مجمع عمومی عادی سالیانه فولاد خوزستان با تقسیم سود 72 درصدی برگزار شد- اخبار صنعت و تجارت – اخبار اقتصادی تسنیم

وی با اشاره به اجرای ده پروژه ‌زیست‌محیطی اتمام‌یافته به ارزش چهار هزار و 17 میلیارد ریال افزود: 15 طرح به ارزش ده هزار و 900 میلیارد ریال در دست اقدام است. مهم‌ترین پروژه انجام شده، بازچرخانی پساب صنعتی با سرمایه‌گذاری 7/2 میلیون یورو و 443 میلیارد ریال با هدف بازیافت پساب صنعتی، کاهش برداشت آب از کارون، بهینه‌سازی مصرف آب و صرفه‌جویی در مصرف آب به ازای هر تن تولید در سال گذشته اجرا شد. کاهش 52 درصدی انتشار غبار در 12 سال گذشته، به رغم افزایش تولید 40 درصدی، حفظ شاخص‌های آلایندگی پساب خروجی و غلظت گازهای آلاینده در محدوده مجاز، بازیافت و استفاده مجدد از 30 درصد و فروش 56 درصد پسماندهای صنعتی و بازیافت 60 درصدی پساب صنعتی تصفیه شده جهت تولید آب RO و ارزیابی پیامدهای زیست محیطی پروژه‌ها و طرح‌های توسعه، مواردی بودند که از سوی فولاد خوزستان اجرا شدند.

ابراهیمی حرکت توسعه فولاد از کویرمحور به دریامحور را اولویت سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد  دانست و افزود: با توجه به دسترسی آسان به حامل‌های انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد و حمل و نقل ریلی و جاده‌ای و پراکندگی نقشه جغرافیایی کشور، اجرای طرح‌های توسعه در ناحیه جنوب نسبت به مناطق کویری اولویت دارد. البته در نقطه مقابل توجه به توسعه فولاد، این صنعت با چالش‌هایی مواجه است. خلق بخش‌نامه‌های خلق‌ساعه و وضع عوارض سنگین صادراتی بر محصولات زنجیره فولاد، عدم توازن زنجبره صنعت و چالش تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن، فراهم نبودن زیرساخت‌های کافی به منظور حرکت به سمت انقلاب صنعتی چهارم و تولید فولاد سبز و مشکلات دسترسی به منابع انرژی (برق و گاز طبیعی) و آب، در کنار افزایش شدید قیمت‌های انرژی، چالش‌هایی هستند که صنعت فولاد را تهدید می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجمع عمومی عادی سالیانه فولاد خوزستان بیست و هشتم تیرماه 1402 با حضور بیش از هفتاد و چهار درصدی سهامدارن در اهواز برگزار شد.

ابراهیمی از دستیابی به تولید سیزده میلیون و ششصد هزار تن فولاد در افق 1410 خبر داد و ادامه داد: ظرفیت فعلی فولاد خوزستان سه میلیون و هشتصد هزار تن است. با اتمام طرح‌های توسعه و تکمیل زنجیره تولید فولاد، سهم فولاد خوزستان به بیست و پنج درصد تولید کشور می‌رسد.

اتمام 34 پروژه به ارزش بیست هزار میلیارد ریال، پروزه زمزم 3 بزرگ ترین مگامدول آهن اسفنجی کشور، تملک معدن آهن، اجرای پروژه‌های اسلب عریض و فولادسازی فولاد شادگان موفقیت‌هایی هستند که در مسیر تحقق افق 1410 فولاد خوزستان به دست آمده است. 

امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان با اشاره به پیش‌بینی  تولید فولاد در سی سال آینده، اظهار داشت: بر اساس پیش‌بینی‌ها تولید فولاد میانی از یک میلیارد و 867 میلیارد تن در سال 2020 به دو میلیارد و 187 تن در سال 2050 می‌رسد. تولیدکنندگان فولاد به روش فعلی، تا سال های 2045 تا 2050 تعطیل شده و جایشان را به  فناوری‌های نوظهور و تولید فولاد سبز می‌دهند. جایگاه فولاد خوزستان در میان بازیگران اصلی صنعت فولاد کشور با تولید چهار میلیون تن، نزدیک به 9 درصد و در جایگاه دوم کشور است. با در نظر گرفتن تحصیل سالانه ده میلیارد یورو از صادرات محصولات فولادی، مواردی همچون: توسعه زیرساخت‌های لازم جهت تحقق توسعه متوازن و پایدار، عرضه 36 میلیون تن محصولات فولادی، افزایش سهم فولاد در تولید ناخالص داخلی و توسعه و ظرفیت‌سازی جهت تولید 55 میلیون تن فولاد میانی، اهداف و چشم‌انداز صنعت فولاد کشور را در افق 1404 تشکیل می‌دهند. 

در این مجمع که به ریاست محمدمهدی مومن‌زاده و با حضور امین ابراهیمی مدیرعامل، رئیس و اعضای هیات مدیره، نماینده سهامدار عمده، حسابرس، نماینده بورس و دیگر سهامداران برگزار شد، پس از ارائه گزارش عملکرد سالیانه منتهی به سال 1401 و قرائت گزارش حسابرس، از مجموع سود خالص، هفتاد دو درصد معادل 250 ریال به ازا هر سهم تقسیم شد.

در ادامه و پس از قرائت گزارش حسابرس و پرسش و پاسخ حاضرین، تقسیم سود هفتاد و دو درصدی معادل 250 ریال به تصویب سهامدارن رسید.

در ادامه، مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولاد خوزستان با دستور جلسه: اصلاح مفاد اساس‌نامه نمونه سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و دستورالعمل اجرایی اجزا ماده 68 برنامه توسعه ششم مصوب هیات مدیره بورس و اوراق بهادار تهران برگزار شد.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2928806

مدیرعامل فولاد خوزستان از توقف و کاهش صادرات فولاد ایران و کاهش سود‌آوری به دلیل وضع عوارض صادراتی گلایه کرد و گفت: نارضایتی و رویگردانی مشتریان از بازارهای صادراتی ایران و هجوم به سوی خرید محصولات فولادی دیگر کشورها، از بین رفتن مزیت استفاده از گاز ارزان و با کیفیت به عنوان فناوری تولید، اعمال محدودیت‌های برق منجر به کاهش تولید و از دست رفتن 12 میلیون تن و نزدیک به شش میلیارد دلار زیان به این صنعت در سال‌های 1400 و 1401، مواردی هستند که می‌توانند آینده‌ی این صنعت را در دراز‌ مدت به خطر بیندازد. در کنار موارد گفته شده، قیمت برق مصرفی در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای را تجربه کرده، به طوری که در دوسال اخیر به ترتیب رشد نزدیک به هشت برابر و در سال جاری نزدیک به شانزده برابر نسبت به پنج سال گذشته را شاهد بودیم. همین مورد درباره‌ی گاز و آب هم  صدق می‌کند. به طوری که نرخ گاز مصرف رشد سی برابری را در پنج سال اخیر نشان می‌دهد. قیمت آب هم از سال 1397 تا به امروز رشد 12 برابری را تجربه کرده است.