موشک فتاح طوفانی از هراس به جان دشمنان انداخت / ایمان و امید ملت ایران بزرگترین ضربه را به دشمن زده است

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رونمایی از موشک فتاح بیان کرد:‌ اتفاق بزرگی که این هفته افتاد  باعث چشم روشنی مومنان شد و طوفانی از هراس به جان دشمنان انداخت. باید از دانشمندان رشید و مجاهد در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که جدیدترین محصول امیدآفرین ملی را   رونمایی کردند و موجب چشم روشنی مومنان و هراس آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی شدند تشکر کنیم. 

حاج‌علی اکبری افزود: رهبر انقلاب بعد از روایت شخصیت امام خمینی، دو عامل اصلی نرم‌افزاری امام راحل را که ایمان و امید بود تبیین کردند. ایمان امید را می‌سازد و امید ایمان را زندگی نگه می‌دارد. ایمان به وعده‌های روشن الهی درباره اسلام و ایران و پایان تلخ و محتوم استکبار عنوان بحث رهبر انقلاب در ۱۴ خرداد بود. 

وی افزود: در همه این سالها اگر به یاد بیاوریم در سخت‌ترین صحنه‌ها آنچه به فریاد ملت ما رسید ایمان و امید آنها بوده است. روزهایی که تعدادی اندک بودیم و در خفقان مرگبار پس از تبعید امام در مرگ‌آباد رژیم ستمشاهی، نور ایمان بود که مجاهدان و مومنان را در گوشه زندان‌ها و تبعیت‌گاه ها امیدوار نگه می‌داشت. 

وی با بیان اینکه مسئولیت پذیری بهترین توصیه‌ای است که در سفر زندگی برای ما هست، افزود: یکی از مهمترین وجوه مسئولیت در زندگی مومنانه مسئولیت اجتماعی است. موضوع بسیار حیاتی است و به همین خاطر با توجه به شرایط روزگار ما و پیچیدگی روابط اجتماعی و ترویج گفتمان مسئولیت گریزی و حتی مسئولیت ستیزی در زمانه ما به این موضوع می‌پردازیم. 

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: امروز که دشمن از هر حیلتی فرومانده و گزینه‌های روز میز او به زیر میز رانده شده و مکر الهی او را زمین‌گیر کرده در صدد است تا دو نرم‌افزار ملی و منطقه‌ای ما که همان ایمان و امید است را آماج حملات و اختلالات قرار دهد. بیشتر از هر زمانی دیگر شبیخون فرهنگی علیه ملت ایران را در دستور کار دارد و اتاق‌های فکر شیطانی خود را در این زمنیه فعال کرده است. در زمینه ایمان گسترش نحله‌های شیطانی و مسابقه تجمل گرایی و تضعیف پایگاه‌های دین و ایمان، کاهش عفت و حیای عمومی و گسترش فساد و فحشا و عادی سازی  بی‌عفتی در دستور کار دشمنان قرار گرفته است. 


منبع: https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-120/720716-%D9%85%D9%88%D8%B4%DA%A9-%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AD-%D8%B7%D9%88%D9%81%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%B3-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D9%84%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B6%D8%B1%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B4%D9%85%D9%86-%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

خطیب نماز جمعه تهران عنوان کرد: در فرهنگ اسلامی بر اساس جهان بینی توحیدی، یکی از وجوه متفاوت انسان، انسان مسئول است و مسئله مسئولیت با روح انسان عجین است. مبانی این مسئولیت را خداوند در ساختار وجودی انسان قرار داده؛ خداوند به انسان عقل، ظرفیت، آگاهی، قدرت، انتخاب و اختیار داده است. 

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد:‌علت انتخاب مسئله ایمان و امید از سوی رهبر انقلاب این بود که این دو عامل نرم افزاری که تحول ملی، منطقه ای و جهانی روزگار ما را رقم زد بیش از هر زمانی تحت آماج حملات دشمنان قرار گرفته است. اگر ملت عزیز ما به ایمان الهی امید داشته باشد می تواند فتوحات داشته باشد و به هدف‌های بزرگ انقلاب اسلامی دست پیدا کند. ضربه هایی که دشمنان تاکنون از انقلاب اسلامی خورده‌ از همین ایمان و امید ملت ایران بوده و بعد از این هم به همین منوال خواهد بود. 

حاج‌علی اکبری ادامه داد: سومین مسئولیت، شناخت جهان و محیط پیرامون انسان‌ها است. خداوند خطاب به انسانها می فرمایند که همه چیز را در تسخیر ما قرار داده است. از دریاها و کوه‌ها و آسمان و جو پیرامون در دسترس انسان است لذا ما در برابر آفرینش الهی و موجودات و زمین و زیستگاه خودمان مسئولیت داریم. این مسئولیت به معنای سازندگی و آباد کردن زمین تعبیر شده است. 

