نابودی تولید روغن زیتون در اسپانیا بر اثر خشکسالی- اخبار اقتصاد جهان – اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim | خبرگزاری تسنیم

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، کمیسیون اروپا تخمین می‌زند خشکسالی در اسپانیا، بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن زیتون در دنیا، تولید این کشور را در سال جاری میلادی نسبت‌به سال گذشته نصف می‌کند و قیمت آن را افزایش می‌دهد.

 قیمت هر بطری روغن زیتون در اسپانیا حدود 60 درصد در 2022 افزایش یافت. این افزایش قیمت در ابتدا به‌دنبال کمبود روغن آفتاب‌گردان در سال گذشته پس‌از حمله روسیه به اوکراین اتفاق افتاد. اما افزایش تورم، گران شدن کودهای شیمیایی و خشک‌سالی رفته‌رفته قیمت‌ها را بالاتر برد.

 مقامات اسپانیا کاهش تولید روغن زیتون را یک فاجعه دانسته و خشک‌سالی، بحران اقتصادی و جنگ اوکراین را مسبب آن می‌دانند.

 تنها انتظار می‌رود تولید روغن زیتون در یونان، سومین تولیدکننده بزرگ اتحادیه اروپا تأثیری از شرایط جوی ندیده و افزایش یابد. اما تولید این کشور برای جبران کاهش تولید اسپانیا کافی نیست.

 این افزایش قیمت میزان فروش روغن زیتون در اسپانیا را 8 درصد در دو ماه اول سال جاری میلادی پایین آورده است.

 انجمن صادرکنندگان اسپانیا تخمین می‌زند 10 درصد روغن زیتون کمتری در سال جاری میلادی در سراسر دنیا نسبت‌به 3.1 میلیون تن تولید شده در آخرین فصل 2021 در دسترس باشد.

 اسپانیا معمولاً حدود 40 درصد از روغن زیتون دنیا را تأمین می‌کند. اما موج گرما در زمان گل‌دهی درختان زیتون در بهار گذشته و خشک‌سالی شدید از تابستان گذشته در این کشور و همچنین در ایتالیا و پرتغال، به‌عنوان دومین و چهارمین تولیدکنندگان بزرگ روغن زیتون، ذخایر این محصول را پایین آورده است.

 انتهای پیام/32


منبع: https://tn.ai/2871671