مشکلی برای تامین ارز خودروهای وارداتی وجود ندارد

 *خودروی برقی  تا پایان سال وارد می‌شود 

ضیغمی با بیان اینکه امسال برنامه جدی برای واردات خودروی برقی داریم، تصریح کرد: برخی شرکت‌ها اقدام به واردات خودروی برقی به جای خودروی بنزینی کرده‌اند که نشان می‌دهد واردات این محصولات با جدیت آغاز شده است و در آبان ماه تا دو هزار خودروی برقی وارد کشور خواهد شد که در گام نخست در اختیار تاکسیرانی‌ها قرار خواهند گرفت.

* قیمت قطعی خودروهای وارداتی به زودی  اعلام می‌شود 

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2977553

معاون وزیر صمت گفت: به 37 شرکت مجوز واردات داده شد که 20 شرکت اقدام به ثبت سفارش برای واردات خودرو کرده‌اند و ارز برای 15 شرکت تامین شده است، اما کم بودن واردات برعهده وزارت صمت نیست.

وی با تاکید بر اینکه دولت واردکننده خودرو نیست، اظهار داشت: وظیفه فراهم کردن زیرساخت‌ها، تسهیل شرایط واردات و تامین ارز بر عهده دولت است و واردات بیش از 60 هزار خودرو تا پایان امسال بستگی به توان شرکت‌ها دارد که از یک میلیارد یورو بودجه تعیین شده، استفاده کنند.

وی با بیان اینکه عرضه خودرو در حال حاضر به خودروهای وارداتی موجود در ایران محدود می‌شود، تصریح کرد: خودروهایی که روی آب هستند و به‌زودی از طریق شرکت‌های معتبر وارد کشور می‌شوند نیز در رزرو قرار دارند و متقاضیان می‌توانند از طریق شرکت‌ها اقدام به خرید کنند.

وی تصریح کرد: کاتالوگ‌ها را بر روی سایت قرار خواهیم داد تا مردم بتوانند برای خرید خودروهای برقی که تعرفه پایین‌تری دارند و به صرفه تر از خودروی بنزینی است، اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم مهدی ضیغمی در خصوص آغاز سومین مرحله عرضه خودروی وارداتی از امروز ظهار داشت: از هفته آینده به‌روزرسانی سامانه یکپارچه عرضه خودروهای وارداتی را دستور کار داریم و عرضه خودروهای وارداتی ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر صمت با اشاره به ارسال دعوت متقاضیان خرید خودروهای وارداتی ازطریق پیامک، خاطرنشان کرد: از سه انتخابی که مشتریان ثبت کردند، نخستین خودرو در اولویت است و در صورتی که وارد چرخه خرید شوند، اما اقدام به پرداخت هزینه خرید نکنند یا در مراحل حضور نیابند، برای همیشه اسامی آنها برای استفاده از این شرایط حذف خواهد شد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی همکاری لازم برای تامین ارز خودروهای وارداتی را انجام می‌دهد و در این زمینه مشکلی وجود ندارد، تاکید کرد: تاکنون هشت هزار و 500 خودرو به کشور وارد شده یا در کشتی‌های نزدیک ایران قرار دارد و 600 خودرو نیز از شرکت طریق سایپا پلاک و تحویل شده است.

به گفته رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، پنج شرکت داخلی درخواست واردات خودروی برقی داشتند که مورد تایید قرار گرفتند و مقرر شده تا برخی محصولات چینی و شرکت‌های خارجی دیگر را وارد کنند.

رییس سازمان توسعه تجارت در خصوص تعیین قیمت نهایی خودروها، بیان کرد: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با در نظر گرفتن نرخ ارز خریداری شده، سود و تعرفه خودرو، قیمت علی‌الحساب را اعلام می‌کند و پس از پلاک شدن، نرخ مالیات، حقوق و عوارض قانونی ترخیص قیمت نهایی اعلام می‌شود.

ضیغمی با بیان اینکه فعلاً جز سامانه خرید از طریق سامانه روش دیگری وجود ندارد، خاطرنشان کرد: تصمیماتی مبنی بر واگذاری اختیار به شرکت‌ها با اعطای مجوز برای پیش ثبت نام وجود دارد، اما هنوز به مرحله قطعی نرسیده است.

ضیغمی با بیان اینکه بسیاری از متقاضیان نیمی از مبلغ را به صورت علی‌الحساب برای عرضه خودرو پرداخت کرده‌اند، تاکید کرد: شرکت پارس خودرو قیمت قطعی برخی محصولات خود را با هماهنگی شورای رقابت اعلام کرده است و به‌زودی قیمت نهایی خودروهای دیگر نیز اعلام خواهد شد.