ماجرای فروش آیفون قاچاق توسط اسپانسر باشگاه معروف چیست؟ | واکنش دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه

اما ابراهیم درستی از فعالان بازار موبایل هم در واکنش به این خبر گفت: واحدهای صنفی ما با حداقل سود کالای خود را می‌فروشند و در حال حاضر کار و بارشان کساد است و یک موبایل‌فروش حتی در تهران هم نمی‌تواند چنین درآمدی کسب کند که با آن بتواند اسپانسر یک باشگاه بزرگ فوتبال شود.

روز گذشته موضوع قرارداد اسپانسری یکی از باشگاه‌های فوتبال تهران با یکی از عرضه‌کنندگان موبایل حاشیه‌ساز شد.

ماجرا از این قرار است که اعلام شد اسپانسر جدید یک باشگاه ، یک شرکت فروشنده تلفن‌های همراه است که در قرارداد اسپانسری این تیم فوتبال متعهد به پرداخت ۷۰ میلیارد تومان به این باشگاه شده است. آنچه که درباره این اسپانسر حاشیه‌ساز شده است، برخی ویدئوهای وایرال‌شده در فضای مجازی است که از عرضه گوشی‌ آیفون ۱۵ توسط این اسپانسر جدید خبر می‌دهد.

این در حالی است که واردات گوشی‌های آیفون سری ۱۴ و ۱۵ به ایران ممنوع است و طبق آخرین اظهار نظر از مسئولین ستاد مرکزی مباررزه با قاچاق کلا و ارز، همچنان ورود، استفاده، به‌کارگیری و فروش این گوشی‌های تلفن همراه ممنوع است و با هماهنگی ضابطان قضایی، این کالاها از فروشگاه‌ها و مراکز توزیع جمع‌آوری خواهد شد.

هیچ کس حق واردات کالایی که ممنوع است را ندارد

مهدی عبقری در مورد آخرین وضعیت ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون ۱۴ و ۱۵ بیان کرد: طبق بخشنامه آخری که گمرک در پایان سال گذشته اعلام کرد گوشی‌های آیفون ۱۴ و ۱۵ به هیچ عنوان رجیستر نخواهند شد و ما هم در این زمینه قانون را پیگیری کردیم و پاسخ گرفتیم و پاسخ خود را که ممنوعیت واردات بود، در شهریورماه امسال به صورت خیلی شفاف به اعضای صنف خود اعلام کردیم که رجیستر شدن این گوشی‌ها اتفاق نخواهد افتاد و واردات این کالا ممنوع است و از نظر ما در حال حاضر پرونده آیفون ۱۴ و ۱۵ به صورت کامل بسته شده است.

کار و کاسبی موبایل‌فروشان کساد است

۲۱۷


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1831065/%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A2%DB%8C%D9%81%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%82-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%A7%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%88%D9%81-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4

این پیشکسوت بازار موبایل با تاکید بر اشاره به ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ گفت: واردات این گوشی‌ها در حال حاضر ممنوع و خلاف قانون است و تحت هر عنوانی و از سوی هر کسی صورت بگیرد نیازمند برخورد قانونی است.

درستی ادامه داد: این فرد اصلا موبایل‌فروشی ندارد که در این صنف دخالت می‌کند بلکه شغل دیگری دارد اما ما می‌شنویم که برخی می‌گویند وقتی یک نفر در فلان شهر چنین کار و کاسبی‌ای دارد اعضای صنف در تهران درآمدهای کلان دارند. در حالی که اصلا اینگونه نیست و با اینکه همه نوع کالایی در بازار موجود است اما کار و کاسبی ما راکد است و امیدواریم تحت تاثیر این اخبار سازمان امور مالیات تصور نکند که وضع صنف ما خوب است!

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه کشور در واکنش به خبر عرضه آیفون قاچاق از سوی اسپانسر باشگاه معروف به همشهری آنلاین گفت: این خبر ارتباطی به انجمن واردکنندگان ندارد و این فرد از اعضای انجمن ما نیست و موضوع باید از سوی تعزیرات پیگیری شود. اما آنچه ما به صورت قاطع بر آن تاکید داریم این است که طبق قانون، هیچ‌کس حق واردات کالایی که ممنوع است را ندارد بر این اساس هم ما به اعضای صنف خود به صورت قاطع اعلام کرده‌ایم که از واردات و خرید و فروش این کالاها خودداری کنند.