مصباحی مقدم: بیمه سهام کمک شایانی به سهامداران کردمصباحی مقدم: بیمه سهام کمک شایانی به سهامداران کرد

وی اضافه کرد: در گذشته اوراق استثنا و وکالت توسط شورای فقهی تایید شده، اما بهره گرفته نمی‌شود، بهتر است سازمان بورس از این اوراق نیز بهره گیرد.

وی افزود: در این بازار باید کارشناسان مالی و کارگزاران بورسی وارد شوند. بحث بیمه سهامی که سال گذشته توسط شورای عالی بورس مصوب شد ، کمک شایانی به سهامداران کرد، همچنین بحث معاملات انعکاسی نیز سال گذشته در کمیته فقهی بررسی شد که امید می‌رود با همکاری سازمان بورس شاهد تحقق آن باشیم. خوشبختانه با حمایت شورای عالی بورس سرمایه تا 100 میلیون تومان اشخاص حقیقی  بیمه شد. این مسئله سبب شد تا افراد اطمینان خاطر پیدا کنند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2970171

وی عنوان کرد: بحث گواهی تجدیدپذیر نیز یکی دیگر از مسائلی بود که امسال در کمیته فقهی مطرح شد، اما سهمشان از انرژی‌های تجدید پذیر اندک است که ما باید این را ارتقا دهیم. مسئله اوراق مرابحه در قرار داد epc از جمله مواردی است که در کمیته فقهی مطرح شده و به نوعی طراحی کردیم که به صورت مرابحه مورد استفاده قرار گیرد.

مصباحی مقدم عنوان کرد: از سال 1386 کمیته فقهی در سازمان بورس تشکیل شد و تشکیل این کمیته منجر به تقویت ابزارها و اسناد شد که در این خصوص می‌توان به اسناد خزانه اسلامی اشاره کرد. سال گذشته بین 80 تا 100 هزار میلیارد تومان از طریق اوراق خزانه اسلامی تامین مالی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،  حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین همایش بازار سرمایه بیان کرد: امیدواریم برگزاری این همایش سبب شود در سال‌های آینده شاهد رشد اقتصادی هر چه بیشتر در جامعه باشیم. توجه به سرمایه‌گذاران حقیقی و خرد بسیار از اهمیت برخوردار است. سرمایه‌گذاران خرد طی سال‌های گذشته با ورودشان به بازار سهام دچار ضرر و زیان شده و آسیب دیدند. در حال حاضر بازار نوسان شدید ندارد اما در زمان اوج شاخص بورس این افراد به شدت آسیب دیدند.

رئیس کمیته فقهی سازمان بورس گفت: بحث قرارداد آتی، سند اسناد خزانه و توسعه تامین مالی دولت از طریق انتشار اوراق مرابحه تعدیل شده و… از جمله مسائلی است که در دستور کار شورا قرار دارد.

مصباحی مقدم اظهار کرد: در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده تا پترو پالایش‌ها از طریق بازار سرمایه و صندوق پروژه‌ها تامین مالی شوند که این مهم نیازمند ایجاد جاذبه برای سرمایه‌گذاران است، مردم باید نسبت به بازدهی صندوق پروژه‌ها مطمئن شوند.

وی ادامه داد: سهم بازار سرمایه در تامین مالی بسیار کم است و این مهم بیشتر مربوط به بانک ها می‌شود. باید به بازار سرمایه وزن بیشتری بدهیم. افرادی هم که کم تجربه هستند باید به صورت غیرمستقیم ورود پیدا کرده و سرمایه‌گذاری کنند.

مصباحی مقدم افزود: مسئله اوراق اجاره سهام شرکت‌ها نیز یکی از مسائل مهمی است که در کمیته فقهی مطرح می‌شود، بعضی شرکت‌ها برای بار چهارم برای دریافت مجوز انتشار این اوراق اقدام می‌کنند.

وی گفت: بحث سوآپ گاز و نفت نیز جزو مسائلی بود که ما امسال در کمیته فقهی آن را مطرح و جمع‌بندی کردیم، یکی دیگر رسید برگ است که به اشخاصی که تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام دهند تحویل داده می‌شود.