مردم کره جنوبی یک‌شبه یک سال جوان‌ شدند!

سیستم سنتی محاسبه سن تا حد زیادی در محیط های اجتماعی و در محل کار، که در آن سلسله مراتب سنی مهم تلقی می شود، استفاده می شد.

“لی وان کیو” وزیر قانون دولت، روز دوشنبه در یک نشست توجیهی در این باره گفت: “ما انتظار داریم با اجرای قانون جدید، اختلافات حقوقی، شکایات و سردرگمی اجتماعی که در مورد نحوه محاسبه سن ایجاد شده است، به شدت کاهش یابد.”

به نقل از رویترز، مردم کره جنوبی از روز چهارشنبه (امروز) یک تا ۲ سال جوان تر می شوند، زیرا با جایگزینی قوانین جدیدی که از روش بین المللی محاسبه سن استفاده می کند، روش سنتی محاسبه سن این کشور تغییر می یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، با تغییر نحوه محاسبه سن شهروندان کره جنوبی از روش سنتی به روش بین المللی، مردم این کشور یک شبه  یک تا ۲ سال جوان تر شدند.

تحت سیستم سنتی کره جنوبی که قرنهاست در زندگی روزمره بیشتر مردم کره جنوبی استفاده می شود، افراد در بدو تولد یک ساله در نظر گرفته می شوند و هر ۱ ژانویه سال جدید میلادی یک سال به سن آنها اضافه می شود.

“چوی هیون جی” یک کارمند اداری ۲۷ ساله در سئول، گفت: “سال آینده نزدیک بود ۳۰ ساله شوم (بر اساس سیستم سنتی کره ای) اما اکنون زمان بیشتری به دست آورده ام و آن را دوست دارم.”

او افزود: ” این عالی است که سنتان پایین تر باشد و احساس جوانی داشته باشید.

“یون سوک یول” رییس جمهوری کره جنوبی، سال گذشته هنگامی که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد، وعده تغییر روش سنتی محاسبه سن در این کشور را داده بود.

از روز چهارشنبه (امروز) تمامی حوزه های قضایی و اداری در کره جنوبی استفاده از سن استاندارد بین المللی را آغاز خواهند کرد که هدف آن کاهش سردرگمی و مطابقت با هنجارهای جهانی است.

اما در ماه دسامبر گذشته کره جنوبی قوانینی را برای کنار گذاشتن روش سنتی و پذیرش کامل استاندارد بین المللی محاسبه سن تصویب کرد.

در واقع با قانون جدید یکی از ۳ شیوه محاسبه سنی در کره جنوبی منسوخ می شود (سن کره ای) و دو روش دیگر که “سن بین المللی” و سن تقویمی”  هستند، همچنان حفظ خواهد شد.

این کشور از اوایل دهه ۱۹۶۰ که برنامه توسعه صنعتی خود را به مورد اجرا گذاشت از هنجار بین المللی محاسبه سن از صفر در بدو تولد و اضافه کردن یک سال در هر روز تولد برای اسناد پزشکی و قانونی استفاده کرده است، اما بسیاری از مردم کره جنوبی استفاده از روش سنتی برای تعیین سن را ترجیح دادند و این مساله تا به اکنون تبدیل به یک عرف و عادت نانوشته در اکثریت مردم این کشور شده بود.

بر اساس یک نظرسنجی دولتی که در سپتامبر ۲۰۲۲ انجام شد، ۸۶ درصد از مردم کره جنوبی گفتند که با اجرایی شدن قانون جدید، از عرف بین المللی برای محاسبه سن خود پیروی خواهند کرد و سنت کره ای محاسبه سن را کنار خواهند گذاشت.

با این تغییر، میانگین سنی مردم کره جنوبی نیز کاهش پیدا خواهد کرد، زیرا روش سنتی که دوران ۹ ماهه جنینی در رحم مادر را نیز جزو سن حساب می کرد، منسوخ می شود.

البته سیستم محاسبه سِنی دیگری موسوم به “سن تقویمی” در کره جنوبی برای سربازی اجباری، ورود به مدرسه و محاسبه سن قانونی برای نوشیدن الکل و سیگار وجود دارد: سن افراد هنگام تولد از صفر محاسبه می شود و یک سال در اول ژانویه به آن اضافه می شود. مقامات کره جنوبی گفته اند که این سیستم را فعلا و در حال حاضر حفظ خواهند کرد.

با تغییر روش محاسبه سن از امروز(چهارشنبه)، مردم کره جنوبی نیازی به تغییر و به روز رسانی هیچ مدرک یا شناسنامه ای نخواهند داشت زیرا سن مورد استفاده برای فرم های دولتی بر اساس سیستم بین المللی است، درست مانند سن بازنشستگی، دریافت مستمری و رای دادن در حالی که برای خدمت سربازی اجباری، ثبت نام مدرسه و فروش الکل و دخانیات از روش سن تقویمی استفاده می شود: محاسبه صفر هنگام تولد و اضافه کردن ۱ سال به سن از اول ژانویه بعد از تولد و این سیستم محاسبه همچنان حفظ خواهد شد.


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-30/723952-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D8%A8%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF