبط با حوزه های صنفی و بازرگانی در ایران از سابقه ای بسیار طولانی  برخوردارند. اتاق تجارت در سال 1305 تاسیس شد. در سال 1320 با تصویب قانون جدیدی، اتاق بخش خصوصی ایران به اتاق بازرگانی تغییر نام داد پس از آن در سال 1341 قانون تاسیس اتاق صنایع و معادن تصویب شد. در سال 1342 اتاق صنایع و معادن تاسیس شد و در سال 1348 این دو اتاق، ادغام و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن ایران تاسیس شد. در سال 1390 با تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، عنوان کشاورزی نیز به انتهای نام اتاق افزوده شده است و به این ترتیب، پارلمان بخش خصوصی به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تغییر نام داد.

یکی دیگر از نکاتی که همواره مورد انتقاد برخی کارشناسان بوده، کثرت تشکل ها و انجمن ها در اتاق بازرگانی ایران است. بررسی ها نشان  می دهد بیش 100 انجمن در اتاق بازرگانی ایران وجود دارد که موجب ایجاد حلقه های تکرار شونده و همچنین موازی کاری های بسیاری شده است.

به عنوان مثال در شرایط فعلی انجمن پلیمر ایران، انجمن شرکتهای مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی و انجمن صنعت پتروشیمی سه انجمن جدا و مستقل از هم را در اتاق بازرگانی تشکیل داده اند. این در حالی است که این سه انجمن می توانند همگی ذیل یک عنوان و در یک گروه قرار گیرند تا علاوه بر همسویی بیشتر از موازی کاری های احتمالی هم دور شوند.

پیشنهاد طبقه بندی بر اساس ISIC راه جلوگیری از موازی کاری ها

 


منبع: https://tn.ai/2981613

بر همین اساس شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی می تواند با اعمال تغییراتی همچون طبقه بندی بر اساس ISIC  دست به تجمیع تشکل ها ذیل عنوان های کلان تر بزند. به طور کلی کد بین‌المللی ” ISIC ” برگرفته از سر واژه‌های International Standard Industrial Classification است که به معنای سیستم بین المللی استاندارد بوده و برای دسته‌بندی صنایع مختلف به کار می‌رود.

رشد سه برابری تعداد تشکل ها در 10 سال 

لازم به ذکر است حوزه آی تی، غذا و دارو، بهداشت و سلامت و همچنین حوزه معدن بیشترین تشکل و انجمن را در اتاق بازرگانی ایران تشکیل داده اند. تشکل هایی که به نظر می رسد چندان وظایف متفاوتی ندارند و در یک موازی کاری مشهود صرفا از امتیازاتی خاص بهره  می برند.

انتهای پیام/

یکی از نکاتی که در اتاق بازرگانی ایران بسیار قابل توجه است، تعداد بالای تشکل های تابعه اتاق ایران است. گفتنی است در شرایطی که تا دوره هفتم هییت رئیسه اتاق بازرگانی ایران، تعداد تشکل های زیر مجموعه به 70 تشکل می رسید امروز که در دوره دهم قرار داریم، در رشدی عجیب تعداد این تشکل ها به بیش از 196 تشکل رسیده است.

ISIC یک طبقه‌بندی بر مبنای نوع فعالیت اقتصادی است. لازم به توضیح است که در نوع عملیات یا فعالیت اقتصادی، دستی یا مکانیزه بودن آن اهمیت ندارد.