وی ضمن تقسیم‌بندی عرصه‌های مسئولیت انسان‌ها در ۴ محور، تصریح کرد: اولین عرصه در نسبت بین ما و پرودگار متعال تعریف می‌شود.  مسئولیت الهی ما هم شناخت الهی و هم پرستش و عبادت و هم اطاعت از فرمان الهی است. البته این اصلِ مسئولیت است که بر تمام عرصه‌های دیگر نیز سایه می‌اندازد.

وی گفت: محور چهارم ارتباطی است که بین ما و جامعه است و مسئولیتی است که در این بخش وجود دارد. خداوند انسان را موجودی اجتماعی آفریده و بخش عمده‌ای از منافع انسان در زیست اجتماعی او است و در اینجا حقوق اجتماعی برای انسان تعریف شده و در برابر آن تکالیفی برای انسان معین شده است. این ۴ عرصه، عرصه‌های نقش آفرینی انسان در میدان فراخ برای زیست مومنانه است که می‌تواند آکنده از عمل صالح و حسنات باشد که حاصل آن حیات طیبه است. 

خطیب نماز جمعه تهران افزود: دوم در ارتباط ما و خویشتن است. از عقل ما که مرکز تفکر است یا حواس که مرکز غرایز است یا  قلب که مرکز احساس ما است، مجموعه امکانات محیر العقولی را تشکیل داده که خداوند در وجود انسان قرار داده است و در اینجا نیز مسئولیت انسان در ابتدا خودشناسی و در مرحله بعد خودسازی است.

حاج‌علی اکبری ادامه داد:‌ در خرمشهر لگدمال شده مزدوران بعثی و در شبهای بیقراری قرارگاه‌ها، در توقف یک لشکر پشت یک میدان پر از موانع ناشناخته و عبور از اروند ناآرام و در حملات بی رحمانه شیمیایی به سردشت مظلوم و در اردوگاه‌های اسارت، در لحظات سرنوشت‌ساز حلب، خان‌طومان و دمشق و سامرا در برابر داعش‌های وحشی و در لحظات سرنوشت‌ساز موشکی و هسته‌ای و در جنگ‌های ۳۳ روزه و ۲۲ روزه و در جریان فتنه‌ آمریکایی سال ۸۸ و صدها معرکه سخت و گردنه‌های دشوار ۴۴ ساله گذشته آنچه که ما را موفق و پیروز کرد چیزی نبود جز ایمان به خدا و امید به وعده‌های الهی که در امام راحل و امام حاضر و مجاهدان ما تجلی داشته است. 

حاج‌علی اکبری گفت: خداوند متعال امکان و وسع عجیبی در انسان‌ها قرار داده و اعطای مقام شامخ خلافت الهی به انسان تقدیم شده است. خداوند این حجت را تکمیل کرده که در هر زمانی پیامبری از بین مردم برگزید تا انها را در مسیر شناخت حقوق و مسئولیت‌ها یاری کند. هدایت الهی هیچگاه تعطیل نشده و عقل انسانی با هدایت وحیانی همواره تکمیل شده که اوج آن توسط پیامبر اعظم اسلام در اختیار بشریت قرار گرفت. 

وی افزود: همچنین تشکر و تقدیر ویژه از رهبر انقلاب داریم که ۳۳ سال است که از کنار مضجع امام عالیقدرمان، امام خمینی کبیر را برای مردم روایت می‌کنند. روایت‌های ۱۴ خردادی رهبر انقلاب از منش و مکتب امام، ناب‌ترین، صادقانه ترین، عمیق ترین و جامع ترین روایت‌ از امام راحل است. رهبر انقلاب ترجمان علمی و عینی امام امت است و شاگرد اول مکتب امام خمینی است که همواره از سال ۱۳۳۷ تاکنون در این صراط مستقیم مردم را هدایت کردند. امیدواریم در بیان و شخصیت امام حاضر انقلاب، امام راحل را بهتر بشناسیم. 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حاج‌علی اکبری خطیب نماز جمعه این هفته پایتخت با اشاره به اهمیت توجه به مسئولیت اجتماعی گفت: امیرالمومنین در نهج البلاغه سفر زندگی ما در دنیا  مورد نظر قرار می‌دهند و می فرمایند شما در سفر هستید و از این زیستگاه موقت باید توشه بردارید و بار خود را سبک کنید و بهترین توشه‌ای که در اختیار دارید برای سفر آخرتی همراه کنید.