منتظر ارائه گزارش کمیته مزد در جلسه دوشنبه شورای عالی کار هستیم- اخبار کار آفرینی و اشتغال – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

هادی ابوی, نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره اینکه آیا دستمزد امسال بدون تعیین عدد و رقم سبد معیشت مشخص خواهد شد گفت: مواضع کارگران این است که مانند سنوات گذشته عدد و رقم سبد معیشت تعیین شود و سپس با ملاک قرار دادن به آن وارد چانه زنی مزدی شویم.

 انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2865266

وی افزود: در بحث حقوق کارگران باید رقمی تعیین شود که کارفرما بتواند کارگرش را حفظ کند چون اگر حقوق کارگر کم باشد کارگر ایستادگی ندارد و شغل خودش را عوض می‌کند و حتی ممکن است به مشاغل متفرقه و کاذب روی بیاورد و کار کارفرما خراب می‌شود. از طرف دیگر, کارگر با چنین حقوق‌هایی زندگی‌اش اداره نمی‌شود و مجبور است که کار خود را ترک کند برای همین مولفه‌های تعیین حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان بسیار متفاوت است. حقوق کارگران باید رقمی منطقی که جوابگوی هزینه ها است تعیین شود.

ابوی با اشاره به افزایش هزینه‌های سبد معیشت کارگران اظهار کرد: سال گذشته وقتی سبد معیشت را می‌بستیم هر کیسه برنج (هندی) که به قیمت دولتی توزیع می شد،  170هزار تومان بود و هم اکنون به 350 تا 400هزار تومان افزایش یافته و دو برابر شده است. همچنین در مورد گوشت اعلام کردیم که سال گذشته هر کیلو گوشت منجمد که به نرخ دولتی توسط شرکت پشتیبانی امور دام توزیع شد، 50هزار تومان بود و اکنون به بیش از 200هزار تومان رسیده است که طبعاً دستمزد 1402را تحت تاثیر قرار می دهد.

ابوی افزود: محاسبه سبد معیشت بسیار واضح است, اگر بخواهیم استناد به  داده‌های رسمی مرکز آمار ایران داشته باشیم, هزینه سبد معیشت نزدیک 18میلیون تومان می شود. مبنای تعیین دستمزد فقط ماده 41است که باید تأمین کننده معاش و هزینه های زندگی باشد.

 وی با اشاره به اینکه دوشنبه 22 اسفند ماه 1401 جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار می شود گفت: به نظر می رسد که این جلسه مذاکرات مزدی جدی باشد. نمایندگان کارگران منتظر گزارش کمیته مزد درباره هزینه های سبد معیشت در جلسه شورای عالی کار هستند تا بتوانند با ملاک قرار دادن آن مذاکرات مزدی را به صورت جدی آغاز کنند.